دامداری نوین 2 – بز آلپاین

بز آلپاین (Alpine Goat)

زیستگاه اصلی بز آلپاین کوهستان‌های آلپ فرانسه و سوئیس است. این بز به رنگ‌های قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق مشاهده می‌شود. این نژاد در تمام مناطق فرانسه پراکنش دارد و 55% از جمعیت بزهای تحت رکورد این کشور، متعلق به نژاد آلپاین است.

بز آلپاین

برخلاف بزهای بومی ایران، بزهای نر و ماده آلپاین معمولا دارای موهای کوتاهی هستند و غالبا دارای رشته‌هايی از موی بلند با رنگی متمایز از سایر قسمت‌های بدن در امتداد ستون فقرات خود هستند. www.arashsaedi.com

وزن بزهای ماده به طور متوسط 63 کیلوگرم و وزن بزهای نر 78 کیلوگرم است و بلندی قامت بزهای ماده و نر نیز به ترتیب 77 و 85 سانتیمتر است.

از نظر نوع رنگ، محدوديت خاصي در اين نژاد وجود ندارد و از رنگ سفيد خالص با رگه‌های حنايی، خاکستری، قهوه‌ای، سياه، قرمز، ابلق و يا ترکيبی از رنگ‌های مذکور ديده می‌شود.

هر دو جنس نر و ماده آن، معمولا مو کوتاه هستند ولی ماده‌ها، اغلب دارای رشته‌هايی از موی بلند در امتداد ستون فقرات هستند. گوش اين نژاد، متوسط، کشيده و راست و دارای بافتی نرم است.

بز آلپاین

سینۀ عمیق و پهن دارد. لگن پهن و اندکی خمیده است. اندام های حرکتی با اتصالات قوی به بدن متصل هستند و حالت پاها بی‌نقص است. سیستم پستانی حجیم بوده و اتصالات مناسب در بخش پسین و پیشین پستان موجب شده است که پس از شیردوشی بافت پستان خیلی سریع جمع شود و به حالت نخستین باز گردد. www.arashsaedi.com

بز آلپاین

از اوایل دهه 70 میلادی، برنامه‌های اصلاح نژادی آلپین به منظور بهبود کیفیت شیر آغاز شد. جمعیت پایه 159 هزار راسی وارد برنامه های ثبت رکورد شد که 41500 راس از آنها به طور مرتب تلقیح مصنوعی می‌شدند. پیشرفت ژنتیکی حاصل از برنامه های اصلاح نژادی موجب شد تا این نژاد نه تنها در فرانسه بلکه در اقصی نقاط دنیا عملکرد تولیدی و تولید مثلی بسیار ممتازی را از خود نشان بدهد.

بز آلپاین

متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در 305 روز بیش از 900 لیتر شیر می‌باشد. www.arashsaedi.com

به دلیل زندگی در شرايط کوهستانی، بزهای آلپاین مقاوم، چالاک و با قدرت پیاده روی و کوه پیمایی مثال زدنی هستند و می‌توانند از صخره‌های شيبدار کوه‌های بلند بالا رفته و از مراتع آن استفاده کنند. به همین دلیل برخی فکر می‌کنند چون منشا نژاد آلپاین از کوهستان‌های سرد منطقه آلپ است، نمی‌تواند در مناطق گرمسیر زندگی کند.

جایگاه پرورش بز آلپاین

اما مشاهدات میدانی نشان داده است که اين نژاد علاوه بر شرايط آب و هوايی سرد، قابلیت مناسبی برای زنده ماندن در شرايط گرم و خشک را داشته و تقريبا با هر نوع شرايط آب و هوايی سازگار است.

بز آلپاين از دو منشا فرانسوی و سوئیسی است که بز آلپاین فرانسوی کمی قد بلندتر و لاغرتر از نوع سويسی است.

روش تشخیص فحلی در گوسفند و بز

با توجه به وجود خصوصیات مناسب شیرواری در بز آلپاین، بسیاری از کشورها بز آلپاين مخصوص خود را نگهداری و تثبيت کرده‌اند. بز آلپاين فرانسوی، سوئيسی، انگليسی و آمريکايی برخی از گونه‌های تثبیت شده از بزهای آلپاین هستند که در این بین بزهای فرانسوی تولید شير بیشتری دارند. نژادهای فرانسوی شيروارتر و دارای پستان‌های بزرگ، متناسب و خوش‌تراشی هستند، لذا بز آلپاين فرانسوی بيشتر در مرکز توجه و نظر دامداران قرار دارد.

ورود بز آلپاین به ایران به سال‌های اخیر بر میگردد و این نژاد هنوز توسعه چندانی در کشور ندارد. بر اساس آمار اولیه تاکنون بیش از 15 واحد نیمه صنعتی پرورش بز آلپاین و سانن در ایران وجود دارد که جمعا 200 هزار راس بز در آنها پرورش داده می‌شود.

بز شیری انتخاب کنم یا گاو شیری؟

 

نحوه شناسایی تقلبات شیر

کدام نژاد را انتخاب کنیم؟ سانن یا آلپاین؟

با توضیحاتی که در رابطه با خصوصیات تولیدی بز سانن (قسمت اول ، قسمت دوم)  و خصوصیات تولیدی بز آلپاین ارائه شد، شاید اولین سوالی که در ذهن ایجاد می‌شود آن است که: www.arashsaedi.com

بز نژاد سانن برای پرورش بهتر است؟ بز نژاد آلپاین برای پرورش بهتر است؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟!

بر اساس یک توصیه عمومی برای دامدارانی که قصد دارند تا پرورش بز را بصورت مزرعه‌ای و یا در سیستم‌های بسته انجام دهند، انتخاب بز سانن به دلیل ظرفیت بالاتر تولید شیر، مناسب‌تر است.

برای مطالعه اطلاعات انواع آخور ویژۀ بز، کلیک کنید

اما بزهای آلپاین نیز تفاوت تولید شیر قابل توجهی با بزهای سانن ندارند و از طرفی مقاومت آنها نسبت به بیماری‌ها و شرایط سخت محیطی مطلوب است. بنابراین در این شرایط پرورش هر یک از این دو نژاد قابل توصیه است.

ولی انتخاب بز آلپاین به دلیل انطباق بیشتر ویژگی‌های آن با شرایط کوچ، قدرت پیاده روی و کوه پیمایی و استفاده بهتر از مراتع بالادست، برای دامدارانی که قصد کوچ‌های میان مدت و طولانی مدت را دارند، نسبت به سایر نژادهای مشابه مزیت دارد.

بز آلپاین

با توجه به خصوصيات و ويژگی‌های خاص بز نژاد آلپاين و تطابق آن با اقليم‌های ايران، به نظر می‌رسد اگر برنامه ريزی به سمت توليد بز آلپاين کوچ رو ايراني باشد، موفقيت‌های چشمگيرتری را عايد دامداران، بخصوص عشايرها خواهد نمود.

جدول مقایسه تولید و خصوصیات شیرواری بزهای سانن، آلپاین و بزهای بومی ایران:

صفات شیرواریساننآلپاینبزهای بومی ایران
میانگین تعداد روزهای شیردهی313296120-180
مقدار شیر در هر دوره (لیتر)99691580-150
درصد پروتئین شیر3.283.423.3-3.6
درصد چربی شیر3.63.83.8-4.5

در حال حاضر بز آلپاين و سانن در برخی نقاط کشور بر اثر آميخته گری بزهای سانن و آلپاین با بزهای بومی ایجاد شده‌اند. با توجه به خصوصيات و ويژگی نژادهايی مانند آلپاين و سانن، دامداران زيادی مایل به توسعه اين نژاد و جايگزينی آن با ساير بزهای بومی خود شده‌اند.

اگر تمام اقدامات یک دامدار هدفمند و با توجه به نياز هر منطقه باشد، می‌توان از اين نژادهای پر توليد برای افزايش راندمان توليد در واحد سطح و ايجاد اشتغال پايدار استفاده کرد. www.arashsaedi.com

تغذیه بز آلپاین از علوفه هیدروپونیک

اسفاده از خوراک‌های تازه، غنی، سبک و بویژه ارزان قیمت در کنار کیفیت بالا (همچون علوفه هیدروپونیک) می‌تواند سودآوری دامدارانی که قصد راه اندازی یک دامداری صنعتی دارند را تضمین نماید. علوفه هیدروپونیک با قابلیت تولید در تمام فصول سال با یک قیمت مشخص (هزینه تمام شده ثابت) می‌تواند منبعی قابل اطمینان تامین علوفه برای دامدار باشد.

تغذیه بز آلپاین از علوفه هیدروپونیک

 

تغذیه بز آلپاین از علوفه هیدروپونیک

 

علوفه هیدروپونیک چیست؟

 

نمونه‌ای از تاثیر علوفه هیدروپونیک بر روی تولید شیر و چربی شیر بز سانن و بزغاله‌های دامداری که از علوفه هیدروپونیک در جیره غذایی دام‌هاشون استفاده کردند.

مشاور برنامه‌ریزی معاونت امور تولیدات دام (علیرضا خواجه) در ارتباط با پرورش دام‌های سبک در کشور گفت:

از شیر این دام‌ها می‌توان انواع پنیر و ماست مرغوب تهیه کرد که قیمت بالایی نیز دارند. همان‌طور که فرانسه نیز اکنون 22 نوع پنیر از شیر دام‌های سبک را به تمام دنیا صادر می‌کند.

برای مطالعه اطلاعات نحوه مبارزه با مگس در دامداری، کلیک کنید

ناگفته نماند به گفته امیر طاهری‌ یگانه، معاون اصلاح‌نژاد دام‌های سبک، انجام کارهای تحقیقاتی درباره گوسفند دقیقا همپای بز در کشور انجام می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه‌چندان دور، شاهد رشد و توسعه مراکز پرورش صنعتی دام‌های سبک باشیم.

(ورود شیر بز و گوسفند به کارخانه‌ها)

پنیر بز

مطالب مرتبط:

1- بز سانن (قسمت اول)

2- بز سانن (قسمت دوم)

3- خواص شیر بز

153 دیدگاه در “دامداری نوین 2 – بز آلپاین

 1. سلام.سیستان وبلوچستان هم بز الپاین بدرد میخوره مای بزغاله نر سه ماه امکان فروش باشه میخوایم به صورت سنتی تو گله باشه واسه نژاد.چقد قیمت میخوره

  1. سلام
   بله ولی بهتره از بزهای بومی منطقه استفاده کنید ولی روی تغذیشون درست کار کنید، بهتر جواب میده

   1. سلام می خواستم یه مرکز برای خرید بز آلپاین خالص معرفی کنید ممنون میشم

 2. با سلام
  مرکزفروش بز شیری آلپاین یا سانن در مشهد مقدس ممنون میشم معرفی کنین

 3. سلام وعرض ادب میشه یه مرکز خرید برای خرید ومشاوره در مورد بز آلپاین معرفی کنید ترجیحا اگه آذربایجان غربی باشه ممنون میشم

 4. با سلام و خسته نباشید
  جناب اقای ساعدی در صورت امکان مرکز خرید و شماره تماس برای بز آلپاین رو برای ماهم ایمیل کنید

 5. با سلام محضر حضرتعالی
  جناب ساعدی موقعیت من مناطق شمالی آذربایجان هست در خصوص خرید نژاد آلپاین از مراکز معتبر آگه اطلاعاتی دارین در سمت آذربایجان دارین بی زحمت راهنمایی بفرمایید. ضمنا نگهداری این نژاد را با توجه به شرایط جغرافیایی توصیه میکنید.ممنون

 6. با سلام جناب ساعدی میشه مرکز خریدی برای بز آلپاین رو برای ماهم ایمیل کنید…سپاس

 7. با سلام جناب ساعدی. لطفا یک مرکز جهت خرید بز سانن معرفی بفرمایید
  ترجیحا در خراسان رضوی ممنون متشکر

 8. با سلام
  تشکر از اطلاعات مفیدتان
  ممنون می شوم محلی را جهت خرید بز سانن اصل در اصفهان معرفی نمایید.

 9. با سلام جناب ساعدی. لطفا یک مرکز جهت خرید بز نر آلپاین در اصفهان معرفی بفرمایید ممنون از شما

 10. سلام مهندس
  برای حدود 20 راس دام چه مقدار هزینه برای راه اندازی علوفه هیدروپونیک هست.دام سبک همان بز
  ممنون میشم راهنمایی کنید اگه میشه به ایمیل بنده جواب را بفرستید.
  با سپاس

  1. سلام
   برای این تعداد میتونید از پکیج مشاوره ای آموزشی استفاده کنید

 11. باسلام.کانال تلگرامی که فرمودید لود نمیشه.جهت خریدبزسانن درتهران باید به کجامراجعه کنم.ممنون ازلطف شما

  1. سلام
   با فیلترشکن وارد بشید و از تلگرام نسخه اصلی استفاده کنید

 12. سلام با تشکر از توضیحات کاملتون
  لطفا مرکز معتبر جهت خرید نژاد سانن معرفی کنید

 13. با سلام واحترام
  اطاعات در خصوص پرورش بز آلپاین و همچنین نحوه خرید نژاد اصیل از این نوع بز برای بنده ارسال بفرمائید ممنون میشم .
  با سپاس
  شایگان

 14. سلام لطفاً آدرس و یا شماره تماسی که بشود بز سانن یا آلپاین خریداری شود رو برای بنده نیز ارسال بفرمائید. با تشکر

 15. باسلام
  لطفا یک مرکز خرید نژاد سانن والپاین معرفی کنید .. اصیل وباضمانت
  ممنون

 16. با سلام و عرض ادب خدمت جنب ساعی
  اگه ممکنه یک مرکز خرید مطمئن آلپاین و یا سانن برام معرفی کنید و در صورت امکان مرکز خرید رو مانف ممنونم

  1. سلام
   انشاله زمان فروش از اردیبهشت و خرداد سال آتی به بعد
   در کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهم کرد

 17. سلام وقتتون بخیر.ممنون میشم لطف کنید و برام توضیح بدید از کجا میشه بز آلپاین یا سانن پیدا کرد لطفا شهر ومحل و شماره تلفن رو بدید. با تشکر

  1. سلام
   انشاله زمان فروش از اردیبهشت و خرداد سال آتی به بعد
   در کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهم کرد

 18. سلام. خسته نباشید. قیمت بز آلپاین رو لطفا اعلان بفرمایید. نزدیکترین مرکز خرید به ممسنی فارس را هم بگید لطفا. ممنون میشم.

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 19. سلام میشه لطف کنین جهت خرید بز سانن و مورسیا راهنمایی کنید به کجا باید مراجعه کنم؟؟

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 20. با سلام
  لطفا قیمت و مشخصات بزهای سانن و آلپاین خودتون رو میفرستید
  با تشکر

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 21. سلام من بنده قصد دارم تعداد ده راس بز آلپاين و سانن بخرم.مي توانيد جاي مطمئني را معرفي كنيد كه مراجعه كنم.. ساكن شهر تكاب درآذربايجان غربي هستم. ترجيهادر استان هاي آذربايجان غربي و شرقي و زنجان كردستان و همدان معرفي كنين اگه نشد ساير استان ها هم اشكال نداره.
  هرگونه اطلاعات مفيد و كاربردي هم داريد ارسال كنيد ممنون مي شوم.

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   سایر اطلاعات در سایت موجود هست.
   با تشکر

 22. سلام لطفا محلی برای خرید بز سانن که نزدیک استان سیستان و بلوچستان باشه معرفی نمایید
  که 100درصد خالص باشند و قیمت هم لطف کنید
  ممنون

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   سایر اطلاعات در سایت موجود هست.
   با تشکر

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 23. سلام، چند ماهی در مورد مورسیا، سانن و آلپاین مطالعاتی انجام دادم، بنظرم آلپاین بهتر بتونه در مناطق گرمسیر تولید داشته باشه. اگر نظرم رو تایید میفرمایید، لطفا مرکز خرید نر بز رجیستر شده و خالص رو اگه میشناسید برام بفرستید، ممنون از جنابعالی

  1. سلام
   بله درسته. به گرما سازگارتره
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 24. با سلام
  آیا شما اطلاعاتی درباره بز مورسیا هم دارید؟به نظر شما نگهداری این نژاد سود آور هست؟چه تفاوتی با نژاد آلپاین و سانن داره؟پیشاپیش از جوابتون تشکر میکنم

  1. سلام
   انشاله مطالب جامع و مفیدی درباره مورسیا (بورسیا) هم قرار خواهم داد
   با تشکر

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 25. سلام و خسته نباشید جناب ساعدی ، بنده میخوان در خوزستان شهر بهبهان پرورش پرواربندی بز نر رو شروع کنم لطفا برای خرید مراکز معتبر رو به بنده معرفی کنید ممنون

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 26. باسلام لطفا جهت تهیه بز الپاین یا سانن ومورسیا راهنمایی بفرمایی وقیمت نژادهارو بدید باتشکر اقای ساعدی

  1. سلام
   خیر. نژادشون بدین صورت هست
   مطالب تراریخته یا GMO در سایت رو مطالعه بفرمایید

 27. سلام
  لطفا محلی برای خرید بز سانن یا آلپاین معرفی کنید. آیا محلی برای خرید بز مورسیا هم میشناسید؟ از نظر مقایسه با سانن چگونه است؟

  1. سلام
   لطف بفرمائید شماره تماس مرکز خرید بز سانن و آلپاین رو بهم بدین
   من ساکن مازندران هستم
   آیا این نژادها در این استان پرورش هم پرورش داده میشود؟؟

 28. سلام ،بسیار ممنون از مطلب مفیدتون
  لطفا اطلاعات تماسی جهت تهیه بز سانن خالص بفرمائید.
  بسیار ممنون

 29. سلام جناب ساعی ممنون از مطالب مفیدتون لطفا مرکز قابل اطمینان در مورد بز الپاین رو برام بفرستید

  1. سلام. از نظر فنوتیپی تقریبا شباهت زیادی با نژاد خالص خواهد داشت ولی همچنان لکه یا رگه‌های رنگی بر روی بدن بز باقی خواهد ماند که به مرور و با جفت‌گیری با نژاد خالص، برطرف خواهند شد.

 30. باسلام،آقای ساعدی از مطالب مفیدتون تشکرمیکنم،لطفامرکزخریدبزساننن در منطقه آذربایجان معرفی کنید اینکه راهنمایی بفرماییدکه برای پرورش بزسانن همنروهم ماده سانن باشه خوبه ویانرسانن وماده محلی

  1. سلام آقای تیموری
   خیلی ممنون بابت مطالعه مطالب و پیگیریتون
   سمت آذربایجان رو نمیدونم اما آدرس مرکز خرید در کرج رو براتون ایمیل کردم
   ترجیحا نرو ماده هر دو سانن خالص باشند بهتره چون اگر ماده بومی باشه، چندین نسل طول میکشه که خالص سازی انجام بشه
   با تشکر

 31. با سلام و عرض ادب
  اگر امکان دارد در ایران پنیر بز بصورت فله تهیه کرد و بسته بندی خودمان برای صادرات ؟
  اگر امکان دارد در کجا می شود تهیه کرد ؟
  با سپاس

  1. سلام
   بله. میشه تولید کرد. محل تهیه پنیر بز هم میتونید از دامداری‌های بز سانن تهیه کنید شیر رو و پنیرش کنید و اون رو بسته بندی کنید و برید برای صادرات
   با تشکر

 32. سلام وقت بخیر ،لطفا اطلاعات مراکز فروش بز سانن رو برای منم ارسال کنید ،ترجیحا استان فارس

  1. سلام
   در استان فارس رو نمیشناسم
   ولی اطلاعات کلی براتون ایمیل شد
   با تشکر

   1. سلام وقت بخیر ،لطفا اطلاعات مراکز فروش بز آلپاین اصیل رو برای منم ارسال کنید ،ترجیحا استان کرمان یا کلی ممنون

 33. سلام. اگه امکانش هست یک مرکز پرورش سانن یا آلپاین در استان فارس معرفی کنید .
  سپاسگذارم

 34. با عرض سلام و تشكر بابت مطالب مفيد و مفهوميتون
  در فارس زندگي ميكنم و قصد راه اندازي يك دامداري سبك بز آلپاين يا سانن رو دارم
  لطفا در خصوص مراكز تهيه نژاد اصيل و خالص بنده رو راهنمايي كنيد
  ممنون

 35. با سلام جناب ساعدی. لطفا یک مرکز جهت خرید آلپاین و سانن معرفی بفرمایید ممنون میشم.

 36. سلام جناب مهندس . من ساکن استان خراسان رضوی هستم شما می تونید برآورد درآمد حداقل ۱۰ راس بز شیری سانن در سال چقدر است. هزینه تهیه بزها و تامین علوفه وآب در سال تقریبا چقدر است.
  برای راه اندازی تهیه علوفه هیدروپونیک به صورت ثابت چقدر هزینه دارد.
  مممون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   قبلا پاسخ دادم
   میتونید حدودش رو در این پست مطالعه کنید
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/
   فرق چندانی بین سانن و آلپاین نیست
   برای علوفه هیدروپونیک هم بسته به تعداد دام مشخص میشه ولی کوچکترین ظرفیتش 100 کیلو در روز هست با حدود 10 میلیون تومان هزینه تجهیزات که مناسب حدود 100 راس دام سبک هست
   باتشکر

 37. سلام لطفا محل یا افرادی رو جهت خرید بز و کهره آلپاین معرفی کنید
  با تشکر

 38. سلام. لطفا یک مرکز معتبر جهت خرید بز سانن و آلپاین در اصفهان معرفی بفرمایید. متشکرم

  1. سلام
   در اصفهان فعلا فعال نیست ولی در کرج هست که اطلاعات رو براتون ارسال کردم
   با تشکر

 39. سلام ببخشید یک مرکز فروش سانن اصل معرفی کنید لطفان .شیراز یا اطراف نزدیک باشه بهتره .سپاس

 40. سلام. اگه امکانش هست یک مرکز پرورش سانن یا آلپاین در اذربایجانشرقی معرفی کنید برای خرید

 41. سلام آیا اطلاع دارید از توجیح اقتصادی بز های سانن و آلپاین؟
  مثلا یک گله 100 راسی چقدر توجیه اقتصادی داره؟
  با توجه به قیمت علوفه و میزان خوراک روزانه هر راس…….

  ممنون از الطاف شما

 42. سلام آدرس نزدیکترین مرکز فروش بز سانن به استان بوشهر میخواستم .
  با تشکر

  1. سلام
   اون سمت رو نمیشناسم
   اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 43. با سلام و احترام و تشکر از اطلاع رسانی مفید
  بنده بز آلپین یا سانن اصیل تو اصفهان می خوام اگه سراغ دارید ممنون می شم راهنمایی کنید

  1. سلام
   آلپاین که خیلی عملا تو ایران نیست و سمت اصفهان فعلا برای فروش نیست
   ولی سایر اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 44. باسلام جناب ساعدی
  درصورت امکان مرکزی برای خرید بزالپاین در استان کهگولیه وبویر احمد بفرمایید
  0917***641 دیانت

   1. باسلام،آقای ساعدی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون،برای تولیدمثل بزسانن نروماده جفتشم سانن باشه بهتره ویانرسانن وماده بومی؟درضمن برای خریدمرکزی در منطقه آذربایجان موجودهست یانه؟

    1. سلام
     ممنون
     بله بهتره که هر دو سانن باشن که در اینصورت زایمان بزغاله کاملاخالص میشه و اگر نر فقط سانن باشه و ماده بومی، خالص سازی چند نسل طول میکشه
     سمت آذربایجان جایی رو سراغ ندارم
     با تشکر

   2. سلام
    منم دنبال یه دونه نر آلپاین هستم
    میخاستم بپرسم نر آلپاین با بزهای معمولی خوب جواب میده یابا بزهای دورگ سانن و آلپاین

 45. شب بخیر، از اطلاعات مفیدی که ارائه شد متشکرم. جهت خرید بز آلپاین در تهران و یا استان های قم و مرکزی تعداد 5 راس ماده و یک راس نر نیاز به آدرس دارم. اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید. ضمنا اگر مرکز پرورش در محدوده استان تهران مرکزی و یم سراغ دارید جهت بازدید راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   بز آلپاین در ایران خیلی گسترده نیست و مراکز فروشش رو نمیشناسم
   اما سانن رو کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   با تشکر

 46. سلام ،اگه ممکنه ادرس یک مرکز پرورش سانن یا الپاین نزدیک کرمان یا سیرجان میخواستم و معرفی یک مشاور در این زمینه ،با تشکر

   1. سلام آقای ساعدی برای خرید بز سانن میخواستم آدرس بگیرم نزدیک ترین جا به استان همدان

   2. باسلام لطفایک مرکز فروش از بزالپاین وبمن معرفی میکنید در رشت هستم.سپاس

 47. سلام. اگه امکانش هست یک مرکز پرورش سانن یا آلپاین در محدوده شمال فارس معرفی کنید برای خرید

 48. سلام
  با تشكر از لطف و محبت شما
  لطفا اطلاعات مفيد از مراكز خريد بز سانن
  و بز آلپاین(در صورت امكان اصفهان)

  را براي بنده ارسال فرماييد
  سپاس فراوان

 49. با سلام
  لطفا یک مرکز خرید از نژاد الپاین معرفی کنییید
  سپااس

  1. سلام
   نژاد آلپاین خیلی در ایران گستره نیست و مراکز فروشش رو نمیشناسم
   من با دوستان سانن کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   با تشکر

 50. سلام
  لطفا نزدیکترین مرکز به خوزستان جهت خرید بز الپاین را معرفی کنید

   1. سلام من در کرمانشاه هستم میخواهم پرورش بزسان.راه بندازم البته خودم روستازندگی میکنم بهترین مکان برای پرورش دارم.حالابرای خریدبزسانن بایدچکارکنم.

 51. سلام خسته نباشید اگه میشه یه مرکز معرفی کنید برای خرید بز آلپاین ترجیحا اصفهان باشه
  ادرس و شماره ی این مرکز بدید لطفا
  خیلی ممنون

 52. باسلام جناب ساعدی،لطفأیک مرکزجهت خریدبزسانن وآلپاین معرفی بفرمایید

 53. سلام جناب آقای ساعدی لطف کنید برای بنده هم شماره مرکز فروش بز الپاین خالص رابفرستید

  1. سلام
   بز سآلپاین خیلی در ایران گسترده نیست، مراکز فروشش رو اطلاع ندارم
   من با دوستان، سانن کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   با تشکر

 54. با سلام جناب ساعدی. لطفا یک مرکز جهت خرید آلپاین معرفی بفرمایید ممنون میشم.
  اگه آلپاین نبود سانن را زحمت بکشید

 55. سلام .وقت بخیر
  شماره تلفن جهت مشورت خرید بز الپاین یا سانن میخواستم.با تشکر

   1. باسلام وتشکر ازارایه مطالب مفیدتون.بنده هم درحال تکمیل اطلاعات واستفاده ازتجارب دوستان مجرب درخصوص پرورش بز نژاد الپاین هستم…وقصد راه اندازی دامداری سبک دراین خصوص در شمال شرق خراسان شمالی هستم،لطفا درخصوص نحوه ی ورود به این کار هم ازاطلاعات علمی وکلاسیک دانشگاهی وهم ازتجربیات شخصیتون مارو بهره مند بفرمایید.با تشکر

   2. سلام
    میشود مرکزی جهت خرید نژاد سانن و آلپاین اصیل معرفی کنید با ضمانت و شناسنامه دار

 56. با سلام و سپاس
  اگر لطف فرموده و محلی جهت خرید بر الپاین یا ساتن معرفی کنید .همراه با شماره تماس، ممنون خواهم شد.

 57. با عرض سلام و احترام لطفا قیمت بز های آلپاین را بفرمایید، در صورت توافق حدودا 30 ال 50 راس میخایم

 58. با سلام و عرض ادب
  بنده حدود 3 ماهه که راجع به فادر هیدروپونیک تحقیق میکنم. ظاهرا از لحاظ ماده خشک و انرژی بازدهی منفی داره.
  آیا خوش خوراکی و هضم بهتر به این نقص میچربه یا نه؟
  راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

  1. سلام
   علوفه هیدروپونیک فقط از نظر مقدار ماده خشک کاهش داره ولی از نظر ویتاین، انرژی، مواد معدنی و بویژه پروتئین افزایش نشون میده
   خوش خوراکی و هضم بالا هم جزو ویژگی های اصلی این علوفه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *