قشو اتوماتیک دامی (برس دامی)

قشو اتوماتیک دامی (برس دامی)

برای بهینه سازی سلامت و به حداکثر رساندن تولید، گاوها نیاز دارند که دقیقا مثل یک گاو زندگی و فعالیت کنند. نظافت (تیمار و خاراندن بدن) یک رفتار عادی برای آنهاست که به دنبال آن هستند.

قشو دام با برس اتوماتیک

در همۀ سالن‌ها، با ساختارهای ساختمانی مختلف دیده میشود که گاوها صورت و بدن خود را به هر وسیله ای مانند دیوارها، ستون‌ها، آبخوری‌ها و کلا هر چیزی که در دسترسشان باشد، مالش میدهند تا از خارش بدن خلاصی پیدا کنند. تیمار (Grooming)، رفتاری است که به ارتقاء سطح سلامت گاو، آرامش و راحتی عملکرد کلی حیوان کمک می‌کند.

ارتفاع قرار گیری قشو دام (برس اتوماتیک دامی)

در 20 سال گذشته، شرکت های متعددی، سیستم‌های برس مکانیکی اتوماتیک را به منظور ارتقای فعالیت تیمار و نظافت، توسعه داده‌اند که نتیجۀ آن کمتر شدن حوادث و خسارات به وسایل و تجهیزات سالن های نگهداری گاوها بوده است. یک برس شبیه به یک ماشین شستشو، آویزان شده بطوریکه زمانی که گاو به آن نزدیک میشود (توسط چشم الکترونیکی) یا با برخورد بدن گاو به برس و تحریک آن به چرخش (توسط سنسورحسگر – ویژه) شروع به چرخش کرده و گاو را تیمار می‌کند.

قشو دام با برس اتوماتیک

در تحقیقی که در دانشگاه کلمبیا در سال 2007 انجام شده، تاثیر این سیستم بر روی رفتار تیمار و نظافت در گاوهای شیری، مورد مطالعه قرار گرفته است. در این تحقیق، محققان رفتار تعداد 72 راس گاو را در دورۀ کنترل، بدون سیستم برس خودکار و در دوره آزمایش با سیستم برس خودکار، بوسیله دوربین‌های ویدئویی مدار بسته مورد مطالعه قرار دادند.

برای مطالعه اطلاعات نحوه مبارزه با مگس در دامداری با سیستم کتل راب، کلیک کنید

در طول دورۀ کنترل، گاوها اغلب خودشان را با مالش بدن خود به دیوارها و آبخوری‌ها خاراندند. هر حیوان به طور میانگین روزی 3 بار این عمل را انجام میداد و هر بار حدود 1.5 دقیقه این عمل طول می‌کشید.

قشو دام با برس اتوماتیک

به طور خلاصه، نصب و راه اندازی دستگاه برس مکانیکی موجب افزایش فوری در میزان رفتار تیمار و نظافت در گاوها می‌شود که نتیجه آن، افزایش حدود یک کیلویی تولید شیر روزانه در زمان شیردهی نوبت دوم خواهد بود. ضمنا نرخ ورم بالینی پستان نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

گاوها بسرعت با این سیستم جدید خو گرفته و بصورت خودکار آموزش می‌بینند که برای راحتی خود می‌توانند از این برس هم استفاده کنند. بویژه که این برس‌ها قابلیت تیمار تقریبا کیله قسمت‌های دام (مثل سر، پشت، پهلوها و…) را دارد.

قشو دام با برس اتوماتیک

همچنین اخیرا این برس‌ها برای دام‌های کوچک و سبک مثل بز هم طراحی شده‌اند که با تجربیات مزرعه‌ای، پذیرش آن از سمت دام‌های سبک هم بسیار مناسب بوده است.

قشو بز با برس اتوماتیک

موهای این برس از جنس پلاستیک مقاوم اما نسبتا نرم بوده و براحتی قابل شستشو و ضدعفونی است.

مزایای استفاده از دستگاه قشو اتوماتیک:

  1. بیشتر شدن شیر تولیدی و سلامت بهتر گاوها
  2. پاکیزه‌تر و آرام‌تر شدن گاوها
  3. صرفه جویی در انرژی
  4. طراحی شده برای ایمنی و آسایش
  5. راحتی در نصب و راه اندازی

 

مطالب مرتبط:

1- فناوری‌های نوین کشاورزی -8- (ربات شیردوش)

2- آخور بز

3- فناوری‌های نوین کشاورزی -6- RFID

4- پیوند باکتری دامی (Transfaunation)

2 دیدگاه در “قشو اتوماتیک دامی (برس دامی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *