10 کاری که در آبیاری قطره ای نوار تیپ نباید انجام دهید!

10 کاری که در آبیاری قطره ای نوار تیپ نباید انجام دهید…!

آبیاری نوار تیپ

1- از آبهای خیلی سخت و شور استفاده نکنید
اصولا از سیستم آبیاری قطره ای نواری نبایستی در مزارعی که دارای آبهای خیلی سخت و شور هستند، استفاده گردد. در صورت اجبار لازم است قبل از طراحی و نصب نوار، آزمایش کامل آب صورت گرفته تا در طراحی شبکه روش‌های پیشگیری کننده از انسداد پیش بینی شود.

2- مواظب آلودگی‌ها و اندازه ذرات معلق آب باشید
در مورد آبهای دارای آلودگی فیزیکی (ذرات معلق) لازم است طراحی و نصب ایستگاه فیلتراسیون آبیاری به گونه‌ای باشد که ذرات بیشتر از 100 میکرون امکان ورود به شبکه را نداشته باشند. در مواردی که منابع آب دارای ذرات معلق کمتراز 100 میکرون هستند (که معمولا با فیلترهای متداول توصیه نمی‌شوند)، احداث استخر ترسیب و یا هر از چند گاهی شستشوی شبکه با آب کاملا تصفیه شده الزامی است.

آبیاری قطره ای نوار تیپ

3- زاویه دار کردن نوار ممنوع
ایجاد شکستگی (زاویه) در سرتاسر طول نوار آبیاری تیپ نصب شده، باعث کاهش جریان آب می‌شود. این وضعیت بخصوص در ابتدای خطوط و حدفاصل اتصال نوار به لوله های 16 میلیمتری و یا در نقاط پاره شده ای که مجددا ترمیم شده، بیشتر مشاهده می‌گردد که بایستی کنترل و رفع نقص شوند.

4- نوار تیپ را بر روی شیبهای بالای 2 درصد نصب نکنید
از نصب نوار آبیاری تیپ بر روی شیبهای زیاد (2%) خودداری شده و سعی شود در این گونه اراضی نوار در جهت عمود بر شیب نصب شود. عدم رعایت این مسئله اولا سبب عدم یکنواختی توزیع آب در طول نوار آبیاری می شود و ثانیا در زمان غیر فعال بودن شبکه ممکن است مکش معکوس ایجاد شده و ذرات رس به درون روزنه ها مکیده شود. بنابراین چنانچه مجبور به نصب نوار در روی اراضی با شیب بیش از 2% باشد، ترجیحا بایستی نوار بر روی خاک نصب گردد و در صورت الزام به نصب نوار در زیر خاک، حتما بایستی تجهیزات مکش هوا در شبکه پیش بینی و نصب گردد.

آبیاری نواری

5- نیاز آبی گیاه را کم برآورد نکنید
در محاسبات نیاز آبی برای آبیاری چنانچه نیاز آبی گیاه زراعی را کم برآورد گردد، ریشه گیاه جهت دسترسی به آب به مجرای خروجی نوار نفوذ کرده و موجب انسداد خواهد شد. بنابراین همواره بایستی محیط اطراف ریشه رطوبت کافی داشه باشد و نیاز آبی گیاه تامین شود.

6- در پایان عملیات تزریق کود و سم، آب را سریع قطع نکنید
پس از خاتمه عملیات تزریق کود و سموم در شبکه آبیاری ، سیستم مدت مناسبی فعال باشد تا باقیمانده مواد تزریق شده بوسیله آب خالص کاملا حل و دفع گردد.

آبیاری تیپی گندم و جو

7- مواظب فشار آب باشید
فشار کاری ایده آل جهت بهره برداری از نوارهای آبیاری تیپ 0.6 اتمسفر می باشد که در صورت عدم رعایت فشار ایده آل، آبدهی روزنه‌ها از مقدار اسمی تغییر می‌نماید. حداقل فشار کاری 0.4 اتمسفر و حداکثر فشار کاری 1 اتمسفر برای نوار آبیاری تیپ می‌باشد. بنابراین فشار سیستم در طول فصل بهره برداری بایستی در محدوده تعریف شده باشد.

8- اشیا نوک تیز دشمن خطرناک نوار تیپ
برای کنترل علف‌های هرز توصیه می شود که از سموم علف کش استفاده شده و کارگران وجین کار از کاربرد اشیا نوک تیز برای وجین استفاده ننمایند.

آبیاری قطره ای

9- نوار تیپ را در پایان فصل کشت به حال خود رها نکنید
پس از پایان دوره بهره برداری، بایستی نوارهای تیپ از سطح مزرعه جمع آوری گردیده تا باعث آلودگی مزرعه نگردد.

10- در پایان کار نوار را از زیر خاک خشک جمع نکنید
چنانچه نوار آبیاری تیپ در زیر خاک نصب شده، بهتر است برای سهولت در جمع آوری نوار، مزرعه یک نوبت آبیاری محدود شده تا خاک روی نوار نیمه مرطوب و نرم شود.

آبیاری نواری

یک نکته اضافه‌تر:
پهن کردن نوارهای آبیاری در طول کوتاه سبب افزایش هزینه طرح بواسطۀ افزایش تعداد اتصالات و افزایش متراژ لوله‌های آبده می‌گردد. پهن کردن نوارهای آبیاری در طول های زیاد نیز سبب کاهش یکنواختی آبیاری و در نهایت کاهش عملکرد محصول می‌شود.

در تصویر زیر، حداکثر طول مجاز پهن کردن نوار تیپ (متر) بر اساس شیب زمین و نوع نوار را می‌توانید مطالعه کنید:

حداکثر طول مجاز پهن کردن نوار تیپ (متر) بر اساس شیب زمین و نوع نوار

مطالب مرتبط:

1- زراعت نوین -1- کینوا (خاویار گیاهی)

2- راهکارهای رهایی از بحران آب

3- نقد شجاعانه نیم قرن مدیریت آب و توسعه در ایران! (دانلود رایگان مستند مادرکشی)

19 دیدگاه در “10 کاری که در آبیاری قطره ای نوار تیپ نباید انجام دهید!

 1. سلام وقت بخیر حالتون خوبه
  ببخشید من با دوستم شریکیه مال زمین خودشو به عرض گذاشته که میشه 50 متر 50 متر زمین منم به طول گذاشته که میشه 250متر نوار تیپ جدول شما آخرش 90 متر بود،یعنی من چه مشکلاتی برام پیش میاد؟؟؟
  ممنونم از وقتی که گذاشتید…

 2. سلام‌خسته نباشین من یه‌هکتار برا اولین بار نوار تیپ با روزنه بیست سانتی گرفتم فاصله ما بین نوار ها هم یه متر وطول تیپ ها ۵۰ متری میشه ولی اب چشمه‌هس رو‌سوپاپ تور بستم ولی بعضیا بسته شدن سوراخش چاره چیه باز میشه یا چکار باید بکنم تا سوراخ نوار بسته نشه

  1. سلام
   اون کاری که کردین فایده چندانی نداره. باید فیلتر دیسکی بگیرید که تمام ذرات ریز رو بگیره

 3. سلام و خدا قوت
  ممنون بابت مطالب، خیلی مفید بودن،
  من خودم ۲سال این طرح رو اجرا کردم فقط چون اطلاعات کامل نداشتم باروزنه بیست سانتی طول نوارها رو ۲۵متر گرفتم.
  سوال:اگر فشار ورودی زیاد کنم طول نوارها هم بیشتر میشه دیگه؟؟و اینکه لوله ای که نوارها رو بهش متصل میکنیم‌ چند اینچ خوبه(آبی ک از استخر پمپاژ میشه ۸اینچ هست با فاصله حدود۲ کیلومتر باشیب۱۰درصد)؟

 4. سلام ممنونم از مطالب مفید . در جدول بالا طول نوار تیپ کدام یک از گزینه ها است ؟

  1. سلام
   سه ستون زیری 80 ،85 و 90 درصد
   کلا سه ستون سمت چپ، تماما حداکثر طول مجاز نوار تیپ هستن

 5. سلام ممنون از مطالب مفید شما. میشه بگین چطوری آزمایش کنیم برای آب های شور میشه استفاده کنیم از نوارتیپ یا نمیشه؟ چرا نمیشه؟

  1. سلام
   آبتون رو بدید آزمایشگاه تا آنالیز کامل انجام بدن که بعد از مشخص شدن مقدار شوری و سختی، میشه متوجه شد که مناسب آب آبیاری با تیپ هست یا نه

   1. سلام خسته نباشید اب سه اینچ چند متر نوار با روزنه ده رو میتونه ابیاری کنه

 6. سلام خسته نباشید خیلی ممنون از مطالب خوبتوت
  یه سوال داشتم واسه سمپاشی علف های هرز با بوم سمپاشی پشت تراکتور میشه از رو نوار تیپ ها رد شد یا خراب میشن؟

  1. سلام
   قاعدتا نباید رد شد که کمترین آسیب رو ببینن ولی اگر هم میخواهید رد بشید، در هوای سرد نباید باشه چون باعث پارگی یا ترک میشه

  1. سلام ، از اطلاعات مفید و پر ارزشی که ارائه نمودید تشکر میکنم. خداوند به شما توفیق دهد.

 7. باسلام ، ممنون از مطلب مفیدی که گذاشتین … فقط میشه بفرمایید منظورتون از فاصله روزنه چیه ؟؟(10 سانت و 20 سانت و 30 سانت)… آیا منظورتون سوراخهای کوچک روی نوار تیپ است یا فاصله ی بین نوارها (ردیف ها) در روی لوله نخ دار ؟؟

  1. سلام
   ممنون
   بله. منظور از فاصله روزنه، سوراخ یا روزنه‌های روی هر نوار تیپ هست. نه فاصله بین تیپ‌ها

  1. خواهش میکنم
   خیلی ممنون بابت پیگیری و مطالعه و ثبت نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *