دامداری نوین 2 – بز آلپاین

بز آلپاین (Alpine Goat)

زیستگاه اصلی بز آلپاین کوهستان‌های آلپ فرانسه و سوئیس است. این بز به رنگ‌های قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق مشاهده می‌شود. این نژاد در تمام مناطق فرانسه پراکنش دارد و 55% از جمعیت بزهای تحت رکورد این کشور، متعلق به نژاد آلپاین است.

بز آلپاین

برخلاف بزهای بومی ایران، بزهای نر و ماده آلپاین معمولا دارای موهای کوتاهی هستند و غالبا دارای رشته‌هايی از موی بلند با رنگی متمایز از سایر قسمت‌های بدن در امتداد ستون فقرات خود هستند. www.arashsaedi.com

وزن بزهای ماده به طور متوسط 63 کیلوگرم و وزن بزهای نر 78 کیلوگرم است و بلندی قامت بزهای ماده و نر نیز به ترتیب 77 و 85 سانتیمتر است.

از نظر نوع رنگ، محدوديت خاصي در اين نژاد وجود ندارد و از رنگ سفيد خالص با رگه‌های حنايی، خاکستری، قهوه‌ای، سياه، قرمز، ابلق و يا ترکيبی از رنگ‌های مذکور ديده می‌شود.

هر دو جنس نر و ماده آن، معمولا مو کوتاه هستند ولی ماده‌ها، اغلب دارای رشته‌هايی از موی بلند در امتداد ستون فقرات هستند. گوش اين نژاد، متوسط، کشيده و راست و دارای بافتی نرم است.

بز آلپاین

سینۀ عمیق و پهن دارد. لگن پهن و اندکی خمیده است. اندام های حرکتی با اتصالات قوی به بدن متصل هستند و حالت پاها بی‌نقص است. سیستم پستانی حجیم بوده و اتصالات مناسب در بخش پسین و پیشین پستان موجب شده است که پس از شیردوشی بافت پستان خیلی سریع جمع شود و به حالت نخستین باز گردد. www.arashsaedi.com

بز آلپاین

از اوایل دهه 70 میلادی، برنامه‌های اصلاح نژادی آلپین به منظور بهبود کیفیت شیر آغاز شد. جمعیت پایه 159 هزار راسی وارد برنامه های ثبت رکورد شد که 41500 راس از آنها به طور مرتب تلقیح مصنوعی می‌شدند. پیشرفت ژنتیکی حاصل از برنامه های اصلاح نژادی موجب شد تا این نژاد نه تنها در فرانسه بلکه در اقصی نقاط دنیا عملکرد تولیدی و تولید مثلی بسیار ممتازی را از خود نشان بدهد.

بز آلپاین

متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در 305 روز بیش از 900 لیتر شیر می‌باشد. www.arashsaedi.com

به دلیل زندگی در شرايط کوهستانی، بزهای آلپاین مقاوم، چالاک و با قدرت پیاده روی و کوه پیمایی مثال زدنی هستند و می‌توانند از صخره‌های شيبدار کوه‌های بلند بالا رفته و از مراتع آن استفاده کنند. به همین دلیل برخی فکر می‌کنند چون منشا نژاد آلپاین از کوهستان‌های سرد منطقه آلپ است، نمی‌تواند در مناطق گرمسیر زندگی کند.

جایگاه پرورش بز آلپاین

اما مشاهدات میدانی نشان داده است که اين نژاد علاوه بر شرايط آب و هوايی سرد، قابلیت مناسبی برای زنده ماندن در شرايط گرم و خشک را داشته و تقريبا با هر نوع شرايط آب و هوايی سازگار است.

بز آلپاين از دو منشا فرانسوی و سوئیسی است که بز آلپاین فرانسوی کمی قد بلندتر و لاغرتر از نوع سويسی است.

روش تشخیص فحلی در گوسفند و بز

با توجه به وجود خصوصیات مناسب شیرواری در بز آلپاین، بسیاری از کشورها بز آلپاين مخصوص خود را نگهداری و تثبيت کرده‌اند. بز آلپاين فرانسوی، سوئيسی، انگليسی و آمريکايی برخی از گونه‌های تثبیت شده از بزهای آلپاین هستند که در این بین بزهای فرانسوی تولید شير بیشتری دارند. نژادهای فرانسوی شيروارتر و دارای پستان‌های بزرگ، متناسب و خوش‌تراشی هستند، لذا بز آلپاين فرانسوی بيشتر در مرکز توجه و نظر دامداران قرار دارد.

ورود بز آلپاین به ایران به سال‌های اخیر بر میگردد و این نژاد هنوز توسعه چندانی در کشور ندارد. بر اساس آمار اولیه تاکنون بیش از 15 واحد نیمه صنعتی پرورش بز آلپاین و سانن در ایران وجود دارد که جمعا 200 هزار راس بز در آنها پرورش داده می‌شود.

بز شیری انتخاب کنم یا گاو شیری؟

 

نحوه شناسایی تقلبات شیر

کدام نژاد را انتخاب کنیم؟ سانن یا آلپاین؟

با توضیحاتی که در رابطه با خصوصیات تولیدی بز سانن (قسمت اول ، قسمت دوم)  و خصوصیات تولیدی بز آلپاین ارائه شد، شاید اولین سوالی که در ذهن ایجاد می‌شود آن است که: www.arashsaedi.com

بز نژاد سانن برای پرورش بهتر است؟ بز نژاد آلپاین برای پرورش بهتر است؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟!

بر اساس یک توصیه عمومی برای دامدارانی که قصد دارند تا پرورش بز را بصورت مزرعه‌ای و یا در سیستم‌های بسته انجام دهند، انتخاب بز سانن به دلیل ظرفیت بالاتر تولید شیر، مناسب‌تر است.

برای مطالعه اطلاعات انواع آخور ویژۀ بز، کلیک کنید

اما بزهای آلپاین نیز تفاوت تولید شیر قابل توجهی با بزهای سانن ندارند و از طرفی مقاومت آنها نسبت به بیماری‌ها و شرایط سخت محیطی مطلوب است. بنابراین در این شرایط پرورش هر یک از این دو نژاد قابل توصیه است.

ولی انتخاب بز آلپاین به دلیل انطباق بیشتر ویژگی‌های آن با شرایط کوچ، قدرت پیاده روی و کوه پیمایی و استفاده بهتر از مراتع بالادست، برای دامدارانی که قصد کوچ‌های میان مدت و طولانی مدت را دارند، نسبت به سایر نژادهای مشابه مزیت دارد.

بز آلپاین

با توجه به خصوصيات و ويژگی‌های خاص بز نژاد آلپاين و تطابق آن با اقليم‌های ايران، به نظر می‌رسد اگر برنامه ريزی به سمت توليد بز آلپاين کوچ رو ايراني باشد، موفقيت‌های چشمگيرتری را عايد دامداران، بخصوص عشايرها خواهد نمود.

جدول مقایسه تولید و خصوصیات شیرواری بزهای سانن، آلپاین و بزهای بومی ایران:

صفات شیرواریساننآلپاینبزهای بومی ایران
میانگین تعداد روزهای شیردهی313296120-180
مقدار شیر در هر دوره (لیتر)99691580-150
درصد پروتئین شیر3.283.423.3-3.6
درصد چربی شیر3.63.83.8-4.5

در حال حاضر بز آلپاين و سانن در برخی نقاط کشور بر اثر آميخته گری بزهای سانن و آلپاین با بزهای بومی ایجاد شده‌اند. با توجه به خصوصيات و ويژگی نژادهايی مانند آلپاين و سانن، دامداران زيادی مایل به توسعه اين نژاد و جايگزينی آن با ساير بزهای بومی خود شده‌اند.

اگر تمام اقدامات یک دامدار هدفمند و با توجه به نياز هر منطقه باشد، می‌توان از اين نژادهای پر توليد برای افزايش راندمان توليد در واحد سطح و ايجاد اشتغال پايدار استفاده کرد. www.arashsaedi.com

تغذیه بز آلپاین از علوفه هیدروپونیک

اسفاده از خوراک‌های تازه، غنی، سبک و بویژه ارزان قیمت در کنار کیفیت بالا (همچون علوفه هیدروپونیک) می‌تواند سودآوری دامدارانی که قصد راه اندازی یک دامداری صنعتی دارند را تضمین نماید. علوفه هیدروپونیک با قابلیت تولید در تمام فصول سال با یک قیمت مشخص (هزینه تمام شده ثابت) می‌تواند منبعی قابل اطمینان تامین علوفه برای دامدار باشد.

تغذیه بز آلپاین از علوفه هیدروپونیک

 

تغذیه بز آلپاین از علوفه هیدروپونیک

 

علوفه هیدروپونیک چیست؟

مشاور برنامه‌ریزی معاونت امور تولیدات دام (علیرضا خواجه) در ارتباط با پرورش دام‌های سبک در کشور گفت:

از شیر این دام‌ها می‌توان انواع پنیر و ماست مرغوب تهیه کرد که قیمت بالایی نیز دارند. همان‌طور که فرانسه نیز اکنون 22 نوع پنیر از شیر دام‌های سبک را به تمام دنیا صادر می‌کند.

برای مطالعه اطلاعات نحوه مبارزه با مگس در دامداری، کلیک کنید

ناگفته نماند به گفته امیر طاهری‌ یگانه، معاون اصلاح‌نژاد دام‌های سبک، انجام کارهای تحقیقاتی درباره گوسفند دقیقا همپای بز در کشور انجام می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه‌چندان دور، شاهد رشد و توسعه مراکز پرورش صنعتی دام‌های سبک باشیم.

(ورود شیر بز و گوسفند به کارخانه‌ها)

پنیر بز

مطالب مرتبط:

1- بز سانن (قسمت اول)

2- بز سانن (قسمت دوم)

3- خواص شیر بز

67 دیدگاه در “دامداری نوین 2 – بز آلپاین

 1. با سلام و عرض ادب
  بنده حدود 3 ماهه که راجع به فادر هیدروپونیک تحقیق میکنم. ظاهرا از لحاظ ماده خشک و انرژی بازدهی منفی داره.
  آیا خوش خوراکی و هضم بهتر به این نقص میچربه یا نه؟
  راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

  1. سلام
   علوفه هیدروپونیک فقط از نظر مقدار ماده خشک کاهش داره ولی از نظر ویتاین، انرژی، مواد معدنی و بویژه پروتئین افزایش نشون میده
   خوش خوراکی و هضم بالا هم جزو ویژگی های اصلی این علوفه هست.

 2. با عرض سلام و احترام لطفا قیمت بز های آلپاین را بفرمایید، در صورت توافق حدودا 30 ال 50 راس میخایم

 3. با سلام و سپاس
  اگر لطف فرموده و محلی جهت خرید بر الپاین یا ساتن معرفی کنید .همراه با شماره تماس، ممنون خواهم شد.

   1. باسلام وتشکر ازارایه مطالب مفیدتون.بنده هم درحال تکمیل اطلاعات واستفاده ازتجارب دوستان مجرب درخصوص پرورش بز نژاد الپاین هستم…وقصد راه اندازی دامداری سبک دراین خصوص در شمال شرق خراسان شمالی هستم،لطفا درخصوص نحوه ی ورود به این کار هم ازاطلاعات علمی وکلاسیک دانشگاهی وهم ازتجربیات شخصیتون مارو بهره مند بفرمایید.با تشکر

 4. با سلام جناب ساعدی. لطفا یک مرکز جهت خرید آلپاین معرفی بفرمایید ممنون میشم.
  اگه آلپاین نبود سانن را زحمت بکشید

 5. سلام جناب آقای ساعدی لطف کنید برای بنده هم شماره مرکز فروش بز الپاین خالص رابفرستید

  1. سلام
   بز سآلپاین خیلی در ایران گسترده نیست، مراکز فروشش رو اطلاع ندارم
   من با دوستان، سانن کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   با تشکر

 6. سلام خسته نباشید اگه میشه یه مرکز معرفی کنید برای خرید بز آلپاین ترجیحا اصفهان باشه
  ادرس و شماره ی این مرکز بدید لطفا
  خیلی ممنون

 7. سلام
  لطفا نزدیکترین مرکز به خوزستان جهت خرید بز الپاین را معرفی کنید

  1. سلام
   نژاد آلپاین خیلی در ایران گستره نیست و مراکز فروشش رو نمیشناسم
   من با دوستان سانن کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   با تشکر

 8. سلام
  با تشكر از لطف و محبت شما
  لطفا اطلاعات مفيد از مراكز خريد بز سانن
  و بز آلپاین(در صورت امكان اصفهان)

  را براي بنده ارسال فرماييد
  سپاس فراوان

 9. سلام. اگه امکانش هست یک مرکز پرورش سانن یا آلپاین در محدوده شمال فارس معرفی کنید برای خرید

 10. سلام ،اگه ممکنه ادرس یک مرکز پرورش سانن یا الپاین نزدیک کرمان یا سیرجان میخواستم و معرفی یک مشاور در این زمینه ،با تشکر

 11. شب بخیر، از اطلاعات مفیدی که ارائه شد متشکرم. جهت خرید بز آلپاین در تهران و یا استان های قم و مرکزی تعداد 5 راس ماده و یک راس نر نیاز به آدرس دارم. اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید. ضمنا اگر مرکز پرورش در محدوده استان تهران مرکزی و یم سراغ دارید جهت بازدید راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   بز آلپاین در ایران خیلی گسترده نیست و مراکز فروشش رو نمیشناسم
   اما سانن رو کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   با تشکر

 12. باسلام جناب ساعدی
  درصورت امکان مرکزی برای خرید بزالپاین در استان کهگولیه وبویر احمد بفرمایید
  0917***641 دیانت

   1. باسلام،آقای ساعدی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون،برای تولیدمثل بزسانن نروماده جفتشم سانن باشه بهتره ویانرسانن وماده بومی؟درضمن برای خریدمرکزی در منطقه آذربایجان موجودهست یانه؟

    1. سلام
     ممنون
     بله بهتره که هر دو سانن باشن که در اینصورت زایمان بزغاله کاملاخالص میشه و اگر نر فقط سانن باشه و ماده بومی، خالص سازی چند نسل طول میکشه
     سمت آذربایجان جایی رو سراغ ندارم
     با تشکر

 13. با سلام و احترام و تشکر از اطلاع رسانی مفید
  بنده بز آلپین یا سانن اصیل تو اصفهان می خوام اگه سراغ دارید ممنون می شم راهنمایی کنید

  1. سلام
   آلپاین که خیلی عملا تو ایران نیست و سمت اصفهان فعلا برای فروش نیست
   ولی سایر اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 14. سلام آیا اطلاع دارید از توجیح اقتصادی بز های سانن و آلپاین؟
  مثلا یک گله 100 راسی چقدر توجیه اقتصادی داره؟
  با توجه به قیمت علوفه و میزان خوراک روزانه هر راس…….

  ممنون از الطاف شما

 15. سلام. اگه امکانش هست یک مرکز پرورش سانن یا آلپاین در اذربایجانشرقی معرفی کنید برای خرید

 16. سلام ببخشید یک مرکز فروش سانن اصل معرفی کنید لطفان .شیراز یا اطراف نزدیک باشه بهتره .سپاس

 17. سلام. لطفا یک مرکز معتبر جهت خرید بز سانن و آلپاین در اصفهان معرفی بفرمایید. متشکرم

  1. سلام
   در اصفهان فعلا فعال نیست ولی در کرج هست که اطلاعات رو براتون ارسال کردم
   با تشکر

 18. سلام لطفا محل یا افرادی رو جهت خرید بز و کهره آلپاین معرفی کنید
  با تشکر

 19. سلام جناب مهندس . من ساکن استان خراسان رضوی هستم شما می تونید برآورد درآمد حداقل ۱۰ راس بز شیری سانن در سال چقدر است. هزینه تهیه بزها و تامین علوفه وآب در سال تقریبا چقدر است.
  برای راه اندازی تهیه علوفه هیدروپونیک به صورت ثابت چقدر هزینه دارد.
  مممون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   قبلا پاسخ دادم
   میتونید حدودش رو در این پست مطالعه کنید
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/
   فرق چندانی بین سانن و آلپاین نیست
   برای علوفه هیدروپونیک هم بسته به تعداد دام مشخص میشه ولی کوچکترین ظرفیتش 100 کیلو در روز هست با حدود 10 میلیون تومان هزینه تجهیزات که مناسب حدود 100 راس دام سبک هست
   باتشکر

 20. با سلام جناب ساعدی. لطفا یک مرکز جهت خرید آلپاین و سانن معرفی بفرمایید ممنون میشم.

 21. با عرض سلام و تشكر بابت مطالب مفيد و مفهوميتون
  در فارس زندگي ميكنم و قصد راه اندازي يك دامداري سبك بز آلپاين يا سانن رو دارم
  لطفا در خصوص مراكز تهيه نژاد اصيل و خالص بنده رو راهنمايي كنيد
  ممنون

 22. سلام. اگه امکانش هست یک مرکز پرورش سانن یا آلپاین در استان فارس معرفی کنید .
  سپاسگذارم

 23. سلام وقت بخیر ،لطفا اطلاعات مراکز فروش بز سانن رو برای منم ارسال کنید ،ترجیحا استان فارس

  1. سلام
   در استان فارس رو نمیشناسم
   ولی اطلاعات کلی براتون ایمیل شد
   با تشکر

   1. سلام وقت بخیر ،لطفا اطلاعات مراکز فروش بز آلپاین اصیل رو برای منم ارسال کنید ،ترجیحا استان کرمان یا کلی ممنون

 24. با سلام و عرض ادب
  اگر امکان دارد در ایران پنیر بز بصورت فله تهیه کرد و بسته بندی خودمان برای صادرات ؟
  اگر امکان دارد در کجا می شود تهیه کرد ؟
  با سپاس

  1. سلام
   بله. میشه تولید کرد. محل تهیه پنیر بز هم میتونید از دامداری‌های بز سانن تهیه کنید شیر رو و پنیرش کنید و اون رو بسته بندی کنید و برید برای صادرات
   با تشکر

 25. باسلام،آقای ساعدی از مطالب مفیدتون تشکرمیکنم،لطفامرکزخریدبزساننن در منطقه آذربایجان معرفی کنید اینکه راهنمایی بفرماییدکه برای پرورش بزسانن همنروهم ماده سانن باشه خوبه ویانرسانن وماده محلی

  1. سلام آقای تیموری
   خیلی ممنون بابت مطالعه مطالب و پیگیریتون
   سمت آذربایجان رو نمیدونم اما آدرس مرکز خرید در کرج رو براتون ایمیل کردم
   ترجیحا نرو ماده هر دو سانن خالص باشند بهتره چون اگر ماده بومی باشه، چندین نسل طول میکشه که خالص سازی انجام بشه
   با تشکر

  1. سلام. از نظر فنوتیپی تقریبا شباهت زیادی با نژاد خالص خواهد داشت ولی همچنان لکه یا رگه‌های رنگی بر روی بدن بز باقی خواهد ماند که به مرور و با جفت‌گیری با نژاد خالص، برطرف خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 17 =