آموزش ساخت هورمون ریشه‌زا با حداقل هزینه در منزل

قلمه زدن یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تکثیر گیاهان است اما گاهی اوقات بعضی گیاهان با قلمه زدن به سختی تکثیر می‌شوند و یا به دلیل کمبود وقت و سرعت بیشتر نیاز داریم تا فرآیند ریشه‌دهی گیاه را بهبود ببخشیم.

در این مواقع برای تقویت ریشه‌دهی قلمه، از هورمون ریشه‌زایی استفاده می‌شود. در این مطلب با عملکرد هورمون‌های ریشه‌زایی و نحوه استفاده از آن برای قلمه زدن آشنا خواهید شد.

هنگامیکه گیاه را با روش قلمه ساقه می‌خواهید تکثیر کنید، استفاده از هورمون تحریک کنندۀ ریشه‌زایی مفید بوده و گاهی لازم است. هورمون ریشه‌زایی احتمال موفقیت ریشه‌زنی در گیاه را افزایش می‌دهد. هنگامیکه از هورمون ریشه‌زایی استفاده می‌کنید، معمولا ریشه به سرعت رشد کرده و کیفیت بهتری نیز پیدا می‌کند.

آغشته نمودن انتهای قلمه به هورمون ریشه‌زا قبل از کاشت

اگر چه بسیاری از گیاهان خودشان به راحتی ریشه می‌دهند، اما استفاده از هورمون ریشه‌زایی کار تکثیر برخی از گیاهانی را که به سختی می‌توان آنها را با موفقیت قلمه زد، خیلی آسانتر می‌کند. برخی از گیاهان مانند پاپیتال حتی در آب هم به راحتی ریشه تولید می‌کنند اما این ریشه‌ها هرگز به قدرت ریشه‌هایی که با استفاده از هورمون ریشه‌زایی در خاک تولید شده‌اند، نمی‌رسند.

یکی از راههای زیاد کردن گیاه و ایجاد یک گیاه جدید مشابه گیاه مادر، این است که یک قطعه از گیاه اصلی را جدا کنیم و بکاریم. به این کار قلمه زدن یا قلمه گرفتن (Cutting) گفته می‌شود.

قلمه‌های ریشه‌دار شدۀ موفق که تولید برگ نموده‌اند

روشهای متداول تکثیر گیاهان به روش قلمه زدن شامل قلمه ریشه (root cutting)، قلمه ساقه (stem cutting) و قلمه برگ (leaf cutting) است و گاهی اوقات برای تقویت ریشه‌دهی قلمه، از هورمون ریشه‌زایی استفاده می‌شود. در اینجا با عملکرد هورمون ریشه‌زایی و نحوه استفاده از آن برای قلمه‌ها، آشنا می‌شوید.

 

نحوه استفاده از هورمون‌های ریشه‌زایی:

برای این کار نیاز به یک قلمه سالم و تازه داریم پیش از شروع فرایند ریشه‌زنی، برگهای قلمه را جدا کنید. مقدار بسیار کمی هورمون ریشه‌زایی در یک ظرف تمیز بریزید.

هرگز قلمه را در ظرف خود هورمون ریشه‌زایی غوطه ور نکنید، بلکه همیشه باید مقداری از هورمون را در ظرف دیگری بریزید. این کار باعث می‌شود بخشی از هورمون ریشه‌زایی که استفاده نشده است، دست نخورده و تمیز باقی بماند.

حدود 2.5 سانتیمتر از قلمه ساقه را در هورمون ریشه‌زایی قرار دهید. ریشه‌های جدید از این ناحیه شروع به رشد خواهند کرد.

گلدانی با خاک گلدانی مرطوب آماده کنید و ساقه قلمه را در خاک گلدان قرار دهید. روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید. این گلدان را باید در مکانی پر نور قرار دهید که نور فیلتر شده دریافت می‌کند.

در مدت زمانی که منتظر ریشه دادن قلمه و رشد گیاه جدیدتان هستید، حتما خاک قلمه را مرطوب نگه دارید (به جز برخی گیاهان مانند آلوئه ورا که دستور العمل دیگری در مورد آن داده شده است) و به آن نظارت داشته باشید تا زمانیکه برگهای جدید در آن رشد کنند. هنگامیکه برگهای جدید پدیدار می‌شوند، می‌توانید مطمئن باشید که گیاه، ریشه تولید کرده است. در این زمان کیسه پلاستیکی را از روی گلدان خارج کنید.

هنگامیکه جوانه بزرگ شد، می‌توانید مراقبت از آن به عنوان یک گیاه جدید را شروع کنید.

یکی از هورمون‌های اصلی، IBA است که می‌توانید با دز (مقدار مصرف) 1300ppm به مدت 6 ثانیه برای تحریک رشد و ریشه‌زایی قلمه، استفاده کنید.

برای مطالعه اطلاعات درباره پزشک گیاه خودتان، کلیک کنید

روش مصرف:

 1. مقداری از هورمون را که احتمال میدهیم مصرف شود در یک ظرف موقت میریزیم. (زیرا بهتر است باقیمانده هورمون استفاده شده را به ظرف اصلی برنگردانیم).
 2. قلمه را با وسیله تیز (مانند کاتر یا چاقوی تیز) که تمیز و ضدعفونی شده‌ باشد (با حرارت مستقیم آتش و خنک شده)، برش داده و انتهای قلمه را در هورمون ریشه‌زایی فرو می‌کنیم.
 3. قشر نازکی از هورمون اطراف قلمه را می‌پوشاند.
 4. با وسیله‌ای مانند مداد، بستر مورد نظر را سوراخ میکنیم و قلمه را در آن قرار می‌دهیم. (تا هنگام فرو کردن قلمه در بستر هورمونهای اطراف ساقه از آن جدا نشود).
 5. گلدان را در محل مناسب و شرایط مناسب قرار می‌دهیم تا به زودی ریشه‌دار شود. (در مورد گیاهان سخت‌ریشه‌زا 20 روز دیگر مجددا روی قلمه‌ها هورمون ریشه‌زایی اسپری می‌کنند).
برای مطالعه نحوه ساخت یک سیستم هیدروپونیک کم خرج خانگی، کلیک کنید

 

شرایط نگهداری هورمون:

این پودر باید در قوطی دربسته بدور از رطوبت و در جای تاریک، دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

باقیماندۀ پودر، قابل استفاده به مدت نامحدود است. برای اینکه قلمه زنی موفقیت آمیز باشد باید نکاتی را رعایت نمایید:

 1. از ماسه بادی رودخانه یا پرلیت یا مخلوط این‌ها با خاک برگ (بستگی به نوع گیاه دارد – ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ یا پیت موس) و یا کمپوست قلمه بعنوان بستر استفاده نمایید.
 2. همیشه بستر مرطوب باشد و زهکش داشته باشد (خروج اب اضافی)
 3. قلمه زنی در فصل مناسب انجام شود (با توجه به نوع گیاه)
 4. قلمه در محیطی با دما و رطوبت مناسب و نور غیر مستقیم نگه‌داری شوند.
 5. قلمه به صورت اریب زده شود.
 6. در صورت برگدار بودن، برگهای پایینی حذف و فقط 3-2 برگ باقی بگذارید.
 7. از هورمون ریشه‌زایی زمانی استفاده گردد که قلمه داری 5-4 بند بوده و حداقل یک سوم قلمه در بستر فرو رود. تا زمان ریشه‌دار شدن، بستر قلمه‌ها همیشه باید مرطوب باشد، می‌توانید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه، شرایط گلخانه‌ای ایجاد نمائید.
 8. دقت کنید هر چند وقت یکبار برای تبادل هوا پلاستک را بردارید و یا اینکه چند سوراخ در پلاستیک ایجاد نمایید. پس از ریشه‌دار شدن باید از دفعات آبیاری بتدریج کاسته شود. در مورد قلمه، مهمترین مسئله، ریشه‌زایی است و باید با قطع گل و جوانه، سعی شود انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود.
 9. اجازه بدهید تا ریشه‌دهی کامل شود (حداقل 5-4 سانتیمتر) و سپس آنرا با دقت و بدون جدا شدن خاک اطراف ریشه، در خاک مناسب بکارید. کاشت قلمه‌های تازه ریشه‌دار شده را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن، تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کنید. از قرار دادن قلمه و گیاهچۀ جوان در مقابل نور مستقیم و شدید خودداری شود.
آغشته سازی انتهای قلمه برگ بنفشه آفریقایی به هورمون ریشه‌زا

طریقه ساختن هورمون‌های ریشه‌زایی با حداقل هزینه در منزل:

اگر خرید هورمون‌های استاندارد برایتان میسر نیست، می‌تونید از مواد زیر به جای هورمون‌های ریشه‌زا استفاده کنید. ترکیباتی که داخل مواد زیر است می‌تواند کار همان هورمون‌های ریشه‌زایی را برای شما انجام دهد:

1) پودر تالک:

همان پودر بچه! انتهای قلمه رو داخل پودر بچه فرو کرده در بستر مناسب بکارید.

2) بید مجنون:

در داخل ساقه‌ها و شیره درخت بید مجنون ماده اسید سالیسیلیک وجود دارد. می‌توانید مقداری از ساقه‌ها را خرد کرده و داخل ظرف آب بیندازید و آب رو بجوشانید تا کم کم آب تیره رنگ شود و مدتی بعد که آب سرد شد، از اون آب بعنوان هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید. به این ترتیب که آب تیره رو در ظرف جداگانه بریزید، برای یک شب تا صبح (overnight) قلمه را در محلول قرار بدید و بعد بکارید.

قرارگیری قلمه‌ها در آب جوشیده شده سرد شده درخت بید مجنون

فقط دقت کنید که نمی‌توانید از این آب تیره برای مدت طولانی استفاده کنید چون خواصش را از دست خواهد داد. یا اینکه مقداری از ساقه‌های بید را بشکنید و داخل ظرف آب کنار قلمه بگذارید، آرام آرام، شهد ساقه‌ها خارج شده و قلمۀ شما را وادار به ریشه‌دهی خواهد کرد.

شیره درخت بید مجنون، موثر در ریشه‌زایی قلمه‌ها

3) قرص آسپرین:

حل کردن 200 میلی‌گرم قرص آسپرین در یک گالن آب (معادل 3.7 لیتر) و قرار دادن گیاه به مدت یک شب تا صبح در این محلول، می‌تواند به ریشه‌زایی کمک کند.

4) عسل:

انتهای قلمه را داخل عسل طبیعی فرو کرده در بستر مناسب بکارید.

5) شیرۀ نارگیل:

انتهای قلمه را داخل شیره (آب) نارگیل فرو کرده در بستر مناسب بکارید.

6) شیره درخت توت:

مشابه اونچه که در مورد درخت بید گفتیم، توت هم می‌تواند گیاه را وادار به ریشه‌زایی کند.

7) دارچین:

این ماده شگفت انگیز بعنوان عامل ریشه‌زایی به اندازۀ آب برگ بید و پودر هورمون ریشه‌زایی تاثیر گذار است. یک بار آن را به ساقۀ قلمه‌ای که می‌خواهید بکارید، بزنید تا ریشه‌دهی گیاه تحریک و تقویت شود. از این روش تقریبا در همه انواع گیاهان می‌توانید استفاده کنید. با کمک دارچین قلمه خیلی زود گرفته و ریشه می‌دهد.

استفاده از دارچین برای تسریع در ریشه‌زایی قلمه

برای این کار ابتدا یک قاشق پر دارچین را در دستمالی بریزید، انتهای ساقه بریده شده را مرطوب کنید و سپس انتهای ساقه را در پودری که روی دستمال ریخته‌اید و بغلتانید. سپس قلمه را در خاک گلدانی تازه قرار دهید.

با این روش ساقه به تولید ساقه‌های بیشتر نیز ترغیب می‌شود و این خاصیت کمک می‌کند جلوی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off) که توسط قارچهای مضر اتفاق می افتد، گرفته شود.

بیماری قارچی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off)

بیماری دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه یک بیماری قارچی است که طی آن جوانه‌های کوچکی که تازه می‌خواهند رشد کنند، ناگهان توسط قارچهای فرصت طلب، نابود شده و می‌میرند.

نمایی نزدیک از بیماری قارچی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off)

دارچین با از بین بردن قارچهای خاک از این اتفاق پیشگیری می‌کند. همچنین مشکلات قارچی دیگری که در گیاهان بزرگتر و قدیمی‌تر دیده می‌شود مانند کپک لجن یا مخاطی (Slime Mold) و رشد قارچ (mushroom) بر روی گیاه نیز با آن برطرف می‌شود.

نمایی از خسارت بیماری قارچی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off) در مرحله نشا کاری

برای مقابله با بیماری قارچی با دارچین، باید آن را به صورت اسپری استفاده کنید. برای این کار مقداری از آن را در آب گرم بریزید و هم بزنید و بگذارید یک شب بماند. سپس محلول آماده شده را از صافی ریزی عبور دهید تا ذرات درشت آن گرفته شده تا مانع بسته شدن روزنه‌های اسپری نشود.

سپس این محلول را در بطری اسپری بریزید و آن را به برگ و ساقه‌های گیاهان بیمار بپاشید و بر روی خاک گلدان (یا باغچه) که مشکل قارچی دارد نیز غبارپاشی کنید.

استفاده از دارچین بعنوان تحریک کننده ریشه‌زایی و ضد قارچ برای قلمه و بذرکاری برای تولید نشا

8) آلوئه‌ورا

ابتدا قلمه مورد نظر را با زاویه 45 درجه برش بزنید. پوست انتهای قلمه را با چاقو خراش بدهید ولی به صورتیکه پوست قلمه، کنده نشود. سپس یک تکه از آلوئه‌ورا را بصورت عرضی (حدود 3 سانتیمتر) برش زده و قلمه را داخل آلوئه‌ورا فرو کنید. قلمه و آلوئه‌ورا را با یکدیگر کاشته و آبیاری نمایید. پس از حدود یکماه، قلمه ریشه‌دار شده را تحویل بگیرید (البته بشرط رعایت شرایط اقلیمی مناسب تولید قلمه).

تصاویر زیر، کلیه مراحل را به ترتیب نشان می‌دهد:

1- برش قلمه با زاویه 45 درجه

 

2- خراش پوست انتهای قلمه با چاقو

 

3- پوست خراش خورده قلمه

 

4- قرار دادن انتهای قلمه در تکه برش خورده آلوئه‌ورا

 

5- کاشت قلمه با تکه آلوئه‌ورا

 

6- قلمه ریشه‌دار شده پس از یکماه

مطالب مرتبط:

1- روش تشخیص قابلیت اختلاط دو یا چند آفت‌کش با یکدیگر

2- پزشک گیاهان خانگی خود باشید

3- راهنمای کشت هیدروپونیک در منزل

169 دیدگاه در “آموزش ساخت هورمون ریشه‌زا با حداقل هزینه در منزل

 1. سلام درخت توت سیاهرامیشه قلمه کرد و بهترین زمان و روش ان توضیح بدید

  1. سلام وقت بخیراز۱۵شهریور هرنهالی را قلمه کنه نه نمیگه به شرط نگهداری و مواظبت

 2. سلام
  برای انتقال پیوندک وشا خه پیوند نهال به شهر دیگر از هورمون خانگی استفاده کنیم؟

 3. سلام برای پتوس هم میشه از دارچین استفاده کرد؟پیچکای پتوسم خیلی ضعیف شدن و رشد کمی دارن لطفاراهنماییم کنید

  1. با سلام
   برای ریشه دار کردن قلمه مثل گل رز و درخت انگور و …. آیا میشه بجای استفاده از هورمون و کاشت در ماسه از روش هیدروپونیک استفاده کرد بطوری که هورمون ریشه زای مایع داخل آب سیستم هیدرو بریزیم؟

   1. سلام
    هورمون رو نباید داخل آب آبیاری بریزید. کارایش رو از دست میده چون رقیق میشه

  2. سلام برای همه گیاهان حتی قلمه درخت انگور به شرطی که انتهای قلمه ایجاد خراش شده و به ژله الویه را آغشته شده باشد.

 4. سلام، تو این موارد بهترین هورمون ریشه زایی برای قلمه ی شمشاد و گل کاغذی کدام هست؟ و آیا شمشاد و گل کاغذی جزو قلمه های زود ریشه زا هستند یا خیر؟ در چه مدت زمانی ریشه میزنند؟لطف کنید آموزش قلمه زدن و ریشه دار کردن هر دو مورد را بفرمایید خیلی ممنون میشوم.

 5. باسلام جناب مهندس ساعدی مطلب بسیار کاربردی و جالبی بود مخصوصا استفاده از آلوورا برای ریشه زنی ممنونم

 6. با سلام خدمت همه عزیزان بهترین و معتبرترین و تخصصی ترین هورمون ریشه زایی دنیا جهت تکثیر انواع گیاهان هورمون ریشه زاییrhizopon هلند میباشد این هورمون هم بصورت پودری اماده مصرف در غلظت های مختلف و هم بصورت قرص که میتوان در لحظه محلول با غلظت های باکیفیت ساخت فقط کافیست قرص ها در اب معدنی گوارای انسان یا ترجیحا اب مقطر حل نمود از انجایی که اکسین ها بشدت در مقابل شرایط محیطی ناپایدار و ساختار شکننده دارند این محصول هلندی بصورت پودر اماده و قرص بسیار استاندارد و بادوام و با کیفیت است نکته بسیار مهم در محصولات رایزوپون هلند این است که محصولات رایزوپون فاقد الکل که بسیار برای قلمه ها مضر میباشد است با این محصول دیگر نیازی به دردسر ها و مشکلات رقیق سازی اعم از ازمون و خطا ،مضرات الکل برای قلمه، اتلاف وقت، صرف هزینه، و …نمی باشد نکته پایانی با توجه به اینکه کشور هلند در امر تولید و صادرات گل و گیاه رتبه نخست دنیا را دارد ازانجاییکه کیفیت محصولات رایزوپون هلند از اعتبار و گواهی نامه های بین الملی دنیا و کشورش برخوردار است خیال هر مصرف کننده ای را اسوده می سازد و خوشبختانه این محصول در کشور ایران دارای نمایندگی معتبر و رسمی می باشد تمامی تولید کنندگان حرفه ای در زمینه تکثیر انواع گیاهان در دنیا و حتی کشور ایران با این محصول به خوبی اشنا هستند و از ان بهره میبرند

  1. عمو جان اینهمه تبلیغ مفتی کردی اما اسم و آدرس نمایندگی خودت را که محصول ریشه زایی خیلی استاندارد هلندی را بفروش میرسانید نگفتی !!!
   به احتمال خیلی زیاد مطلبی رو که نوشتی یک نفس تا آخرش رفتیا !!!

 7. من از یک عدد قرص آ.اس.آ و دولیوان آب ،برای ضدعفونی و ریشه زایی قلمه ها استفاده می کنم
  خداروشکر تااینجا جواب داده.البته از آب جوشیده خنک استفاده میکنم.

 8. درود و سپاس بابت مطالب عالیتون، یسوال داشتم، یک قطره اچ بی صدویک و مقداری اسیدهیومیک و عسل روباهم ترکیب کنیم، میشه بعنوان هورمون ریشه زایی استفاده کرد یا ازبین میبره حاصل کارو؟

    1. سلام از بکینگ پودر میشه به عنوان ریشه زا استفاده کردش بهترین رسه زا واسه کاکتوس چیه

 9. سلام قلمه مورد نظر رو گامل داخل آب جوشیده شده سرد شده درخت بید مجنون بندازیم یا اینکه فقط قسمت پایینی قلمه که قراره ریشه بزنه رو یه شب تا صبح بزاریم تو آب بید؟

 10. سلام قلمه بنت قنسول دارم یدونه، گفتن تو آب دارچین بریزم بذارم بمونه
  به نظرتون روش درستیه؟
  دیر هم ریشه میده، میگن حتی یک ماه هم صبر کنید

 11. با تشکر از شما بابت مطالب مفید سایت
  برگ زامیفولیا را برای تکثیر کاشتم .هورمون ریشه زا رو به صورت مایع بود،هنگام اسپری کردن روی خاک،روی برگها هم ریخت.اشکالی داره؟

  1. خواهش میکنم
   هورمون ریشه زا باید به محل تولید ریشه روی محل قلمه پاشیده بشه
   باقی موارد، عملا کارایی نداره

 12. سلام پودر اسید ایندول بوتریک تولید مرکر بصورت پودر سفید است و قیمت واقعا بالا
  سوال؛ قلمه مستقیم به این پودر آغشته شود ؟ یا xگرم در اتالون و بعد اب حل شود؟ روش استفاده را بیان کنید ممنون می شوم🙏

  1. سلام
   بله. پودر گرونی هست و برای موارد سخت ریشه زا که ارزش اقتصادی داشته باشن استفاده میشه
   بله. انتهای قلمه مستقیما به پودر آغشته میشه

 13. سلام
  اگر بعد کاشت قلمه دارجین روبا اب حل کنیم و به خاک برنیم
  تاثیر رو ریشه زایی میکنه؟

  ممنون

 14. با سلام و تشکر از مطالبتون. من چند تا پیاز فریزیا دارم که هرکاری میکنم ریشه نمیدن که رشد کنن میخواستم بپرسم کدوم یکی از این روش ها برای ریشه دار کردن یک گیاه پیازدار موثر تره و اینکه آیا دارچین برای جلوگیری از پوسیدگی پیاز هاش بر اثر قارچ به درد میخوره؟ ممنون

 15. سلام اگر به خاکی که قلمه رو برای ریشه دار شدن گذاشتیم قارچ کش بصورت محلول در آب بدیم به ریشه زدن قلمه کمک میکنه؟

 16. سلام. من قصد قلمه زنی مامیلاریا النگاتا رو دارم. کدوم روش بیشتر جواب میده؟

  1. اینکه شما فرمودین زیاد آفت میگیره چیز دیگری شبیهه به اون به نام لنگات روی شونم هست که میتونید در منزل خودتان از آن استفاده حداکثری ببرید ، در این شکل به راحت ترین شکل قلمم در گلدانتان کاشته میشود که کمی صبور باشید ۹ ماه بعد علاوه بر برگ گل هم میدهد.
   موفق باشی هموطن

   1. باسلان ممنون از اموزش های لازمه قلمه زدن و انتخاب ودرست نمودن هور مون ریشه زایی ..واقعاً ممنونم

 17. با سلام -درصدهایی که گفتین مثلا 0.2-0.4-0.6-0.8- 1 -1.2 درصد رو هیچ جا درصد نزده رو اکسین .فقط وزنشو نوشتن.ممنون میشم راهنمایی کنین. واسه من 1 درصد لازمه چطوری تهیش کنم. ممنون

 18. سلام برای شفلرا و آگلونما هم میتونم از دارچین استفاده کنم
  تو این فصل جواب میده برای این دوتا گل؟

 19. سلام من توت پیوندی رو خواستم قلمه هوایی بزنم پوست یه قسمتشو کامل کندم بعد یه مشت خاک مرطوب داخل پلاستیک رو روش گذاشتم و چسب پیچی کردم الان بعد یک ماه رفتم بازش کردم هنوز ریشه نزده بود …چقد باید بزارمش؟مراحلم جایی اشکالی داره؟

  1. سلام
   شاید دمای محیطتون پایینه
   اگه تو محیط بیرون باشه، بخاطر خواب رفتن گیاه که میره برای سال بعد ولی تو این وضعیت ممکنه قارچ بگیره
   حتما تو این موارد، خاک مرطوب رو با قارچ کش مرطوب کنید که مشکلی پیش نیاد

   1. با عرض سلام و تشکر فراوان ممنون از مطالب ارزشمندتان که باعث شد گل کاغذی یادگاری از استاد مرحومم آقای نوحی که اخیرا دچار بیماری قارچی شده بود و داشت میخشکید را نجات دهم زنده باشید یا علی

 20. با سلام .زمان تهیه قلمه کی هست؟
  و ضمنا دو ترکیب گفتین که یکی ترکیب پودر بچه با اکسین و یکی هم گفتین که اکسین رو با اتانول حل میکنند.هر دو حالت باید اجرا شود؟

 21. سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیر وبسایت آقای ساعدی
  من یه گل قاشقی و یه گل حسن یوسف دارم که میخوام‌بکارم
  آیا برای ریشه دار شدن در دارچین باید قلمه هارو در آب بگذارم تا ریشه بده و بعد به دارچین آغشته کنم‌؟
  یا اینکه قلمه هارو به دارچین آغشته کنم و بلافاصله در خاک قرار بدم؟

  1. سلام
   خیلی ممنون
   این گیاهان معمولا خودشون سریع ریشه دار میشن
   برای کشت در خاک اول دارچین بعد کشت در خاک
   ولی تو آب مشکلی ندارن. همینجوری میتونین بذارین
   بهتره که البته تو بستر کشت لیکا بذارین تا رطوبت رو از اون طریق بگیره تا هم بخاطر آب زیاد نکنده هم زودتر ریشه دار بشن

 22. با سلام
  بهترین زمان برای تهیه قلمه چه زمانیه؟
  سوالی که برام پیش اومد اینه که تو نظرات هم به مخلوط iba و پودر بچه اشاره شده و هم به تهیه محلول iba و اتانول اشاره شده.باید هر دو کار صورت بگیرد یا یک روش کافیست؟

  1. سلام
   برای هر گیاهی متفاوته
   ولی معمولا وقتی گیاه خیلی بلند و بدقواره شده یا شکسته، میتونید قلمه بگیرید و تکثیر کنید
   فقط یک روش کافیه

 23. عرض سلام وتشکر از آقای آرش ساعدی که این مطالب با ارزش را در اختیار ما گذاشته اند

 24. سلام آقای مهندس ضمن تشکر از مطالب مفیدی که در مورد هورمون ریشه زایی خانگی به اشتراک گذاشتید،لطفا بفرمایید برای مقابله با دامپینگ‌آف میشه پودر دارچین را مستقیماً روی سطح خاک بپاشیم و بعد آبیاری کنیم

 25. **** روش تولید ژل ریشه زا ****** روش تولید محلول ریشه زا *******
  برای ساخت ژل ریشه زا میتوانید ژل سونوگرافی (که در داروخانه ها و لوازم پزشکی ها بفروش میرسد) و هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) را استفاده کنید.
  این ترکیب، ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است و هورمون زیاد قلمه را خراب میکند اما نگران نباشید به راحتی قابل تولید است و هیچ علم پیچیده ای ندارد.
  روش تولید بقدری پیش پا افتاده است که حتما برای شما خنده آور است.
  برای ریشه دار کردن قلمه درصد خاصی از هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) باید به مقطع بریده شده قلمه برسه، به همین راحتی.
  غلظت 0.2 و 0.4 درصد هورمون ریشه زایی برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و غلظت 0.6 و 0.8 درصد هورمون ریشه زایی برای گیاهان نیمه علفی مناست هستن و غلظت 1 و 1.2 درصد هورمون ریشه زایی برای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از ژل ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته.
  مثال:
  فرض میکنیم گیاه ما یک گیاه با ساقه علفی است که میخواهیم با استفاده از ژل ریشه زایی آن را ریشه دار کنیم.
  وسایل مورد نیاز:
  گلدان – بستر کشت (50 درصد کوکوپیت و 50 درصد پرلیت) – قلمه گیاه – پلاستیک – هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) – ژل سونوگرافی – ترازو – ظرف خالی مثلا ظرف کرم
  مقدار 100 گرم ژل سونوگرافی را وزن میکنیم و به آن 0.2 گرم (دو دهم گرم) هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) اضافه میکنیم و آن را به هم میزنیم تا هورمون به صورت کامل و یکنواخت در ژل سونوگرافی پخش شود. (اگر میخواهید کسی نداند که ترکیب شما از چه چیزی ساخته شده و دکتر بازی در بیارین میتوانید قبل از اینکار محلول ریشه زایی درست کنید برای اینکار باید 0.2 گرم (دو دهم گرم) هورمون ریشه زایی را در اتانول حل کنید بعد محلول بدست آمده را در 100 گرم ژل بریزید تا بافت هورمون داخل ژل سونوگرافی مشخص نباشد خخخ دکتر شدیناااا). حالا میتوانید از این ژل ریشه زایی برای افزایش ریشه گیاهان علفی خود استفاده کنید. کار بسیار ساده ای بود نه؟
  حالا ژل ریشه زایی داریم. قلمه را درون ژل ریشه زایی فرو میبریم تا کمی ژل به پائین قلمه بچسبد و آن را به آرامی در بستر کشت قرار میدهیم و روی گلدان را با پلاستیک میپوشانیم (پلاستیک طوری نباشد که گیاه خفه شود فقط میخواهیم کمی گیاه گرم شود چون گرما ریشه دهی را زیاد تر میکنه)
  *********** آیا از این کار میشه کسب درآمد کرد؟
  **** بسیار مهم ************* چه کسانی این محصول را میخرند؟
  شما میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای خود کسب درآمد کنید. گلخانه داران و مراکز تولید قلمه و نهالستانها مشتاق چنین محصولی هستند!

 26. سلام مجدد. من توی یه مقاله روش ریشه دار و پیازدار کردن گیاه لیلیوم رو با استفاده از برگ هاش توسط هورمون ریشه زایی مطالعه کردم. میخواستم بپرسم آیا میشه گلایل رو هم به همین روش با برگ هاش پیازدار و تکثیر کرد؟

 27. با سلام. من دارچین رو به منظور ریشه زایی برای گیاهان مختلفی از جمله انواع رز امتحان کردم ولی متاسفانه نتیجه نگرفتم. دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. سلام
   ریشه زایی به خیلی عوامل بستگی داره
   رطوبت، آبیاری، بستر، دما و…

 28. دوست عزیز علت سوخت افتاب هست ،پیوندک رو از افتاب مخافظت کنید و بعه هیچ عنوان نباید افتاب بهش بخوره حداقل شش ماه اول ،باید پیوندک رو سایه دهی کنید ،بهترین گذینه فویل المینیومی میباشد ،زمستان هم پیوندک رو بپوشونید که سرما نسوزونه .موفق باشید

 29. سلام
  من فیلودندرون دارم برای تکثیرش باید قلمه بزنم یا منتظر پاجوش باشم
  الان دو ساله هیچ پاجوشی نزده دلمم نمیاد قلمه برنم
  اگر چوب دارچین رو کنار ریشه قرار بدم آیا امکان زدن پاجوش وجود داره؟
  و یا با یک برگ و دارچین این گیاه ریشه میده؟

  1. سلام
   گیاه زمانی پاجوش میزنه که بنیه اش قوی باشه
   بهش کود بدید تا قوی بشه تا بعد بتونه پاجوش بزنه
   برای تهیه کود تخصصی گیاهان زینتی آپارتمانی هم میتونید از طریق تماس با من در ارتباط باشید

 30. سلام ، من یک دیفن باخیا دارم که خیلی بلند شده میخوام قلمه بزنم به نظرتان از کدام روش برای ریشه زنی استفاده کنم ؟ ، چطوری قلمه بزنم بهتره ؟

  1. سلام
   بهترین و ساده ترین راه، استفاده از لیکا یا قلمه زدن در آب هست و بعد کشت گیاه بصورت هیدروپونیک. دیفن باخیا خیلی سریع و راحت تو لیکا ریشه میده.
   اول یک چاقوی تیز و تمیز و ضدعفونی شده بردارید
   از ساقه اصلی، قلمه های 15 تا 20 سانتیمتری رو جدا کنید
   روی قسمت های بریده شده مقداری پودر زغال چوب بمالید برای ضدعفونی
   بذارید یکی دو روز در محیط بیرون بمونن تا اون بخش بریده شده خشک بشه
   تو یه ظرف پلاستیکی (سطل ماست) لیکا بریزید و قلمه دیفن رو داخلش بذارید منتها قلمه نباید تا انتهای ظرف پایین بره. نهایتا تا نصف ظرف و بعد آب جوشیده سرد شده رو بریزید داخل سطل ماست که تا حدود یک سوم از ظرف رو پر کنه. نه بیشتر
   بذارید همینجوری بمونه. هر وقت مقدار آب کم شد، یه مقدار آب جوشیده سرد شده اضافه کنید
   منتظر باشید تا ریشه بزنه
   بعد از ریشه دار شدن، میتونید تو همون ظرف نگهداری کنید یا منتقلش کنید به ظرف دیگه و با همون بستر لیکا و اضافه کردن کودهای هیدروپونیک، رشد عالی این گیاه زیبا رو ببینید
   برای تهیه کودهای تخصصی هیدروپونیک میتونید از طریق صفحه تماس با من تهیه کنید
   با تشکر

 31. سلام آیا برای تکثیر درخت پرتقال هم میشه از این روش استفاده کرد ؟

 32. سلام
  مهندس جان من امروز یعنی در تاریخ15/3/1399یک قلمه چوبی توت سیاه را با دارچین اغشته کردم و کاشتم ایا الان موقع ریشه زدن قلمه به وسیله این کار است یا خیر
  با تشکر

  1. سلام
   یه مقدار دیر اقدام کردید. بهتره که تو اردیبهشت باشه – البته بستگی به اقلیم منطقتون هم داره
   بهتره از تکنیک قلمه هوایی استفاده کنید

 33. سلام ، ضمن تشکر لطفأ اعلام فرمایید برای قلمه زدن سرو لاوسون کدام مورد بهتر است .

 34. ایا برای درختان میوه هم موثر هست این روش هورمون ریشه زایی

 35. سلام مهندس ساعدی آیا برای ریشه زایی جوشاندن ساقه بید به جای ساقه بید منجون می تواند به ریشه زایی کمک کند

  1. سلام خدا قوت جناب مهندس ساعدی خواستم تشکر کنم از شما بابت مطالب بسیار رهگشا و مفید تون پاینده و سلامت باشید
   پورخان

 36. ممنون از راهنماییهای مفید. سوالی داشتم. من می‌خواهم که از یک درخت گلابی محلی کمیاب پیوند بزنم. سه سال است که این کار را میکنم و در سال قبل حتی به جوانه هم ختم شد. اما بعد از اینکه طول جوانه ها به حدود 20 سانت می‌رسد ناگهان می‌سوزند و سیاه می‌شوند. دلیل آن چیست

  1. متاسفانه درباره درخت اطلاعات کافی ندارم. از متخصص باغبانی بپرسید

 37. سلام وقت بخیر من تو یه کلیپ دیدم برگای سر اناناس رو گذاشتن داخل اب ریشه دار شد من الان یه ماهه گذاشتم یکم ریشه زده ایا این پودرایی که دوستان گفتن روی ریشه زایی اناناس هم اثر داره ممنون

 38. سلام و خدا قوت

  سایت بسیار مفید و پر باری دارید. مخصوصا در پاسخگویی به سوالات.

  خداوند حافظ شما باشد و پایدار و سربلند و سلامت باشید.

  صفری از بجنورد

 39. سلام جناب مهندس ساعدی
  وقتتون بخیر
  ببخشین یه سوال داشتم، با پودر دارچین میشه قلمه ساقه انگور رو هم ریشه دار کرد؟
  اگه میشه، چقد زمان میبره که ریشه بزنه؟

 40. سلام
  لطفا قلمه زدن از کاج تویا آمریکایی با عکس از قلمه توضیح بدین،و اینکه واسه ریشه زایی میتونیم فقط از پودر دارچین استفاده کنیم یا مخلوط دارچین و عسل؟
  ممنون میشم جواب و بهم ایمیل کنین،تشکر

 41. پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
  این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
  مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ گرم پودر ریشه زایی را داخل ۱۰۰ گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی ۰٫۲ و ۰٫۴ برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات ۰٫۶ و ۰٫۸ برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب ۱ و ۱٫۲ برای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

 42. روش ساخت پودر ریشه زایی
  پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر: 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
  مخلوط کردن iba با تالک
  شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
  میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید. همه کسانی که قلمه گیری انجام میدهند و با قلمه تکثیر انجام میدهند به این پودر نیاز شدید دارند.

 43. بهترین راه اینه کسی که گلخونه داره خودش محلول ریشه زایی درست کنه. IBA را از بازار بخره و با دوزهای مختلف محلول درست کنه. یک بار روی هر محصولی تست کنه دستش میاد کدام دوز از اکسین برای ریشه زایی اون گیاه موثره. بیخود پولتون را خرج محلول های ریشه زایی آماده و پودرهای ریشه زایی ایرانی نکنید. یک نمونه اش را ما خریدیم ۱۳۰۰۰۰ تومان اصلا موثر نبود. الان برای گلخانه خودم درست میکنم تازه متوجه شدم اون شرکت اشتباه میکرده. فکر جنس ایرانی را توی این زمینه از سرتون بیرون کنید. همین شرکت یک نمونه برامون ارسال کرده بود که تست کنیم. اون نمونه از حق نگذریم یکم موثر بود اما وقتی ازشون خرید کردیم کلاه گشادی سرمون گذاشتن. ما ۳۱ قوطی خریدیم که ۳۰۰۰۰ تومان هم تخفیف داد خیر سرش! تقریبا ۴۰۰۰۰۰۰ ملیون تومان خرید کردیم که به هیچ وجه موثر نبود همش کلاه برداری است. یا جنس خارجی بخرید یا خودتون درست کنید. آشغال خری نکنید.

 44. سلام .
  من یک دو گل کاغذی و یک شفلر بزرگ تو آپارتمانم دارم که هر سه آفت زده بودند . گل کاغذی شته زده بود و برگهای شفلر قارچ زده شده بود .
  تو آپارتمان با وجود بچه کوچک نباید سم‌پاشی شود .
  از مخلوط نیم لیتر آب با یک قاشق شامپو زرد و یک قاشق روغن مایع با جوشانده صاف شده تنباکو استفاده کردم . موثر بود .
  سم پاشی در محل نگهداری گیاهان در آپارتمان خیلی خطرناک است و بوی سم تا روزها باقی می ماند .

  1. شما برای مشکل قارچ داخل خاک از محلول بردوفیکس یا روش اسپری کن فکنم دارچینم جوابده و برای سم هم استامی پراید چینی روش اسپری یا تو خاکش با ابیاری بریز یک روزه افت ها میمیرن.
   استامی پراید چینی سم سیستمیک تو شیره گیاه حرکت میکنه افت لب بزنه فلج میشه مناسب گیاهانیه که اسپری به همه نقاطش نمیرسه افت زنده میمونه

  1. جواب 100% ای خیر. تجیحا باید ترکیبی کار کنید.
   شرایط هم در ریشه دار شدن بسیار تاثیر داره

  2. هورمون ریشه زایی اسمش اینه: iba مه مخفف ایندول تری بوتریک اسید هست.
   این ترکیب را در پودر بچه با نسبت های مختلف مخلوط کنید برای گیاهان مختلف استفاده کنید. یکی از دوستان در بالا گفته بودند که درصد این پودر چقدر باشه : 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
   بیخود پولتون را هدر ندهید. شرکت های ایرانی فقط کلاهبرداری میکنند. من برای قلمه گل رز iba را خریدم و خودم درست کردم خیلی عالی جواب داده. فقط یک ترازو دقیق میخوا که دقتش زیاد باشه. قبلا از یک شرکت در شهرکرد خریدیم که میگفت خودشون تکنولوژی را دارند!!!! ما مصرف کردیم اما کل محصولمون خراب شد بعد هم جواب تلفن را ندادند. اصلا این کار تکنولوژی نمیخواد!!!!!!!! فقط iba و پودر بچه.

   1. با سلام خدمت شما وبا تشکر از راهنمائی تون میشه خواهش کنم این درصد ها به چه نحوه مثلا ۰۶ ویا۱.۲ با پودر بچه ترکیب بشه لطفا با مثال زدن توضیح دهید. با تشکر
    جواب را تو همین سایت یا به ایمیلم بفزستید . خیلی معذرت میخوام ولی خیلی به این فرمول نیاز دارم.وگرنه مزاحم وقتتون نمی شدم .از مدیر سایت تقاضا دارم این را به ایشان انتقال دهند.
    با تشکر حسین قراگزلو

     1. سلام آقای مهندس سوال زیاد دارم ولی با دیدن پاسخهایتان به دوستانی که سوال کردند و صبرو حوصله و انتقال صادقانه و کاربردی دانش خودتان به دیگران نتونستم سپاسگذاری نکنم،تشکر از لطف شما و چقدر خوب هستند کسانی که به طبیعت خصوصا طبیعت گیاهان علاقه دارند.از زمانی که توجه ام به گیاهان بیشتر شده خصوصا زمانی که در حال رسیدگی به آنها هستم حس آرامش لذت بخشی را تجربه میکنم.موفق باشید

   2. سلام عذر میخوام iba را از کجا تهیه کنیم چی هست چه رنگی هست جامد یا مایع هست ممکنه شما که فرمودین استفاده کردن راهنمایی بفرمایید ممنونم

  3. پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
   این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
   مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب 0.2 و 0.4 و 0.6 و 0.8 و 1 و 1.2 گرم پودر ریشه زایی را داخل 100 گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی 0.2 و 0.4 برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات 0.6 و 0.8 برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب 1 و 1.2 بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

   1. خیلی مهم و راهگشا برای تولید پودر ریشه زا:
    اکسین در KOH حل میشه و بعد از اینکه حل شد میشه با هر غلظتی در پودر مخلوطش کرد

  4. پودر بچه به تنهایی باعث ریشه زایی نمیشه.
   بهترین راه اینه که پودر بچه را با ایندول بوتریک اسید iba با درصدهای ۰.۲ و ۰.۴ و ۰.۶ و ۰.۸ و ۱ و ۱.۲ درصد کاملا مخلوط کنید برای قلمه ها استفاده کنید.
   غلظت های ۰.۲ و ۰.۴ برای قلمه های علفی
   غلظتهای ۰.۶ و ۰.۸ برای قلمه های نیمه چوبی
   غلظتهای ۱ و ۱.۲ برای قلمه های چوبی
   استفاده کنید.
   میتوانید کمی دارچین هم پودر کنید و در مخلوط پودر ریشه زایی استفاده کنید چون دارچین بسیار برای اینکار توصیه شده است.
   پس ۳ تا ترکیب مهم داریم:
   پودر بچه + ایندول بوتریک اسید + پودر دارچین
   حتی میتوانید این ترکیب را به گلخانه داران بفروشید. افرادی که با قلمه کار میکنند به این پودر ریشه زا بسیار نیاز دارند. مثلا تکثیرکنندگان گل رز یا قلمه انگور یا قلمه انواع گیاهان مختلف
   حتی میتوانید این ترکیب را به شرکتها معرفی کنید و در کارشان شریک شوید.

   1. سلام ،من میخوام ساقه ی گیاه دیفن رو با این رکش قلمه بزنم،ایا بتید بعد از اینکه انتهای ساقه رو توی این ترکیب زدم ،گیاه رو توی آب بذارم تا ریشه بزنه و بعد بکارم ،یا میازی نیست و بعد از آعشته کردن به این ترکیب مستقیم بکارم توی خاک؟ممنون میشم اکه جوابمو بدین

    1. سلام
     بعد از برش بذارید 3-2 روز تو هوای آزاد بمونه تا محل برش پینه ببنده و خشک بشه
     بعد میتونید مستقیم تو خاک خیلی سبک یا ماسه بکارید
     تو بستر کشت لیکا هم میتونید قرار بدید که بره تو روش هیدروپونیک و با اون تکنیک رشدش بدید

 45. جناب مهندس ساعدی عزیز سلام
  سپاسگزارم از مطالب مفیدی که در کانال تلگرام و یا سایت خود ارائه می کنید.
  زمانی

    1. اطلاع ندارم. میتونید تست کنید و اگر موفق بود، پاسختون رو هم میتونید برام ارسال کنید تا با نام خودتون در همین پست قرار بدم

  1. سلام
   iba چیست
   چطور میشه تهیش کرد

   ایا نوعی قرص یا دارو هست که میشه از داروخانه ها تهیه کرد

   1. سلام آقای مهندس

    من چند تا گل دارم که وقتی داخل آب بند خیلی خوب ریشه میزنن و ساقه میدن اما وقتی که در خاک میرن اینجوری نیستن میشه بگید

    باید چیکار کنم که در خاکم همین جوری باشه و مشکلش چیه

    1. سلام
     خب به محیط آبی بیشتر سازگارند. تو سیستم هیدروپونیک ببریدشون که راحت تر و سریع تر رشد کنن

    2. با سلام
     اگر گیاه تون داخل آب خوب ریشه میزنه و وقتی منتقل می کنید به خاک از بین میره یا رشدش کند میشه می تونه دو دلیل داشته باشه یکی اینکه رطوبت خاکتون به اندازه لازم برای گیاه تامین نمیشه که می تونید با مه پاشی و تامین رطوبت حلش کرد مورد دومی که می تونه اتفاق بیوفته خاک نامناسب یا سنگینی هست که بهش قلمه منتقل میشه بهتر هست قلمه ها در ایتدا در خاک بستر کشت که مخلوطی از کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت باشه استفاده کرد تا پس ازسازگاری با محیط خاکی پس از چند ماه کمی خاک برگ هم چاشنی کارتون بکنید ، البته این تجربه من هست باز دوستان نظرات بهتری حتما دارند

 46. جناب مهندس ساعدی سالم
  خواستم از مطالب ، تصاویر و کلیپ های مفیدی که در کانال یا سایت خود قرار می دهید تشکر کرده باشم.
  سلامت،موفق و شاد باشید.
  زمانی

     1. سلام من حسن یوسفم الکی داره خشک میشه از کود یه بیست استفاده کردم البته پودر بود بدتر شده چکار کنم ؟؟؟

     2. سلام
      ممکنه از
      رطوبت زیاد یا کم باشه
      قارچی شدن ریشه
      کمبود یا بیش بود نور و…

    1. سلام اگر بخواهیم قلمه را در اب بگذاریم چکار کنیم چون بعضی افراد قلمه واسه تکثیر را در اب میگذارن اون موقعه باید چکار کرد

     1. قلمه به هر چیزی میگن. قلمه کاکتوسه یا قلمه درخت پرتقال یا قلمه برگ انجیری یا قلمه حسن یوسف؟؟؟

  1. سلام این روش پودر هورمون خانگی درست متوجه نشدم
   آرد یا پودر بچه و……………….
   قاطی کنیم؟؟؟

    1. سلام خسته نباشید آیا میشه قلمه درخت سیب یا گلابی یا درخت”به” رو در زمستان جدا کرد و به پودر دارچین آغشته کرد و در منزل داخل گلدان با کوکوپیت یا ماسه بادی گذاشت ؟ لطفا راهنمایی بفرمائید چطور میشه این سه چهارتا درخت رو ازشون قلمه گرفت و نتیجه گرفت؟ ممنون میشم فدای شما بشم

     1. سلام
      بهتره برای این درختان، از تکثیر کشت بافت استفاده کنید یا استفاده از پاجوش نه قلمه
      با قلمه ساقه تکثیر نمیشن

 47. روش ساخت پودر ریشه زایی
  مواد لازم:
  پودر تالک که آبگریز نباشد (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  محاسبه غلظت مناسب هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای مختلف مانند:
  0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
  حل کردن iba در حلال آن و مخلوط کردن با تالک
  خشک کردن مخلوط بدست آمده
  هاونگ زدن

  1. سلام، اگه در ظرف آب دارای قلمه دارچین بریزیم به ریشه دار کردن قلمه ها در آب کمک میکند؟

   1. سلام.مهندس من چندتا درخت گردو جابه جا کردم.چکار کنم که ریشه دوانی بهتری داشته باشن.ایا محلول خاصی سراغ دارید معرفی کنید؟ممنون

  2. سلام میشه قلمه رو همون طور که داخل آلوراء
   قرار دادیم داخل سیب زمینی قرار بدیم
   یا میشه از مخلوط دویا چند نمونه از این مواد استفاده کردمثلا عسل با دارچین یابا پودر بچه

   1. سلام لطفا یکی کمکم کنه گل مطبقم یک دو طبقش شکسته دیر دیدم زرد شده جداشون کردم تو اب گذاشتم ریشه میده یا دارچین بزنم بزارم تو خاک به ایدی تلگرامم پیام بدین راهنمایم کنید نمیدونم چیکار کنم دلم براشون میسوزه طبقه های اولم بوده جفتش

    1. دوست گرامی کاج مطبق رو باید هر روز آب پاشی کنید وگرنه به تدریج زرد و خشک میشه

  3. من یک بار چند نمونه رو با مواد مختلف در شرایط یکسان قلمه زدم عسل عالی بود

   1. سلام وقت بخير
    برگ انجيرى و ميخوام قلمه بزنم
    تو دارچين بزنم مستقيم تو خاك بزارم؟
    امروز بريدم تو اب گذاشتم فعلا

    1. سلام
     برگ انجیری راحت ریشه دار میشه
     نیازی به استفاده از هورمون و… نیست

  4. اکسین در KOH حل میشه و بعد از اینکه حل شد میشه با هر غلظتی در پودر مخلوطش کرد

   1. سلام,ببخشید,یعنی احتیاجی نیست ریشه در آب باشه؟,پودر دارچین زده و در خاک گذاشته بشه؟؟

    1. بستگی داره به نوع گیاه
     اگر گیاهان زود ریشه زا هستند، میشه مستقیم در آب بذارید
     مسله ای ندارن

    2. سلام. بله. میتونین پودر ذغال و پودر دارچین رو مخلوط کنید و قلمه رو قبل ازینکه توی آب بگذارین به پودر زده و در خاک فرو کنید.

  5. سلام من یه شاخه اکالیپتوس از وسط بریدمش داخل شیشه اب گذاشتم یه تکه دارچین گذاثشتم جواب میده یانه ممنون از پاسخ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *