دامداری نوین 1 – بز سانن (قسمت دوم)

با توجه به کمبود آب و خشکسالی و ظرفیت بالای ایران در تولید محصولات دامی (مصرف داخل یا خارج از کشور)، به مرور مطالبی در رابطه با دامداری نوین و معرفی نژادهای پُر تولید یا تکنیک‌های جدید در رابطه با دامداری که در دنیا آزمون‌های خود را پس داده‌اند، قرار خواهم داد.

قسمت اول – بزن سانن (Saanen Goat) – بخش دوم

برای تشکیل و ایجاد یک گلۀ بز شیری اصلاح شده به سه روش می توان اقدام کرد:

1- در روش اول می توان تمام بزهای نر و ماده مورد نیاز گله را از نژاد خالص سانن یا آلپاین و از مراکز توزیع و فروش این نژادها در داخل یا خارج از کشور تهیه کرد.

2- روش دوم برای ایجاد یک گله بز شیری آن است که یک یا چند راس بز نر خالص از نژاد سانن یا آلپاین را از مراکز معتبر خریداری و سپس از آنها برای آمیخته گری با بزهای بومی یک منطقه برای چند نسل استفاده نمود.

3- روش سوم استفاده از تلقیح مصنوعی به جای خرید بز نر است.

بزهای نمایشی سانن

روش اول: ایجاد گله بز شیری از طریق خرید بزهای خالص:

در این روش بزهای نر و ماده برای ایجاد گله فقط از یک نژاد خالص بز (سانن یا آلپاین) خریداری می شوند.

فروش ویژه به مدت محدود
فروش ویژه به مدت محدود

دامدارانی که این روش را انتخاب می کنند گله اولیه را باید همیشه بصورت یک دست نگهداری نموده و از ورود بزهای نر یا ماده سایر نژادها به گله جلوگیری کنند. در پرورش گله خالص بز سانن و آلپاین، مواردی همچون برنامه ریزی علمی و اجرای مدیریت دقیق، تأمین جایگاه مناسب، تهیه شناسنامه برای دام‌ها، یادداشت برداری و ثبت رکوردهای بدست آمده و استفاده از رکوردها در انتخاب دقیق بزغاله های نر و ماده و بزهای مولد، رعایت جفتگیری کنترل شده بزها و استفاده از تغذیه مناسب باید مد نظر دامداران قرار گیرد.

نمونه‌ای از تاثیر علوفه هیدروپونیک بر روی تولید شیر و چربی شیر بز سانن و بزغاله‌های دامداری که از علوفه هیدروپونیک در جیره غذایی دام‌هاشون استفاده کردند.

مزایای این روش:

1- مزیت اول آنکه در این روش از همان ابتدا بزهای نر و ماده تولید شده خالص بوده و تمام خصوصیات و صفات مطلوب شیرواری را دارا هستند و تولید شیر گله در سطح ظرفیت نژادی بزهای سانن یا آلپاین خواهد بود.

2- در این روش بزهای نر مازاد تولید شده در گله، بعنوان بز مولد، از همان سال اول بعنوان نر خالص قابل فروش خواهد بود. با توجه به ارزش اقتصادی بالای دام‌های خالص، این موضوع باعث بازگشت سریع سرمایه گذاری اولیه به دامدار می شود.

3- همچنین در روش پرورش گله خالص، زمان رسیدن به حداکثر ظرفیت نژادی بزها نسبت به روش آمیخته گری بسیار کوتاه تر است.

بز سانن، قسمت اول

معایب این روش:

1- از نکات قابل توجه در روش پرورش خالص آنست که خرید بزهای نر و ماده خالص از نژاد سانن یا آلپاین نیاز به سرمایه گذاری اولیۀ فراوانی دارد (قیمت هر بز نر و هر بز ماده هر کدام حدود 3 میلیون تومان است. در هنگام خرید به بهترین ترکیب گله یعنی 30 بز ماده و یک نر توجه کنید).

2- همچنین با توجه به خصوصیات نژادی بزهای سانن و آلپاین، اتخاذ این روش پرورش نیازمند تامین جایگاه مناسب و مراقبت های بیشتری است که همه این موارد، هزینه‌ها و سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز را افزایش می‌دهد.

3- پرورش خالص بزها احتمال بروز برخی نارسایی‌های ناشی از افزایش هم‌خونی در گله را افزایش می‌دهد که برای حل آن بهتر است دامداران پس از چند سال با خرید بز نر جدید از گله‌های سانن یا آلپاین، از افزایش هم‌خونی در گله جلوگیری کنند.

بز سانن

روش دوم: ایجاد گله بز شیری از طریق آمیخته‌گری:

از این روش در بیشتر کشورهای جهان استفاده می‌شود. در این روش بزهای مادۀ مورد استفاده، همان بزهای بومی منطقۀ پرورش هستند، اما بزهای نر از بین بزهای خالص نژاد سانن یا آلپاین انتخاب می‌شوند. دامدارانی که سرمایه اولیه چندانی برای خرید یک گله خالص بطور یک جا ندارند، برای تشکیل گلۀ بز شیری ناگزیر به استفاده از این روش هستند.

مراحل لازم برای ایجاد گله بز شیری در روش آمیخته گری به قرار ذیل است:

1- در مرحله اول یک یا چند بز نر خالص از نژاد سانن یا آلپاین (به تشخیص و سلیقۀ دامدار) از گله‌های شناخته شده و مطمئن خریداری و به گلۀ مورد نظر منتقل می‌شود.

2- بزهای ماده مورد استفاده شامل همان بزهای بومی منطقه مورد نظر خواهند بود که غالبا ظرفیت تولید شیر کم یا متوسطی دارند، اما باید سالم و بارور باشند.

بز شیری انتخاب کنم یا گاو شیری؟

3- پس از انتقال بزهای نر به گلۀ بومی، تمام بزهای نر بومی از گله خارج شده و فقط به بزهای نر سانن یا آلپاین اجازه جفت‌گیری با بزهای ماده داده می‌شود.

4- بر این اساس اولین بزغاله های متولد شده از این روش، 50% ژن‌های نژاد سانن یا آلپاین و 50% ژن‌های بزهای بومی را خواهند داشت و در اصطلاح به آنها {بزغاله‌های دورگ 50%} می‌گویند.

5- در این روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند اصلاح نژاد گلۀ بزهای سانن یا آلپاین، باید بزغاله‌های نر متولد شده به هر ترتیب از گله حذف شده و فقط بزغاله‌های ماده بعنوان جایگزین در گله نگهداری شوند.

6- پس از رسیدن به سن بلوغ جنسی (6 ماهگی)، بزغاله‌های ماده دورگ مجددا با بزهای نر خالص نژاد سانن یا آلپاین آمیزش می‌یابند. در این صورت در نسل دوم بزغاله‌هایی از آنها متولد می‌شوند که دارای 75% ژن‌های سانن یا آلپاین و 25% ژن‌های بزهای بومی دارا هستند.

روش تشخیص فحلی در گوسفند و بز

7- به همین ترتیب و با تکرار این فرآیند رفته رفته گلۀ بومی، بعد از چند سال تبدیل به گلۀ خالص سانن یا آلپاین شده و همۀ بزهای نر و ماده موجود در گله، خالص خواهند شد.
طبیعتاٌ با افزایش درصد خلوص نژادی بزها در سال‌های متوالی، ظرفیت ژنتیکی تولید شیر بزهای ماده نیز افزایش یافته و انتظار آن است که با پایان فرآیند خالص سازی بزها، تولید شیر آنها به حداکثر ظرفیت نژاد سانن یا آلپاین برسد.

نتایج مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از روش اخیر (استفاده از پایه مادری بومی و دو رگ گیری با بز نر خالص) برای ایجاد گلۀ بز شیری می‌تواند مزایایی در بر داشته باشد، از جمله: ایجاد عادت پذيری بالا، افزایش قناعت و قدرت تعادل و توانايی راهپيمايی در کوچ‌های طولانی، کاهش هزینه‌های اولیه و کمک به توسعۀ تدریجی دامداريی‌ها بسمت افزایش سطح مکانيزاسیون را در پی خواهد داشت.

تنها نقطه ضعف این سیستم زمان بر بودن فرآیند اصلاح نژاد است که باید از همان ابتدا مد نظر دامداران محترم قرار گیرد که گاهی بین 6 تا 10 سال طول می‌کشد.

جایگاه پرورش صنعتی بز سانن

روش سوم: استفاده از تلقیح مصنوعی به جای خرید بز نر:

نکته قابل توجه آن است که بجای خرید بز نر خالص نژاد سانن و آلپاین، می‌توان از تلقیح مصنوعی بزهای بومی با اسپرم بزهای خالص نیز استفاده کرد. استفاده از تلقیح مصنوعی هزینه‌های نگهداری و خرید بز نر خالص را کاهش می‌دهد، در عوض به دلیل مشکلات موجود بر سر راه تلقیح مصنوعی، این روش از راندمان باروری کمتری نسبت به آمیزش طبیعی برخوردار است.

شاید بهترین پیشنهاد استفاده توام از حداقل یک بز نر خالص به همراه استفاده از تلقیح مصنوعی در گله‌های بزرگ باشد. در گله های کوچک (تا 50 راس) خرید یک بز نر خالص پاسخگوی نیاز گله خواهد بود و استفاده از تلقیح مصنوعی چندان ضرورتی ندارد.

برای مطالعه اطلاعات نحوه مبارزه با مگس در دامداری، کلیک کنید

برای شروع کسب و کار پرورش بز، حداقل یک گلۀ 50 رأسی نیاز است تا توجیه اقتصادی داشته باشد. برای همین، با در نظر گرفتن تمام جزییات، سرمایه‌گذار به فضایی دست‌کم 300 متری احتیاج دارد. زیرا هر رأس بز، حدود 4 متر مساحت اعم از مسقف و غیرمسقف نیاز دارد. از طرفی باید به فکر اسکان کارگران، دفتر مدیریت، راهرو بین بهاربندها و غیره هم بود.

همچنین به دلیل اینکه هر بز روزانه متوسط حداقل 3 لیتر شیر خواهد داشت، بنابراین باید به فکر تهیه یک شیر دوش صنعتی حداقل متحرک هم بود. این شیردوش‌ها معمولا تا 150 راس، (تا تاریخ درج پست) قیمتی حدود 2 میلیون تومان دارند.

شیردوشی اتوماتیک بز سانن
نحوه شناسایی تقلبات شیر

مجوز:

مانند هر کسب‌ و کار دیگری، گرفتن مجوزهای لازم از ملزومات اولیه است. سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی طبق نیازها و امکاناتی که در مناطق مختلف کشور وجود دارد، به سازمان‌های متولی و زیرمجموعه ابلاغ می‌شود.

سازمان‌هایی که سرمایه‌گذاران این حوزه باید با آنها در تعامل باشند، نظام مهندسی کشاورزی و نظام دامپزشکی است.

بز سانن

خوراک:

آن دوره گذشت که یک زمین چند هکتاری پر از علف وجود داشت و دام در آنها می‌چرید! ما از آنها بیشترین و بهترین شیر را می‌خواهیم.

با توجه به اینکه حداقل 70 درصد هزینۀ یک دامداری را بخش خوراک آن در بر میگیرد، پس نیاز داریم که برایشان خوراک مقوی اما ارزان قیمت تهیه کنیم و البته گاهی هم به راه رفتن و چریدن مشغولشان کنیم.

یکی از بهترین خوراک‌هایی که بز سانن به آن واکنش بسیار خوبی نشان می‌دهد (هم از نظر خوشخوراکی و هم واکنش بدنی) علوفه هیدروپونیک است که با توجه به قیمت روز، هر کیلوگرم از این علوفۀ مغذی، حدود 170 تومان (1700 ریال) برای تولید کننده تمام می‌شود.

تعلیف بز سانن با علوفه هیدروپونیک

این خوراک در ترکیبی با کاه و یونجه، می‌تواند تمام نیازهای یک بز (منجمله ماده خشک، ویتامین، پروتئین، انرژی و…) در طول روز و دوران زندگیش براحتی و دایمی فراهم کند.

تعلیف بز سانن با علوفه تازه هیدروپونیک
علوفه هیدروپونیک چیست؟

قیمت هر کیلوگرم شیر بز تا این تاریخ (بهمن 1395) حدودا 4000-3500 تومان در هر کیلو/لیتر است. در مقایسه با قیمت خرید شیر گاو که بصورت حداکثر 1440 تومان است، سودآوری بسیار بهتری خواهد داشت. قیمت هر کیلو ماست بز هم حدود 5000 تومان است.

برخی کارخانجات تولید‌ کنندۀ شیر خشک کودک در هلند، فرانسه و آمریکا به دلیل خواص سرشار شیر بز، شیر خشک کودک را فقط از این ماده تولید می‌کنند. در کشور فرانسه 200 نوع پنیر از شیر بز تولید می‌شود.

پودر شیر خشک بز

واکسیناسیون:
بزهای سانن بیماری خیلی خاصی ندارند و کمتر به بیماری‌های مسری مشترک بین دام‌های دیگر دچار می‌شوند. هزینه واکسیناسیون آنها هم گران نیست. حداکثر 5 هزار تومان به ازای هر بز که برای یک سال کافی‌ است.

برای مطالعه اطلاعات انواع آخور ویژه بز سانن، کلیک کنید

شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش گلۀ بزهای شیری اصلاح شده:

1- رطوبت حداقل 25 درصد و حداکثر 75 درصد برای پرورش بز مطلوب است. در رطوبت‌های بالاتر هم توان تولید وجود دارد اما کاهش خواهد یافت.

2- دمای مناسب برای پرورش بز معمولا بين 12 تا 21 درجۀ سانتیگراد است. مقدار توليد شیر و سلامت عمومی بزها در دمای بین 17- تا 27 درجه تحت تأثير قرار نمیگیرد ولی دمای بيش از 27 درجه یا کمتر از 25- درجه باعث كاهش مصرف خوراک و كاهش توليد شير آنها می‌شود.

بنابراین پرورش بز سانن در مکان‌هایی از ایران که متوسط دمای هوا در طول سال (بویژه در تابستان) بالاتر از 30-25 درجه سانتیگراد است، با مشکل و کاهش تولید مواجه خواهد بود (از مناطق مرکزی بسمت جنوب ایران).

بز سانن

سطح بهینۀ پروتیئن:

در مقاله‌ای که در نخستین کنگرۀ ملی گاو شیری، لبنیات و صنایع وابسته با عنوان اثر سطوح مختلف پروتیئن بر عملکرد بزغاله‌های سانن، (با کد مقالۀ 06902983) منتشر شده است، سطح بهینۀ پروتیئن برای بدست آمدن بهترین عملکرد، طی آزمایشی در مزرعۀ تحقیقاتی دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد.

نتایج حاصل از این آزمایش نشان داد که بزغاله‌های سانن و با جیره‌ حاوی 16% پروتیئن خام، عملکرد بهتری نسبت به 15% و 14% پروتیئن خام دارند.
علوفه هیدروپونیک جو 6 روزه، با داشتن 16.09% پروتئین خام (CP=Crude Protein)، می‌تواند یک منبع بسیار مهم، باکیفیت، ارزان قیمت و دایمی برای تغذیۀ بزهای سانن باشد.

جهت دریافت آنالیز کامل علوفه هیدروپونیک، می‌توانید با من تماس بگیرید.

ارتباطی بین سقط جنین و علوفه هیدروپونیک وجود دارد؟ کلیک کنید

مطالب مرتبط:

1- قسمت اول معرفی بز سانن

2- بز آلپاین

3- خواص شیر بز

486 دیدگاه در “دامداری نوین 1 – بز سانن (قسمت دوم)

 1. درود و سپاس بی کران.
  1- آیا پرورش بز آلپاین برای منطقه ایذه خوزستان(دمای حداکثر 45 درجه) مناسب است؟
  2- حدود قیمت بز آلپاین آبستن خالص چنده؟
  3- چند قلوزایی بزهای آلپاین چطوره. زایمان تا زایمان آنها چند ماه است. آیا در همه فصول امکان جفت گیری هست. یعنی نیاز به بز نر دائم و مقیم هست یا فصلی؟
  4- بزغاله ها تا چه مدت کلا شیر میخورند.از این زمان چقدر از مادر شیر میخورند چقدر از پستانک.

  1. درود
   1- بهتره از بزهای بومی استفاده کنید که آداپته شدن یا اینکه شرایط خنک تری رو براشون فراهم کنید ولی این رو هم در نظر داشته باشید که خنک کردن یک مکان، هزینه بر تر از گرم کردن اون هست
   2- لطفا تماس بگیرید یا در کانال تلگرام عضو بشید. اونجا اعلام میکنم
   3- بز نر رو عملا باید داشته باشید و مرتب تعویض کردن بز نر ممکنه باعث ورود آلودگی بشه. 5 ماه حاملگی و 3 ماه استراحت
   4- معمولا یکماه

  2. سلام.ضمن عرض سلام و خداقوت به جناب ساعدی.دوست عزیز طبق فرمایش جناب ساعدی بهتره اصلاح نژاد کنید.
   نگهداری بز سانن اصل هزینه بردار خواهد بود چه فضا و مکان و چه خرید بز.
   ولی با خرید بز نر اصل متناسب با تعداد محدود بز بومی درجه یک میتونید استارت اصلاح نژاد رو داشته باشید و نتیجه خوبی بگیرید.فقط باید صبر داشته باشید.
   برای بز نر هم در گرمای زیاد میتونید از تهویه و پیشال کمثل پیشال کولر در ورودی هوا استفاده کنید که بهتر از کولر میباشد.
   فصل فحل آمدن و مطابق آن فصل زایش،نر بز اصل و بز بومی درجه یک از فاکتورهای مهمی هستند که باید برای رسیدن به یک گله بز سانن اصلاح شده رعایت کرد.

   1. البته اگر در دامداری سنتی تجربه دارید و نیز فضای نگهداری و محل چرای این دام رو داشته باشید

 2. سلام مهندس مثل همیشه کارت عالی بود کلی استفاده کردم و برای دوستام تو گروه فرستادم

 3. سلام
  مرکز خرید بز سانن با خلوص100%و گواهینامه کجاست؟
  قیمت بز سانن اصل در حال حاضر چند است؟
  لطفا راهنمایی در مورد موارد زیر بفرمایید؟
  1_راهنمایی در مورد رعایت بهداشت محیط دامداری و سمومی که باید استفاده شود؟
  2_بیماری های اصلی بز سانن چی هست؟
  3_راه های درمان بیماری در بز سانن چگونه است؟
  4_راهنمایی در مورد واکسن‌های بز سانن و موقع استفاده از واکسن‌ها؟

  1. سلام
   دوست عزیز برای دریافت اطلاعات مرکز خرید با ایمیل تماس بگیرید
   این مواردی که میگید کلا میشه یه کتاب
   پیشنهاد میکنم کتب مرتبط یا فایل های اطلاعاتی یا کلاس های آموزشی رو بگذرونید

 4. سلام آقای ساعدی بزغاله سانن دو سه ماهه برای فروشدارین‌‌ لطفا قیمت بزارین وبرای انتقال برای خراسان شمالی امکانش هست متشکرم.

 5. سلام آقا آرش عزیز.من از گیلان ماسال مزاحمتون میشم.ببخشید می خواستم بز سانن اصل تهیه کنم کجا وچطوری تهیه کنم؟قیمت چنده؟ نزدیک ترین جای فروش بز سانن در گجای گیلان است؟ می خواهم باتعداد کم شروع کنم .بی زحمت راهنمای کنید.با تشکر

 6. با سلام خسته نباشید اگر کسی این بزها رو نگهداری بکنه و به دوران شیردهی برسه شیرش برحتی و همه جا بفروش میرسه یا مشکلاتی داره؟

 7. سلام.من چند عدد بز سانن باخلوص100%می خواهم تهیه کنم اگه ممکنه مراکز معتبر فروش را برام معرفی کنید.من برای جنوب کشور در استان کرمان میخوام در اینجا تابستان خیلی گرم است در بعضی مواقع دما بالای 40درجه میرسه وزمستان خیلی سرد را داره ایا برای این منطقه خوبه با تشکر

  1. سلام
   برای خرید با من تماس بگیرید
   میشه تمهیداتی رو تدارک دید برای منطقه شما

 8. درود و عرض ادب
  لطفا مراکز خرید بز سانن رو بهمون معرفی کنید
  سپاس

 9. من قصذ خرید 40 راس بز سانن رو دارم.لطفا قیمت و اینکه از کجا بخرم که مطمئن باشه.ممنون

 10. سلام مهندس
  لطفا برای من هم آدرس خرید بزهای سانن رو ایمیل بفرمایید
  با تشکر

 11. سلام برای خرید بز سانن لطفا ادرس و شماره تلفن بدین
  ارسالی هم دارین ؟

 12. سلام و خسته نباشید
  من قصد خرید بز سانن دارم
  لطفا آدرس یا شماره تماس برای یک خرید معتبر ارسال بفرمائید
  با تشکر صادقی

 13. با سلام

  لطفا راهنمایی کنید که از کجا میتوانیم نژاد اصلی بز سانن یا آلپاین بخریم که قیمت معقوای نیز داشته باشد

  با تشکر

 14. باسلام خدمت شما میخواستم بدونم بز سانن در سال چند بار زایش داره میزان شیر وقیمت فروش شیر اون چقدره من از آذربایجان غربی شهرستان خوی هستم و20 راس میخواستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   هر 8 ماه یکبار زایمان دارن
   میزان شیر بین 4-3 کیلو در روز
   قیمت فروش شیر بسته به زمان و موقعیت داره و شناوره و ثابت نیست. بین 5-3 هزار تومان به ازای هر کیلو (لیتر)
   پیگیر کانال تلگرامی باشید. زمان فروش رو اعلام میکنم
   با تشکر

 15. سلام، لطفآً درصورت امکان نحوه تهیه و خرید بز سانن با خلوص بالا را به آدرس ذیل ارسال نمایید.
  بی نهایت سپاسگذارم.

 16. سلام
  من به این بز ها نیاز دارم از کجا میتونم بخرم و در ضمن از چه زمانی به بعد و چقدر شیر میدهند؟
  خیلی ممنون

  1. سلام
   انشاله زمان فروش از اردیبشه ت و خرداد سال آتی به بعد
   در کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهم کرد
   از 8 ماهگی به بعد قابلیت بارداری رو دارند
   سال اول 3 و سال دوم به بعد در صورت تغذیه مناسب 4 کیلو شیر تثبیت شده هست

 17. سلام عرض میکنم .
  میشه لطف کنین آدرس خرید بز سانن صد در صد خالص رو بهم بگین؟
  و اینکه شیر بز رو به راحتی میتونیم بفروشیم ؟؟؟
  . بنده در استان فارس و هفتاد کیلومتری شیراز هستم .
  ممنون میشم اگر پاسخ بدین

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   بله. مشتری های خاص خودش رو داره
   با تشکر

 18. سلام جناب مهندس ساعدی عزیز بسیار ممنونم از راهنمایی ها و اطلاعات مفیدتون من چند تا بز سانن اصل لازم دارم لطفا اگه میشه ادرس و قیمت و راهنمایی لازم برای من ارسال فرمابید با تشکر امید از شیراز

  1. سلام
   خیلی ممنون
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 19. سلام جناب ساعدی .
  من تصمیم گرفتم این کار رو دنبال کنم .
  دو تا مساله .
  ۱ . بابت فروش شیر احساس میکنم به مشکل بخورم ، بعید میدونم بشه دویست سیصد کیلو شیر رو هر روز فروخت .
  اگر راه حل و یا تجربه ای دارید راهنمایی بفرمایید (ممنون میشم به ایمیل م جواب بدید ) .
  ۲ . در اطراف مشهد یه جای خاطرجمع که بز اصیل و خاطرجمع بفروشه رو معرفی کنید .
  ممنون

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   برای 300 کیلو روزانه تولید شیر، شما باید حداقل 150 راس ماده فعال داشته باشید که تا اون موقع و رسیدن به این سطح، حتما بازار مناسب فروشش رو فراهم کردید.
   با تشکر

 20. سلام من فسا از ااستان فارس هستم آدرس محل فروش بز سانن که کارش درست باشه وبز اصیل داشته باشه در دسترسم باشه را میخواسم ممنون از شمه

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   سایر اطلاعات در سایت موجود هست.
   با تشکر

 21. سلام ازخراسان رضوی شهرستان فریمانم برای خرید بزسانن جاهای معتبرکجا پیشنهاد میکنید

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   سایر اطلاعات در سایت موجود هست.
   با تشکر

 22. سلام لطفا یه مرکز معتبر خرید بز سانن ۱۰۰%خالص رو بهم معرفی کنید .
  من برای بجنورد میخوام به نظرتون با شرایط کوهستان سازگاری داره یا نه . با تشکر از شما

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   بله سازگار هست
   با تشکر

 23. با سلام خدمت برادر عزیز مهندس ساعدی لطفا راهنمایی بفرمایید ازکجا میتوانم بز سانن اصل بگیرم والان قیمتش چنده وایا شهرستان سنقر کلیایی از توابع کرمانشاه برای پرورش مناسب است

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   بله. سازگار هست
   با تشکر

 24. سلام میشه بیزحمت برام یه شماره تلفن یا محل خرید این نوع بز رو ایمیل کنید ممنونم

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 25. سلام بنده روزانه 100کیلو شیر بز سانن دارم اما فروشش واقعا برام مشکل است برای فروش راحتترش چکار کنم؟؟؟؟؟

 26. سلام. لطف کنید و اطلاعات مربوط به مراکز خرید نژاد سانن را برای بنده هم ارسال کنید.
  و لطف کنید بفرمایید که از کدام مراکز میشه درصد اصیل بودن این نژادها را تست گرفت؟و هزینه این تست در چه حدودی هست؟
  از گیلان مزاحمتون میشم. لطفا نزدیک ترین مراکز را معرفی بفرمایید. ممنون.

  1. سلام
   پیگیر کانال تلگرام باشید
   زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
   با تشکر

 27. باعرض سلام اقای ساعدی
  اهل شهرستان عجب شیر از آذربایجان شرقی هستم امسال میخوام دانشگاه برم ؛به نظر شما بین دو رشته علوم دامی وباغبانی کدومش آینده ی بهتری داره ،
  و برای پرورش دام وطیور یا تاسیس گلخانه باتوجه به ظرفیت استانمون ،اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.
  باتشکر

  1. سلام
   هر دو مناسب هستند اگر درست مدیریت بشن
   علاقه خودتون روی هر کدوم بیشتر هست، همون رو دنبال کنید
   بازار کار، روی علاقه ایجاد میشه
   موفق باشید

 28. سلام وقت به خیر یک مرکز معتبر جهت خرید بز سانن یا الپاین یا مورسیا میخاستم معرفی کنید

 29. استان بوشهر
  سلام قصد پرورش بز سانن يا آلپاين دارم اگه امكانش هست نزديكترين و معتمدترين مراكز فروش اين نوع بزها رو واسم بفرستين.

 30. با سلام و عرض ادب بنده در ارومیه هستم لطف کنید مرکز خرید بز سانن اصل را برام ارسال بفرمایید.ممنون

 31. سلام
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  لطفا قیمت و روش تهیه خرید بز سانن رو برام ایمیل کنید. در ضمن من کل سرمایه ام ۲۰ تومنه آیا میشه شروع کرد.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 32. سلام خسته نباشید بنده اهل شهرکرد هستم لطفا اگه میشه یه مرکز خرید معتبر برای خرید بز سانت ۱۰۰درصد خالص بهم معرفی کنید.ممنون

 33. سلام و وقت بخیر
  آقای ساعدی یه شماره تماس برای خرید بز سانن و الپاین معرفی میکنید اگر خودتون دارید که خیلی بهتر

 34. سلام امكانش هست راهنمايي كنيد مركزي در شيراز كه راه اندازي كار و اموزش بدن
  و اينكه اگر دام سنگين و بزها كنار هم باشن مثلا با فاصله ٢٠ متري مشكلي براي دلم بزرگ بوجود نمياد ؟
  و اينكه براي ١٠٠ بز چقدر فضا نياز هست براش كشت علوفه پروبيوتيك كه علوفه رو تامين كنه براي هر روزشان
  سپاسگزارم

  1. سلام
   از فنی حرفه‌ای و جهاد کشاورزی سوال کنید
   ترجیحا باید از هم فاصله داشته باشن ولی اگر امکانش رو ندارید، حداقل نباید به فضولات همدیگه دسترسی داشته باشن
   هر بز در مجموع نیاز به حدود 10 مترمربع فضای مسقف و غیرمسقف داره
   برای کشت علوفه هیدروپونیک هم برای این تعداد یه مکان 16 مترمربعی بیشتر نیاز ندارید که بتونه روزانه 100 کیلو علوفه هیدروپونیک تولید کنه که در صورت تمایل میتونم بهتون مشاوره بدم برای تجهیز و راه اندازی این مکان
   با تشکر

 35. سلام .. وقت بخیر ….. مراکز خرید معتبر نژادهای سانن و آلپاین را لطف بفرمایید … تشکر از زحمات شما

 36. سلام بز سانن ابستن یا ماده خالص وارداتی یا اصلاح نژاد شده رو از کجا میشه وارد کرد

  با تشکر از مطالب مفید

 37. سلام ،بنده از 5راس میخوام شروع کنم، بهترین نژاد بز برای درآمد زایی وشیردهی بیشترو سازگاری به استان فارس و کم خرج بودن کدوم رو بگیرم؟ در شیراز از کجا باید بخرم؟ خیلی ممنون

 38. سلام و عرض ادب
  آقای ساعدی مرکز تحقیقات آوین ژن از لحاظ دام سبک هم از لحاظ قیمتی هم از لحاظ خالص بودن دام مطمئن هست و اگر جای مناسب تری اطلاع دارید در صورت امکان راهنمایی کنید

 39. سلام
  خسته نباشید
  دیدگاه های متفاوتی درباره ارزش غذایی علوفه هیدروپونیک وجود داره که گیج کنندست
  ارزش غذایی علوفه هیدروپونیک چقدر است؟
  آیا میشود علوفه هیدروپونیک رو جایگزین ذرت علوفه ای در پرورش گاو شیری کرد؟
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. سلام
   ممنون
   بر اساس آنالیز بدست آمده مقدار پروتیئن علوفه هیدروپونیک بالاتر یا مساوی با یونجه هست. مضاف اینکه مقدار انرژی اون هم بالا هست
   برای افزایش تاثیر علوفه هیدروپونیک، باید اون رو با سایر خوراک‌های خشک مخلوط کرد.
   برای جایگزینی باید با نظر جیره نویس و بر اساس نوع دام، وضعیت عمومی دام، جیره قبلی و رکورد تولید باشه و حتما باید زمان سازگاری برای عادت پذیری برای دام رعایت بشه.

 40. سلام استاد من می خوام پرواربندی گوسفند انجام بدم ولی به دلیل تاخیر در ساخت تاسیسات نتونستم یونجه با قیمت مناسب گیر بیارم
  آیا می تونم یونجه رو به صورت کامل حذف کنم و کاه رو به جای اون به عنوان صددرد علوفه جیره جایگزین کنم؟
  الان امکان هزینه کردن برای علوفه هیدروپونیک رو هم ندارم
  به نظر شما بهترین کار چیه؟

  1. سلام
   حتما با یک متخصص جیره نویس مشورت کنید. بهتر میتونه راهنماییتون کنه.
   با تشکر

 41. سلام قیمت و مراکز خرید سانن و آلپاین میخواستم بدون، باتشکر آقای ساعدی

 42. سلام خدا قوت
  خیلیم عالییی
  لطفا اطلاعات ومکان خرید بز سانن رو بفرستید برام
  تهرانم
  متشکرم

 43. سلام وقتتون بخير وبا تشكر از اطلاعات خوب وكاملتون بنده به شدت تمايل به راه اندازي اين كار رو دارم اما از نظر سوداوري واقتصادي بودنش زياد برام روشن نيست اگر امكان داره در اين خصوص توضيح مختصري بفرمايين ممنون

  1. سلام آقای رمضانی
   اطلاعات تکمیلی در همین سایت در بقیه پست‌های مرتبط هست. مطالعه کنید
   با تشکر

 44. سلام جناب ساعدی ضمن تشکر بابت زحمات شما… بنده ساکن یزد هستم و برای شروع قصد خرید چند عدد بز سانن اصل دارم لطفا بنده را راهنمایی میکنید که از کجا بز اصل و خالص میتونم تهیه کنم ؟ ممنون

 45. با سلام
  سایت بسیار پرباری است.
  امیدوارم در کار اصلاح نژاد بز و گوسفند بومی که در پیش دارم از حضرتعالی بهره مند شویم.
  با تشکر
  کیوان جمشیدی

 46. با سلام و احترام
  بنده قصد پرورش بز سانن رو دارم در منطقه سيرجان در استان كرمان
  چون محل و جاي نگهداري موجود دارم فعلا قصد دارم با 10 بز شروع كنم خواهش ميكنم در مورد قيمت و مراكز معتبر فروش و همچنين اينكه اصلا اين كار رو توصيه ميكنيد يا نه به من راهنمايي بفرماييد

  سپاس

  1. سلام
   تعداد 10 راس برای شروع و آشنایی بد نیست خوبه ولی توجیه اقتصادی نداره اما به مرور با زیاد شدن گله اقتصادی خواهد شد
   مراکز فروش رو هم براتون ارسال کردم در ایمیل
   با تشکر

 47. با سلام لطفا براي خريد بز سانن اصيل رو راهنمايي كنيد و آيا با افزايش قيمت خوراك دام در حال حاضر توجيه اقتصادي وجود داره؟ و براي هر راس دام به نرخ فعلي روزانه چقدر هزينه خوراك ميشه؟

 48. خداقوت
  جناب ساعدی من در شیراز زندگی می کنم وباتوجه به تغییر اقلیم مناطق جنوبی کشور و بالا رفتن دما طبق تحقیقاتم بز مورسیا به این اب و هوا سازگارتر هست.ممنون میشم اگر اطلاعاتی در این مورد دارید در اختیارم بگذارید.سپاسگزارم

 49. سلام آقا ساعدی مررسی از سایت خوبتون بنده قصد دارم10عدد بز سانن در حیاط خونه پرورش بدم تا از طریق فروش شیر و بچه بز درآمد داشته باشم
  بی زحمت راهنمایی ام کنید
  متشکرم

  1. سلام
   اطلاعات تکمیلی رو براتون ارسال کردم ولی بطور کلی درآمد زایی اقتصادی رو نمیشه انتظار داشت ولی برای دست گرمی و شروع کار مناسبه
   موفق باشید

 50. سلام
  خسته نباشید
  اولا پرورش بز سانن در خراسان رضوی شهرستان کاشمر چه جوراست ؟
  بز اصل سانن ازکجاتهیه کنم؟
  ممنونم

  1. سلام آقای گنجی
   ممنون
   بز سانن رو با دوستان سمت کرج کار میکنم. در صورت تمایل میتونید برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا ایمیل بزنید
   مشکلی برای پرورش بز نیست

 51. سلام آقای ساعدی لطفا در مورد مکان و زمان خرید بز سانن اصیل راهنمایی کنید

 52. سلام وقت بخیر
  من با توجه به امکاناتی که دارم وعلاقه زیادی هم به نگهداری گاو وگوسفند دارم مایل هستم حدود 20 راس از بزهای سانن بخرم لطفا راهنمایی کنید .ممنونم

 53. با سلام و عرض تشکر بابت خدمات و راهنمائی های شما آقای ساعدی.
  می خواستم بدانم آیا اصلاح نژادی از طریق ترکیب نژاد بز سانن با بزهای بومی (کرستان) عوارضی همچون میرایی، نازایی، سخت زایی و مشکلاتی از این دست را در پی نخواهد داشت؟
  با سپاس

  1. سلام
   خیلی ممنون
   روی این مورد تحقیق انجام نشده و من هم اطلاع خاصی ندارم ولی معمولا بز سانن با بزهای بومی خودمون راحت جفت میخورن و مشکل حادی نداشتن بر اساس تجربه دوستانی که کار کردن.
   با تشکر

  1. سلام
   بله
   از طریق ایمیل اطلاع بدید مکانتون رو تا قرار مشاوره حضوری بذاریم

 54. سلام. بنظرتون برای ایجاد این حرفه برای کسی که علاقه بسیار زیادی به دامپروری داره پرورش بز با نژاد های شیری مثل سانن باصرفه تره یا گوسفند با نژادهای اصیل ایرانی مثل افشاری ؟

  1. سلام
   هر دوشون اگر مدیریت گله درست باشن، بسیار سودآور هستند. بستگی داره به علاقه شما

 55. سلام مجدد.
  جناب آقای ساعدی .

  اگر امکانش هست میخواستم راهنماییم کنید در نظر دارم یه واحد پرورش بز سانن 30 راسی احداث کنم .
  ولی نه از قیمت روز بز ماده و نر باخبرم ؟؟/؟
  و نه از قیمت شیر دوش مناسب برای این سی راس ؟؟؟؟
  اگر امکانش هست راهنماییم کنید

  ممنون میشم

  با تشکر از شما

  1. سلام
   قیمت ها رو براتون ایمیل کردم
   قیمت شیردوش هم برای حدود 100 راس تقریبا روی 3 تومن هست. کوچکترین سیستم
   در خدمتتون هستم

 56. سلام جناب آقای ساعدی .
  با توجه به شرایط اقتصادی و نوسانات بازار علوفه طرح پرورش گله بز سانن 30 راسی توجیه پذیری اقتصادی دارد . و باتوجه به پایین امدن قدرت خرید مردم فروش شیر بز کاهش پیدا نمیکنه . چطور میتونیم شیر بز رو به قیمتی بفروشیم که زیان نبینیم
  بنده با توجه به علاقه زیادی که به پرورش اینگونه بز های شیری دارم این سوال ها ذهنمو درگیر کرده

  1. سلام
   بله. حتی با توجه به نوسانات، شیر بز سانن فروش داره. قرار نیست همه اقشار جامعه با هر نوع سطح درآمدی، شیر رو بخرن. هر محصولی، جامعه هدف خودش رو داره
   شیر بز رو روی 4-3 هزار تومان میتونید بفروشید

 57. با سلام مایل به خرید تعدادی بز سانن اصیل در اصفهان هستم لطفا راهنمایی کنید . با تشکر

 58. باعرض سلام خدمت جناب ساعدی.
  امکانش هست اطلاعاتتون رو در رابطه با چگونگی فروش شیربز
  ومراکز فروش بز اصیل وسایر مطالب رو برای من ایمیل کنید.

  1. سلام
   فروش شیر بز به لبنیاتی ها هست
   مراکز فروش بز رو هم براتون ایمیل کردم
   سایر مطالب در پست های مرتبط موجود هست. مطالعه بفرمایید
   با تشکر

 59. سلام آرش جان
  ممنون بابت اطلاعات مفیدت
  لطفا آدرس مراکز معتبر فروش بز سانن رو برام بفرست
  خیلی ممنون
  وحید سعیدی
  زنجان

 60. سلام آقاي ساعدي
  روز بخير
  من در استان بوشهر حضور دارم
  قصد پرورش بز سانن يا آلپاين دارم اگه امكانش هست نزديكترين و معتمدترين مراكز فروش اين نوع بزها رو واسم بفرستين.
  سپاسگزارم

  1. سلام به همه دوستان.
   در تکمیل صحبتامون بایست بگیم که کسانی که دارای پرورش بز بومی که اکثرا هم بزهای گوشتی مثل بزهای ترکی ایمانی شهرکردی مهابادی و …هستند و علاقه ب نژاد سانن پیدا کروه اند
   بهترین راه اصلاح نژاد و دورگ گیری فقط و فقط نسل اول میباشد
   با این شرایط بزها به گوشت و شیر مناسبی خواهند رسید

 61. سلام آقایدساعدی بزرگوار

  بهترین علوفه ای که برای پرورش این بز مناسبه چی هست ؟ و اگر مرکزی برای فروش با قیمت مناسب سراغ دارید لطفا اطلاع رسانی کنید .

  لطفا مراکز قابل اعتماد تهیه بز سانن در استان فارس و کشور رو برا منم بفرستید . ممنون میشم .

  1. سلام
   ترکیبی از علوفه هیدروپونیک و علوفه خشک
   اطلاعات مکان رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 62. سلام.ممنون از اطلاعات خوبتون .
  من چند راس بز سانن میخوام بخرم ولی از اونجایی که مرکز قابل اعتمادی سراغ ندارم که بز سانن ۱۰۰ درصد اصل به فروش برسونن و اینکه قدرت تشخیص بز سانن اصل رو ندارم ممنون میشم جایی رو معرفی کنید و یه سوال دیگه هم داشتم اینکه قیمت گوشت بز سانن با بز ها معمولی فرق میکنه یا نه و ایا بعد از پرواربندی که قصد فروش داشتیم اگه بخوایم با وزن کشی بفروشیم متضرر نمیشیم؟چون موقع خرید یه جورایی پول نژادشو میدیم بعد موقع فروش بخوایم پول گوشتشو بگیریم.ممنون میشم یه توضیحی در این باره بدین.ممنون

  1. سلام
   اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   بز سانن ، بز پرواری نیست و شیریه و اصلا مناسب پروار نیست چون افزایش وزنی نداره و گوشتی هم نداره

   1. ممنون از راهنماییتون.میشه بفرمایید بز سانن تلفیقی ۵۰ درصد و ۷۵ درصد به طور میانگین روزانه چقد شیر میدن؟و اینکه برای شروع و با توجه به کم تجربگی به نظر شما بهتر از روش تلفیق استفاده بشه یا اینکه بز سانن ۱۰۰ درصد بگیریم
    ممنون

    1. خواهش میکنم
     معمولا روی همون 4-3 کیلو روزانه هست شیردهیشون ولی خب مسلما هرچقدر خلوصشون بیشتر بشه بهتره
     تلفیقی یا خالص خیلی فرقی نمیکنه. چون برای هر دو مورد باید یسری شرایط رو داشته باشید و براشون مهیا کنید
     با تشکر

 63. سلام چند راس بز سانن اصيل براي راه اندازي يك واحد پرورش بز لازم دارم لطفا قيمت و نحوه تشخيص اصيل از غيره اصيل را اعلام فرمائيد.
  باتشكر

  1. سلام
   اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   نحوه تشخیص بز سانن خالص، بیشتر چشمی هست. رنگ سفید یا کرم خالص، گوش های نوک تیز، پوزه کشیده و… البته آزمایش خون هم هست ولی خیلی گرونه

 64. سلام ،دنبال ۱۰راس بز سانن۱۰۰درصد اصل میگردم،میتونی راهنماییم کنی.ممنون

 65. سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  لطفا مرکز فروش دام اصیل توی خراسان رضوی رو اگه دارید برام ایمیل کنیدواگر کسی که بز سانن پرورش میده برام اطلاعاتشو بفرستین تا برم پیشش برا تحقیق.
  ممنون

 66. سلام آقای ساعدی ممنونم بابت اطلاعات خوبتون .
  قصد خرید بزسانن وآلپاین دارم اما برای شروع دوست دارم با نژاد اصل و100درصد سانن شروع کنم اما شناختی از جایی ندارم میشه یه فروشنده یا مرکزی ک واقعا بشه بهش اعتماد کرد و بهم معرفی کنین منطقه خراسان رضوی

 67. سلام دوستان.اول سپاسگذاریم از جناب ساعدی که به سوالات تک ب تک جواب میدهند .
  در مورد خرید بز سانن بی گدار ب آب نزنید عجله نکنید چرا که هزینه و شرایط نگهداری کاملا متفاوت داره.
  وقتی بز نژاد خالص بخواهید نگهداری کنید بایست شرایط نژاد خالص محیا بشه.
  مکان و علوفه که همگی شامل هزینه بالا نی باشد در ضمن نسبت ب فروش شیر هم توجه داشته باشید ک محل زندگی شما برای فروش شیر مناسب می باشد و به چه قیمت خواهند خرید.ب زبان ساده همانطور که این بزها خوب شیر می دهند خوب هم باید نگهداری و تغذیه شوند.

  1. سلام بر آقای دهقان
   خیلی ممنون بابت توضیحات تکمیلیتون
   بله. دقیقا درست میفرمایید. نژاد خالص برای تولید شیر متناسب و بالا، نیاز به شرایط خودش هم داره و نمیشه سنتی مدیریت کرد و انتظار تولید تاپ و صنعتی رو هم داشت
   متشکرم

 68. درود…..لطفا همین اطلاعات دوستمون رو برای من هم بفرستید…قصد خرید و نگهداری بز سانن رو دارم…منتها نمیدونم کجا میتونم شیر و بز رو بفروشم..

  1. سلام
   اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   لبنیاتی ها خرید دارن و مشکلی نیست

 69. سلام آقا آرش عزیز…میخواهم ۱۰راس بز اصیل سانن و آلپاین بخرم از کجا میتونم تهیه کنم هزینه و مخارجش چقدره ؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید….باتشکر

 70. و برای تولید یک تن علوفه به روش هیدرو به صورت ثابت چقدر باید هزینه کرد.متشکرم

  1. برای تولید علوفه به روش هیدروپونیک بصورت ثابت در محل (تا تاریخ درج این پست) 65 میلیون تومان هزینه تجهیزات است.

 71. سلام مجددوتشکر از شما که با حوصله جواب همه را میدهیدلطفا بفرمایید برای پرورش گوسفندبرای استفاده از گوشت چه نوع گوسفندی بهتر و با صرفه تر است.ایا از بزهای سانن و.. فقط برای استفاده از شیر استفاده میشه یا میتوان برای پرواربندی هم استفاده کرد.

  1. سلام
   برای گوسفند، افشار، مهربان و شال مناسب هستند
   بز سانن صرفا برای تولید شیر و بزغاله است و اصلا مورد پرواری نیستند. برای پروار بز میتونید از بز نژاد بوئر استفاده کنید.

 72. سلام ایا کاشت زعفران در گلخانه با روش هیدروپنیک توجیه اقتصادی دارد و ایا کسی این کارا کرده لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  1. سلام
   کشت زعفذان در گلخانه فقط برای برداشت گل هست و برای ادامه رشد باید مجددا به زمین برگردانده بشه. در مورد توجیه بودنش اطلاعی ندارم.
   با تشکر

 73. سلام…. خسته نباشید…. مراکز خرید بز سانن و میش رمانف نزدیک اصفهان را معرفی کنید…… و از کجا بفهمیم که بز صد درصد خالص است؟

  1. سلام
   سمت اصفهان رو نمیشناسم ولی مکان مورد تایید رو براتون ایمیل کردم
   بز نژاد خالص رو تا حدی (70-60 درصد) میشه از روی ظاهر تشخیص داد. رنگ سفید یا کرم یکنواخت بدون لکه و رگه رنگی. پوزه و گوش های کشیده و… ولی برای اطمینان از 100% خلوص باید بدید آزمایش خون
   با تشکر

  1. سلام
   جیره غذایی بز، بر اساس نژاد، سن، جنس، خوراک قبلی، رکورد تولید شیر، اقلیم و… متغیره و یک جیره ثابت نیست که بشه برای همه کس و همه جا اختصاص داد.
   با تشکر

 74. سلام وقت بخیر
  من نصر هستم از اصفهان در نظر دارم مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون + وام بسیج سازندگی جهت ایجاد مکانی جهت پرورش بز سانن یا نوبیان راه اندازی کنم ولی اطلاعاتم در این زمینه بسیار پایین . ممنون میشم بتونیم توی این کار به من مشورت بدین که چه مکانی نیاره. چه بزی بخرم. از کجا بخرم و…

  1. سلام آقای نصر
   از اطلاعات داخل سایت و کانال استفاده کنید
   محل و نحوه خرید هم برای شما در ایمیل ارسال شد
   با تشکر

 75. با سلام و خداقوت خدمت شما
  در رابطه با علوفه هیدروپونیک میشه راهنمایی بفرمایید ؟ سی دی را چطور و با چه هزینه ای باید تهیه کنم و اینکه سی دی به تنهایی پاسخگوی من هست؟
  2. ظرفیت یک تن با محل ثابت چقدر هزینه دارد؟بصورت ریز هزینه ساختمان جدا و بقیه هزینه را بفرمایید چون قصد اجرا دارم.
  3.پرورش گوسفند یا گاو بدون علوفه هیدروپونیک و با علوفه هیدروپونیک کدام بهتر است نیست به در آمد و سلامت دام را بفرمایید.
  4. نگهداری گوسفند برای بره زایی ( چند قلوزا)بهتر است یا گاو شیری؟
  5. در رابطه با علوفه هیدروپونیک، قسمت سبزینه انرژی خود را از دانه تامین می کند یا دایماً باید از کود استفاده شود چون اگر از دانه انرژی را تامین کند عملاً فقط آب اضافه شده، چطور است؟
  بی زحمت پاسخ را در ایمیل ارسال بفرمایید.
  در انتها هم میخواستم بپرسم که اصلا پرورش گوسفند چندقلو زا در دامغان با توجه به نداشتن مرتع و چراگاه صرفه اقتصادی دارد یا نه؟ یعنی باید علوفه را تهیه کنم براشون
  جای مطمئن جهت تهیه گوسفند چند قلو زا و بز سانن یا آلپاین هم معرفی کنید لطفا

  1. سلام
   خیلی ممنون

   پاسخ های شما:
   1- سی دی تولید علوفه به روش سنتی با امکانات محلی با قیمت 99.000 تومان + 10.000 تومان پست پیشتاز رو میتونید تهیه بفرمایید. علوفه هیدروپونیک به تنهایی نمیتونه تمام نیازهای تغذیه ای دام رو فراهم کنه و باید حتما در جیره اش مواد خوراکی خشک هم باشه. بین 50-30% در کاهش هزینه جیره دام موثر هست.

   2- ظرفیت یک تن در روز در تاریخ درج این پاسخ (اردیبهشت 1397) با حدود هزینه 65 میلیون تومان هزینه تجیزات قابل نصب و پیاده سازی هست. این تجهیزات شامل سیستم طبقه بندی، سیستم آبیاری، سیستم روشنایی، سیستم کنترلی، سینی های کشت، تهویه، گرمایش سرمایش و… هستند. البته ایننکته رو هم در نظر داشته باشید که هر دام سبک روزانه حدود 1 کیلوگرم و هر دام سنگین روزانه حدود 5 کیلوگرم از این علوفه میتونه وارد جیره اش بشه. یعنی سیستم یک تن در روز میتونه 1000-800 راس دام رو تحت پوشش خودش بیاره. پس اگر تعداد دام کمی دارید یا طرح توسعتون رو برای آینده برام ایمیل کنید، بهتر میتونم پاسختون رو بدم و کمکتون کنم که بهترین سیستم با توجه به دامداریتون رو تهیه کنید.

   3- مسلما پرورش هر دامی با احتساب علوفه هیدروپونیک بهتر و بصرفه تر از پرورش همان دام بدون استفاده از علوفه هیدروپونیک خواهد بود. علوفه هیدروپونیک حداقل باعث کاهش هزینه خوراک بین 50-30% خواهد شد.

   4- بین انتخاب دام سبک و سنگین، با توجه به وضعیت امروز ایران، انتخاب دام سبک گزینه مناسب تری است. برای اطلاعات تکمیلی لطفا این لینک رو مطالعه بفرمایید:
   http://arashsaedi.com/goat-or-cow/

   5- علوفه هیدروپونیک تحت تاثیر آب و نور، فرایند فوتوسنتز را آغاز میکند و در این فرایند عملا بسیاری از مواد غذایی در گیاه ساخته میشود. در تولید علوفه هیدروپونیک، ما نیاز به مصرف هیچ کودی نداریم.

   6- علوفه هیدروپونیک یک راهکار بسیار عالی برای جایگزینی مراتع برای این منظور هست و میتواند علوفه سبز و تازه و ارزان قیمت و با کیفیت را بطور همیشگی در 365 روز سال در اختیار دام شما قرار دهد.

   7- پاسخ در ایمل ارسال شد.

   1. سلام
    برای تولید یک تن علوفه هیدروپونیک چه مساحت زمین مورد نیاز میباشد

 76. سلام. اولا از صبر و حوصله شما برای پاسخگویی و راهنمایی تشکر میکنم.لطفا نحوه خرید این نژاد را در استان اصفهان راهنمایی بفرمایید. با سپاس.

  1. سلام
   خیلی ممنون
   پاسخ رو در ایمیل براتون ارسال کردم
   با تشکر

 77. سلام عليكم
  خدا قوت
  لطفا اگر از مراكز و مزارع پرورش و فروش بز سانن خالص با خط خونى وارداتى اطلاع داريد راهنمايى كنيد
  براى خريد ميخوام مراجعه كنم

 78. باسلاو و عرض خسته نباشید.
  برای خرید بز سانن در مازندران به کجا مراجعه کنیم و بهترین مکان در مازندران برای پرورش کجا میشه؟؟ممنونم پیشاپیش

  1. سلام
   مازندران رو نمیدونم ولی اطلاعات تکمیلی خرید براتون ایمیل شد
   با تشکر

 79. با سلام
  اینجانب ساکن استان بوشهر شهرستان خورموج هستم آیا بز نژاد سانن قابل پرورش در استان بوشهر می باشد؟
  لطفا جهت خریداری بز سانن (آدرس، تلفن و قیمت)راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

  1. سلام
   دمای تابستان منطقه چجوری هست. بالای 30 درجه دام تولیداتش کم میشه
   متن مقاله ها رو مطالعه کنید و اگر با شرایط منطقتون اوکی بود، بفرمایید تا در خدمتتون باشم
   با تشکر

 80. سلام وقت بخیر لطفا آدرس محل خرید بز سانن به ایمیلم ارسال کنید با تشکر

  1. دوست عزیز، بز سانن دستکاری شده ژنتیکی نیست. جنس این بز بدین شکله
   الان در دنیا بیش از 5000 گونه سیب درختی و 7000 گونه گوجه فرنگی وجود دارد ولی چون ما ندیدیم و یا نخوردیم، قرار نیست تراریخته یا دستکاری ژنتیکی باشه.

 81. سلام با عرض سلام وخسته نباشید
  لطف کنید مراکز خرید بز سانن را بر ام بفرستید

 82. با سلام

  لطفا راهنمایی کنید که از کجا میتوانیم نژاد اصلی بز سانن یا آلپاین بخریم که قیمت معقوای نیز داشته باشد
  با تشکر

 83. سلام
  ممنون از اینکه وقت میذارید و ممنون از مطالب عالیتون
  دلیل اینکه قیمت شیر بز سانن 3000 تومان هست چیه؟
  به نظرتون اگه واس اول کار با 10 تا بز اصیل شروع کنم خوبه؟
  چون به نظرم هر کاری رو اول کم کم شروع کنی
  ده تا بز اصیل اگه دوقلو بیارن سال بعدی در مجموع 30 تا داری و یواش یواش میشه روند رو به رشد داشت

  1. سلام
   علت قیمت بالاتر شیر بز، بدلیل خصوصیات بالاتر شیر بز نسبت به گاو در مواد مغذی اون هست
   بله میتونید با 10 راس هم شروع کنید چون خوبی بز اینه که خودش، خودش رو تکثیر میکنه

 84. با سلام خدمت شما لطفا ايميل و شماره خودتون را برام بفرستيد جهت خريد و راهنمايي ممنون

 85. سلام خدمت شما..آیا بز الپاین هم در مناطق معتدل و گاها گرم در تابستان در منطقه کازرون فارس در سیستم بسته جواب میده…در ثانی آیا نربز های حاصله فروش میره و در انتها گوشت بز سانن هم قابل فروش یا خوردن هستند

 86. سلام
  تعداد 10رأس بز ماده 100درصد نژاد سانن نیاز دارم از کجا میتونم تهیه کنم وقیمت چنده؟

 87. سلام خدمت شما…جناب ساعدی واقعا مردم کشور ما به همه چیز زودی حریص میشن…این پیام ها نشان میده همه فقط فکر پول و درآمد هستیم..از دامدار گرفته تا خود جنابعالی…بنظر من این بزها فقط برای شخصی ک میفروشه سود داره و ملت همه سرکار هستن ..چون شیر بز فروش با قیمت بالا جواب نمیده..و این بزها اینقدر ک تبلیغ شد شیر نمیدن..در ثانی شیر ک میدن کلا صرف بزغاله های خودشان میشه و باز هم میگن ملت سر کار هستن

  1. سلام دوست عزیز
   خیر. اینجوری که شما میفرمایید نیست
   چون اگر واقعا هم همینطور باشه و این میزان شیر ندهند، خیلی زود بساطش جمع میشد، نه اینکه حداقل 10 سال ازش بگذره و همچنان رو به افزایش
   بله… مسلمه که همه به دنبال کسب درآمد و سود هستند. حتی شما دوست عزیز. شما بدون درآمد، چجوری میتونید زندگی کنید و مایحتاج و نیازهای خودتون رو تامین کنید؟!
   شاید فروش شیر بز در شهرستانها یا شهرهای کوچک مشکل باشه ولی این به معنی این نیست که کلا کسی نمیخره. هر محصولی، بازار هدف خاص خودش رو داره و قرار نیست یک محصول رو، همه اقشار جامعه با هر سطح درآمدی استفاده کنن.
   شیر بز سانن اونقدر زیاد هست که معمولا نمیذارن خود بزغاله هم تا تهش رو بخوره چون دچار دلدرد میشه. خیلی از مواقع بوده که دیده شده بز ماده بعد از تغذیه بزغاله، خودش با مالش پاهاش به پستانش، باعث خروج شیر اضافه شده. چون شیر زیادی در پستان باعث درد برای دام میشه
   دوست عزیز… اگر کسی در دامداری، نتیجه خوبی نگرفته، به چندین علت بستگی داره:
   1- عدم انتخاب دام مناسب
   2- جیره غذایی بالانس نشده برای هر مرحله از زندگی دام
   3- عدم یا سهل انگاری مدیریت صحیح دامداری
   4- عدم یا سهل انگاری رعایت بهداشت محیط دامداری
   5- عدم یا سهل انگاری در زمان واکسیناسیون
   6- عدم وجود افراد متخصص در برخورد با دام
   7- عدم گرفتن مشاوره صحیح و علمی از افراد متخصص
   8- عدم شناخت رفتار دام
   و…
   این موارد در تمام شغل ها وجود داره و اگر کسی نتونه موفق بشه، نباید بگه که فلان شغل به درد نمیخوره. شاید مشکل از جای دیگه ای بوده… و چرا ما هیچوقت نمیخواهیم قبول کنیم که ممکنه مشکل هم از طرف خودمون باشه و خودمون مقصر هستیم و اینقدر مسایل رو گردن دیگران نندازیم.
   با تشکر

 88. سلام خسته نباشید
  میخواستم جهت خرید بز اصیل سانن راهنماییمون کنید اگه برامون ایمیل کنید ممنون میشم

 89. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم از کجا میتونم بز سانن اصل تهیه کنم, و آیا در کازرون استان فارس قابل پرورش هستن ممنونم

  1. سلام
   سمت کازرون رو اطلاع ندارم
   باید ببینید با آب و هوای کازرون سازگار هست یا نه. توضیحات اقلیم مناسب بز سانن رو در سایت مطالعه کنید
   با تشکر

 90. سلام خسته نباشید
  ممنون بابت مطالب خوب و عالی شما، ایا جایی سراغ دارید واس خرید بز سانن اصیل و ایا وام یا اقساط میدن یادنه؟؟ بعدشم اینکه با سه تا بز ماده بالغ و یک نر بالغ میشه شروع کرد یانه؟ و این توجیه داره یانه؟ و سوال اخرم اینکه ایا میشه این بزهارو ب چرا ببری،و رو این حساب مشکلی از نظر تغذیه ب وجود میاره یانه؟
  مرسی

  1. سلام
   خیلی ممنون
   اطلاعات برای شما ایمیل شدن
   فروش دام همیشه بصورت نقد هست
   کف اقتصادی 30 بز هستند ولی با هر تعدادی میشه شروع کرد
   این بزها دامهای چراگاهی نیستند

 91. سلام.
  بنده حقیر یه وام ۱۸ درصد بهم میدن هفتاد میلیون پرداختش یک سال تنفس داره و سالیانه س.
  میخام با اون ۱۵ تا ۲۰ راس بز سانن بخرم. بقیه وام علوفه برای سه چهار ماه و شیر دوش بخرم.
  از اونجا که شنیدم بزغاله سانن زود میمیره و کلا دام بیماری نگیره چه وسایل بهداشتی و ضدعفونی کننده ای باید بگیرم که از این بیماریها جلوگیری بشه…
  همچنین منطقه ی ما سردسیره.. فک کنم یدونه رطوبت ساز هم نیاز دارم.
  و سوال دوم شیر رو دولت تحویل میگیره؟؟؟ یا خودم باید مغازه به مغازه پخش کنم.

  1. سلام بزرگوار
   با توجه به اینکه فعلا تا این تاریخ بز سانن نژاد خالص یکساله آبستن: 3.5 میلیون و دو ساله آبستن 4.2 میلیون هست، پیشنهاد میکنم که تجدید نظری در تعداد مورد نیازتون کنید
   همچنین شما دارید تمام زندگیتون و تجارتتون رو روی وام میذارید که با توجه به شرایط ایران، کار کاملا اشتباهی هست. شما حتما باید از خودتون آورده ای هم داشته باشید
   مدیریت صحیح دامداری، استفاده از خوراک و جیره مناسب، زدن به موقع واکسن ها و… از مواردی هستند که کمک کننده هستند. بز سانن نیازی به رطوبت ساز نداره. شرایط اقلیمیش رو مطالعه کنید در سایت.
   شما به هیچ عنوان روی دولت حساب نکنید. دولت این شیر رو از شما تحویل نمیگیره. خودتون باید بفروشید ولی اگر تولیدتون بالای روزانه 600 لیتر باشه (حداقل 200 راس بز سانن یکساله فعال)، شرکت کاله ازتون میخره ولی اینکه شما بخواهید تمام تجارتتون رو با وام برید جلو کار کاملا اشتباهی هست. در بالاترین حالت شما مجاز هستید که 20% آورده خودتون وام بگیرید.
   با تشکر

   1. یعنی من ۷۰ میلیون داشته باشم فقط ۱۴ میلیون باید وام بگیرم؟؟؟در اینصورت وام میخام چیکار؟؟؟

    از خودمم سرمایه دارم…. با سرمایه خودم گفتم ۷۰ میلیون ۴۰ میلیونش وامه

    با این حساب ۱۵ تا میتونم بخرم حداکثر با علوفه واسه دو سه ماه و تجهیزات.

    به نظرتون با این مقدار میشه درآمد در حدی داشت که سالیه ۱۰ میلیون وام رو بازپرداخت کرد.در صورت مدیریت صحیح.؟؟؟
    میخام با این مقدار کم شروع کنم. و کم کم افزایش بدم.

 92. سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدتون
  چند سوال از خدمتتون داشتم…
  قیمت فعلی هر راس بز سانن و همینطور آلپاین؟
  قیمت فعلی خرید شیر؟
  مراکز فروش معتبر؟؟
  برای اخذ مجوزها آیا موارد خاصی لازم هست یا خیر؟
  ایا مراکزی وحود دارند که از ابتدا شیر تولید شده رو خریداری کنند؟ یا بازارسازی به عهده خودمون هست!!!
  و اینکه چه مواردی میزان تولید شیر رو کاهش میده؟
  ممنون میشم اطلاعات دخواستی رو به ایمیل بنده ارسال کنید ♡

 93. سلام خسته نباشید
  ساکن مشهد هستم . برای خرید بز سانن مشهد یا خراسان مکان مطمئنی برای فروش هست؟
  حدود قیمتش چنده .
  ممنون از راهنمایی هاتون

  1. سلام
   سمت مشهد رو اطلاع ندارم
   ولی حدود قیمتش ماده یکساله آبستن خالص 3.5 میلیون و دو ساله آبستن 4.2 میلیون هست ولی حتما قبل از اقدام به خرید، قیمتهاتون رو آپدیت کنید.
   با تشکر

 94. اسلام و خسته نباشید
  لطفا مراکز معتبر فروش بز سانن اصیل رو معرفی نمایید

 95. سلام
  ضمن تشکر به خاطر کمک های شما
  قیمت هرکیلو جیره بز سانن چقدر می شود
  شما 1000 تومان نوشته بودید این نرخ قدیمیه؟
  چون برخی از منابع 2500 تومان ذکر کردن
  ممنون

  1. سلام
   خیلی ممنون
   قیمت هر کیلو جیره بز سانن همون 1000 تومانی هست که ذکر کردم. کل جیره حدود 3000-2500 تومان میشود نه هر کیلو

   1. تشکر از پاسخ تون

    ببخشید میشه توضیح بدید در روش آمیخته گیری که حدودا 6تا 10سال طول می کشه میزان تولید شیر هر بز ترکیبی از نژاد سانن و بومی در دوره های مختلف تا دوره ای که کاملا به خلوص برسه چقدر هست؟
    بزهای جدید که 50 درصد ژن بومی و 50 درصد ژن سانن دارند آیا 50 درصد بز سانن خالص یعنی میانگین 1/5 کیلو شیر تولید می کنن یا نه؟

    1. خواهش میکنم
     مقدار شیردهی برای بزهای بومی که بصورت 50% با بز نژاد خالص ترکیب شده باشن، معمولا از همون ابتدا روی 3 لیتر میاد و ظاهرشون هم تقریبا مشابه سانن میشه.

     1. ببخشید میشه بگید چه توجیه، دلیل یا مزیتی برای خرید نژاد خالص هست اگر تولید بز آمیخته هم نزدیک به بز خالص هست؟

      -چه نژاد بز بومی مناسب ترین برای آمیخته گیری هست؟

      -اگر ممکنه یه مرکز مطمئن و معتبر برای خرید بز سانن معرفی کنید.
      ممنون

     2. زمانیکه شما میخواهید بز بومی رو با نژاد خالص، خالص سازی کنید، باید زمان زیادی رو بذارید تا نژاد خالص رو بدست بیارید. حداقل 6-5 سال و هزینه ای که در این مدت انجام میدید، نسبت به خرید بز نژاد خالص، خیلی بالاتره.
      ولی تمام اینها بستگی داره به استراتژی شما.
      یسری از دوستان زمانشون رو با پول میخرن و از ابتدا به تولید بالا میرسن
      یسری دیگه تولید بالا رو فدای زمان میکنن و در ابتدا هزینه نمیکنن و آروم آروم گله رو خالص سازی میکنن
      هر کدوم مزایا و معایب خاص خودش رو داره کهتو متن پست کامل توضیح دادم
      کلیه نزادهای بز بومی قابلیت جفت خوردن با بز نژاد خالص رو دارن و مشکلی ندارن
      برای خرید هم براتون ایمیل کردم
      با تشکر

 96. حدود 15 راس از بزهای سانن اصيل يا الپاين اصيل بخرم لطفا راهنمایی کنید .ممنونم

 97. با سلام، ممنون از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتید. چند سئوال داشتم. 1-آیا شیر بز بازار مشخص و مستمری داره، اگه داره کجاها میشه این شیرو عرضه کرد؟ 2- هزینه خرید نژآد خالص که فکر میکنم f1 باشه چقدره و از کجا باید تهیه کنیم؟ 3- هزینه نگهداری هر راس بز شیری چقدر تموم میشه؟ 4- آیا برای این کار حمایتی از جانب دولت انجام میشه؟ 5- و در آخر واردات این دو تا نژاد به صرفه هست یا خیر؟ ممنون

  1. سلام
   خواهش میکنم
   پاسخ پرسش های شما:
   1- اگر تولیدتون بالای روزانه 600 لیتر باشه، شرکت کاله مستقیم ازتون خرید دارن. در تولیدات کم هم شما میتونید شیر بز رو تبدیل به پنیر کنید و با ارزش افزدوه بالاتری عرضه کنید.

   2- قیمت حدودی و مکان خرید رو براتون ایمیل کردم.

   3- هزینه های نگهداری و برگشت سرمایه رو در این پست توضیح دادم:
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/

   4- میتونید برای دریافت وام دامپروری بز شیری به جهاد و بانک کشاورزی مراجعه کنید. البته پیشنهاد میکنم که با سرمایه خودتون وارد کار بشید و ماکزیمم 20% رو وام بگیرید (بدلیل شرایط ویژه اقتصادی ایران)

   5- واردات در تعداد بالا، بله بصرفه هست.

   با تشکر

 98. سلام
  من قصد دارم بز سانن بخرم

  از کجا و چطور باید بخرم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 99. باسلام وخسته نباشید ممنون اازاطلاعات شما، مهدی مرادی ازمازندران ، شغل ام دامداری هست، قصداحداث دامداری صنعتی دام سبک رادارم البته مجوزوپروانه ها لازم رادریافت کردم،دو سوال یک آیاتولیدگوشت وعرضه دربازارچگونه است ،قیمت ومراکزپرورش میخواستم ،باسپاس

  1. سلام آقای مرادی
   تولید گوشت مربوط میشه به بزهای گوشتی مثل بوئر و گوسفند پروار
   بز سانن مناسب پروار نیست
   با تشکر

 100. باسلام و خسته نباشید
  لطفا مراکز معتبر فروش بز سانن اصیل رو معرفی نمایید

 101. با سلام
  لطفا مراکز خرید معتبری که گواهینامه اصیل بودن بز سانن دارن جهت خرید معرفی نمایید.
  همچنین مراکزی که امکان بازدید داشته باشند را نیز معرفی نمایید.
  با تشکر

 102. با سلام آ قای ساعدی. بنده قصد خرید چند راس بز سانن یا آلپاین را دارم. اککانش هست جهت خرید بنده رو راهنمایی بفرمایید.

 103. سلام لطفا در خصوص محل مطمئن برای خرید بز سانن خالص و قیمت آن راهنمایی فرمایید با تشکر

 104. با سلام و خسته نباشید لطفا محل خرید بز سانن اصیل را معرفی نمایید با شماره تماس متشکرم

 105. با سلام قصد راه اندازی دادم داری برای پرورش بز های سانن را دارم از شما ممنون میشم کمکم کنید. برای تهیه بز و لوازم ان باید چکار کنم ممنون

 106. با سلام و خسته نباشيد خدمت شما استاد گرامي با مطالب زيبا و مفيدتون
  من در استان چهار محال و بختياري ميخواهم كار پرورش بز سانن رو شروع كنم
  ١- ميخواستم بدونم اونجا مشكلي نداره
  ٢-هزينه نگهداري هر عدد بز سانن در يك سال به تاريخ امروز چقدره(منظورم خورد و خوراك و تغذيه كامله براي بيشترين بهره ورداري)
  ٣-در تعداد مثلا ٣٠ بز ماده سانن با زايش ٢ بار در سال عمدتا بزهاي نر متولد شده جديد زياد ميشه ايا واقعا اينقدر بازار براي فروش اين بزهاي نر براي نسل كشي وجود داره؟
  ٤-بهترين فصل براي خريد بز سانن چه زمانيه و چندساله رو بخريم بهتره؟
  ٥-از زمان جفت گيري تا زمان زايش چقدر زمان ميبره ؟چند ماه قبل و بعدش شير بز كم ميشه ؟ بعد از زايش بزغتله را بعد از چند وقت بايد از شير بگيريش؟ بزغاله بعد از چند ماه بالغ ميشه و توان ابستن شدن رو پيدا ميكنه؟ بزغاله بعد از چند ماه شير ميده؟
  ٦-از كجا ميتونيم بز سانن اصل بخريم ؟
  ٧-بز سانت اصل ايراني با اصل وارداتي چه فرقي داره و كدوم بهتره؟
  ببخشيد سوالاتم زياد بود خيلي وققتتون رو گرفتن
  با سپاس

  1. سلام
   مکانتون از نظر دمایی و ارتفاع و روطبت مناسب هست و مشکلی ندارید

   هر راس دام رو شما روی روزانه 3000 تومان حساب کنید. در پستی جداگانه کل آنالیز قیمتی خوراک و… برای بز سانن و مقایسه اون با گوسفند رو قرار دادم. میتونید از اونجا مطالعه کنید. لینک زیر:
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/

   زایش معمولا هر 8 ماه یکبار هست. بله بز سانن نر، بازار فروش داره

   بهتره که دو ساله خرید کنید. چون هم دو قلوزاییشون تثبیت شده و هم مقدار شیردهیشون به حدود 4 لیتر رسیده و به قول خودمون از آب و گل دراومدن

   بزغاله رو معمولا 3-2 هفته بعد از زایمان از شیر میگیرن و یواش یواش به علوفه عادتش میدن

   دوران آبستی 8 ماه هست. بزغاله هم معمولا بعد از 8 ماه آماده آبستنی میشه ولی بهتره که تا یکسال نگهداری بشه و بعد اقدام به جفتگیری بشه تا امکان تلفات و سقط و کاهش عمر اقتصادی دام هم به کمترین مقدار خودش برسه

   جهت خرید اطلاعات رو براتون ایمیل کردم

   ایرانی اصیل و وارداتی فرق خاصی ندارن. بز ساننی که فقط از یک نر خالص سازی شده باشه و حداقل 5 نسل ازش گذشته باشه، مثل وارداتی ها کاملا خالص هست و تفاوتی در شیردهی و زایمان و تعداد بزغاله ها ندارن (در شرایط یکسان)

   موفق باشید

 107. با سلام
  خدمت استاد گرامی بنده قصد ایجاد پرورش بز نژاد سانن و گوسفند رومانف دارم خواستم چگونه از شما مشاوره بگیرم ممنون خرمی

 108. سلام از ایجاد سایت خوبتون کمال تشکر را دارم میخواستم پنجاه عدد بز سانن صد در صد خالص خریداری کنم از کجا می تونم خریداری کنم با تشکر

 109. سلام
  قصد خرید 10راس بز سانس را دارم
  ترجیحا شهرهای اطراف استان مرکزی

  1. سلام
   سمت استان مرکزی رو نمیشناسم
   اما برای تهیه، میتونید با من تماس بگیرید – 09137946461
   با تشکر

 110. سلام.خسته نباشید
  گوشت سانن نر بازار پسند هست ؟؟علت (پیر شدن ومازادگله )
  منظور این هستش ک چهره گوشت نر سانن با بزغاله های بومی تفاوتی ندارد و همچنین طعم و مزه ؟
  لطفا این موضوع رو اگر به صورت بصری دیده اید پاسخ دهید.
  سپاسگزار از زحمات بی منتتان

  1. سلام
   خیلی ممنون
   معمولا بز سانن برای پروار استفاده نمیشه و در صورت پیر شدن از گله حذف میشه و معمولا به کارخانه‌های سوسی کالباس ارجاع داده می‌شوند.
   پس لطفا سوسیس کالباس نخورید. همشون شامل گوشت‌های پیر و سایر چیزها…! هستند.
   در مورد ظاهر گوشت پیر با بزغاله اطلاعی ندارم ولی حتما تفاوت میکنه

 111. سلام
  لطفا پرکز خرید بز اصیل سانن رو برام ایمیل کنید.
  چه تضمینی هست که نژاد اصیله ؟
  مرسی

  1. سلام
   براتون ایمیل کردم
   کلیه نژادها شناسنامه دار هستند و قابل رهگیری و پیگیری. زیر نظر امور دام

   1. عرض سلام خدمت جناب ساعدی عزیز.
    ببخشید برای بنده هم اگه امکانش هست
    لطفا مرکز خرید بز اصیل سانن رو ارسال بفرمایید.
    سپاس💐

 112. سلام دوست عزیز خدا قوت بنده از آذربایجان غربی هستم جهت خرید ۵۰ عدد بز سانن کی اقدام کنم و نزدیکترین مرکز خرید به استان ما کجاست

  1. سلام
   خیلی ممنون
   شما هر زمانی میتونید خریدتون رو انجام بدید. مشکلی از نظر زمان خرید نیست
   آدرس رو براتون در ایمیل ارسال کردم
   با تشکر

 113. سلام خدمت دوست گلم
  سوال
  شنید ها حاکی از آن است که دکتر روزاده (طب سنتی) و همکارانشان شیر بز سانن رو برای انسان خطرناک تشخیص دادن و در اینترنت و تلگرام هم توصیه کردند مردم مصرف نکنند.
  این حرفها رو کاری ندارم
  این بز در هنگام جفت گیری و آبستن بودن هم شیر میدهد/
  اگر جواب منفی است . پس 300 روز شیر رو چطور میدهد وقتی در سال دوبار آبستن میشود.
  و لطف کنید محل خرید این بز رو ایمیل کنید .

  1. سلام دوست عزیز

   من هم مثل شما به صحبتهای آقای دکتر حکیم روازاده کاری ندارم…! 😉

   بز سانن بعد از زایمان شیردهی خواهد داشت.

   ایندو حالت زایمان و شیردهی تناقضی با هم ندارن. همه چیز برمیگرده به استراتژی شما برای تولید.

   یکی استراتژیش تولید شیر هست و یکبار زایمان در سال براش کافیه.
   یکی دیگه استراتژیش تولید بزغاله و فروش اون هست که شیر بدست اومده رو نمیفروشه و میذاره برای بزغاله ها و 2 بار زایمان رو از بزها میگیره.

   دقیقا مثل گوسفندداری است. یکی فقط میش داره و تولید بره میکنه و میفروشه. یکی دیگه فقط بره میگیره و پروار میکنه و میفروشه و کاری دیگه به تولید بره نداره.

 114. با سلام
  قیمت بز ماده ابستن اصیل چنده؟
  اگه میشه شمارتون رو بدین.
  ادرس مراکز فروش رو هم اگه ممکن است بگین
  ممنون

  1. سلام
   قیمت بز ماده آبستن خالص یکساله در این تاریخ (24 دی 1396) حدود 3.5 میلیون تومان است.
   در ایمیل براتون ارسال کردم.
   شماره من هم 09137946461 هست.
   با تشکر

 115. سلام آقای ساعدی

  1. در رابطه با علوفه هیدروپونیک برای پرواربندی گوسفند و یا گوساله میتوانید راهنمایی بفرمایید؟
  2. ظرفیت یک تن با محل ثابت چقدر هزینه دارد؟بصورت ریز هزینه ساختمان جدا و بقیه هزینه را بفرمایید چون قصد اجرا دارم.
  3.پروار گوسفند یا گوساله بدون علوفه هیدروپونیک و با علوفه هیدروپونیک کدام بهتر است نیست به در آمد را بفرمایید.
  4. نگهداری گوسفند برای بره زایی و پروار بره ها را بفرمایید؟
  5. در رابطه با علوفه هیدروپونیک، قسمت سبزینه انرژی خود را از دانه تامین می کند یا دایماً باید از کود استفاده شود چون اگر از دانه انرژی را تامین کند عملاً فقط آب اضافه شده، چطور است؟
  بی زحمت پاسخ را در ایمیل ارسال بفرمایید.
  از راهنمایی های شما کمال تشکر را دارم.

  1. سلام
   پاسخ شما طبق درخواستتون بطور کامل به ایمیل شما ارسال شد
   با تشکر

 116. باسلام.لطفاادرس مراکزخریدبزسانن خالص روبفرستین به این ایمیل.باتشکرفراوان

 117. سلام خدا قوت .
  از مطالب بسیار بسیار مفید و کارآمد سایتتون متشکرم. اگه لطف کنید بگید از کجا میتونم بز سانن 100% بخرم.
  ممنون از شما💓👌

 118. سلام و وقت بخیر
  اگر امکانش هست در تهران جایی هست که بشه رفت و از مزرعه بز سانن دیدن کرد برای اینکه افراد سنتی امار و ارقام را خیلی قبول ندارند و باید ببینن و مطمین بشن تا شروع کنن
  اگه چند جا رو معرفی کنید و برام ایمیل کنید ممنونم میشم

 119. سلام
  آیا نزدیکترین مرکز خرید معتبر بز سانن به استان کرمانشاه رو اگه میشناسید بهم معرفی کنید ممنون میشم.
  اگه کتاب یا فایل آموزشی در این زمینه دارید به ایمیلم بفرستید

 120. سلام وقت بخیر ایانگهداری بز سانن برای اب و هوای دزفول مناسب است. درخصوص نحوه خرید و مراکز معتبر راهنمایی بفرمایدلطفا

  1. سلام
   شهر دزفول به دلیل گرمای بالایی که داره مشابه سایر شهرهای خوزستان و با توجه به دمای بالا (حداق 6 ماه از سال بالای 45 درجه هست) گزینه مناسبی نیست چون بز سانن، دامی است خنک دوست (اگر مطالب سایت رو کامل مطالعه کرده باشید) و دمای بالای 30 درجه، از کمیت و کیفیت دام کم خواهد کرد.
   به همین دلیل توصیه نمیکنم.
   با تشکر

  2. سلام بابک جان
   منم تو دزفول م و در حال تحقیق
   اگه به نتیجه رسیدی خوشحال میشم فکرمون رو رو هم بذاریم
   اینم شماره تماس منه
   09396435240
   با تشکر از شما و آقای ساعدی عزیز
   جواد

 121. سلام جریان این بزها چیه یکی میگه این بزها درسال480 کیلو شیرتولید میکنن یکی میگه 900 کیلو کدام درسته ؟ ازکجا میشه این بزهاخرید؟

  1. سلام
   بزهای به طور متوسط روزانه 3 لیتر شیر میدن و دوره شیرواریشون 300 روز هست که میشه 900 لیتر سالیانه. 480 لیتر رو من نشنیدم
   جهت خرید در ایمیل براتون ارسال کردم
   با تشکر

 122. سلام.بنده قصد خرید بز سانن رو دارم. میشه یه جای مطمئن معرفی کنید.خودم شیراز هستم.ممنون

 123. سلام جناب ساعدی
  ممنون از سایت خوبتون و راهنمایی های مفید
  بنده ساکن ساوه هستم
  درخواست مجوز بز صنعتی را دادم
  زمین، آب و برق دارم نزدیک به 50، 60 میلیون نقدینگی دارم و میخوام واحد احداث کنم و شروع به فعالیت کنم.البته امکان دریافت وام هم هست.
  بنده فاقد شغلی دیگه هستم و میخوام تمام وقت پیگیر این موضوع بشم در کارهایی
  میخوام یک راهنمایی کامل و جامع از همه بعلاوه شماره تلفن تولید کنندگان مصرف کنندگان بمن بدهید میخوام اطلاعات بدست بیارم(صفر تا صد) هرچه که میدانید.
  از معایب و بازار فروش هم برام بگید
  آیا وارد این صنعت شدن را پیشنهاد میدهید یا فعالیت بهتری هم بغیر این صنعت هست؟
  اگر لطف کنید در ایمیلم پاسخ بدهید ممنون میشم
  و یک شماره تماس از خودتان
  تشکر

 124. محمد سلام… به نظرتون نزدیکترین مرکزی که میتونیم بز سانن اصیل رو تهیه کرد و نزدیک به استان اصفهان باشه کجاست؟
  شما میتونید سی دی آموزشی بز سانن رو در اختیار ما قرار دهید؟ یا چجوری میتونیم اونو تهیه کنیم؟
  و تشکر بابت راه اندازی این وب سایت و راهنمایی های خوبتون

  1. سلام
   مرکزی در اصفهان رو نمیشناسم
   سی دی آموزشی برای پرورش بز سانن رو تا جاییکه میدونم، نداریم. میتونید از مطالب سایت استفاده کنید
   خیلی ممنون

 125. باسلام بنده درخوزستان هستم و۲شرکت بزرگ شیروجودداردایا میتوانم همچنین بزهای درخوزستان پرورش دادوسیستمهای سرمایشی خوب برای دامداری چی هستش وچه نوعی هستش و
  لطفا محل خرید بز سانن 100% اصیل را اعلام نمایید

  1. سلام
   بز سانن سرما دوست و خنک دوست هست. و در اقلیم خوزستان دوام ندارد
   پیشنهادم استفاده از بز نژاد آلپاین یا مورسیا هست.

 126. سلام خسته نباشید من از شهرستان دیواندره استان کردستان مزاحم شدم
  سوالاتی دارم با50میلیون وام 18درصدامیدی برای پیشرفت درپرورش بزسانن هست یانه
  5هکتار یونجه هم دارم مکان وهمه امکانات هم در دست رس هست نیازی برای خرید علوفه هیدرو پونیک هست یانه
  ریسک این کارهم تاچه حدی هست که استرسی به آدم وارد نشه وبا خیال راحت بتونه کار کنه

  1. سلام
   درصد وامتون بالا هست. اگر بتونید وام رو به 4% با 2 سال تنفس تبدیل کنید (بخاطر کار تولیدی و کشاورزی) خیلی بهتره. دراینباره تحقیقی کنید از بانک عاملتون

   اگر مشکل چراگاه و مرتع و تامین علوفه ندارید، خیر نیازی به تهیه سیستم علوفه هیدروپونیک نیست.

   برای داشتن صرفه اقتصادی روی حداقل 30 راس ماده + 1 نر باید حساب کنید که سودآوری مناسبی داشته باشه. در این پست به محاسبات اقتصادی بز سانن یا گوسفند پرداختم. میتونید مطالعه کنید. برای تصمیم گیریتون میتونه مفید باشه:
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/

 127. با سلام خدمت شما
  بنده مطالب سایت شما رو مطالعه کردم و ازشون استفاده کردم
  یه سوال داشتم برای خرید این نوع بز در مشهد باید به کجا مراجعه کرد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 128. سلام خدمت دوست عزیز وتشکر از این همه اطلاعات مفید.
  چگونه میشود بز صد درصد خالص را تشخیص دادمن چند دامداری در مشهد رفتم همه تاکید داشتن که بزهاشون صد درصد خالص هستند ولی دلیل و مدرکی بر این مبنا نداشتن.
  من شغلم دامداریه (پرواربندی بره)تصمیم به خرید بز خالص دارم آیا جایه معتبری هست که خرید کنم.
  ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   راهی از نظر تشخیص ظاهری وجود نداره و نمیشه گفت که هر کسی که داره میگه بز من خالص هست، الزاما باید خالص باشه.
   خالص بودن با مبنی بر ارایه مدارک و شناسنامه و تاییدیه مرکز امور دام باشه وگرنه به گفتن نمیشه.
   مکان رو براتون ایمیل کردم.
   با تشکر

 129. با سلام وخسته نباشید بنده از قزوین هستم چندتا سوال داشتم.1 ایا شهرما برای نگهداری از بز سانن مناسب هست واینکه بنده اگه بخوام از فرانسه یا آلمان بز سانن رو تهیه کنم یا ماده رو خریداری کنم و همون جا با روش مصنوعی بارور کنم امکانش هست یا نه و مشکلی برای وارد کردن به کشور دارم یانه2ایا کتاب آموزشی یا سی دی موجود هست .واینکه روزی چند ساعت رسیدگی احتیاج داره

  1. سلام بهنام عزیز

   1- با توجه به اینکه قزوین دارای گستره دمایی متفاوتی است (از دشت قزوین تا اطراف دریاچهٔ سد منجیل) بنابراین با توجه به نیاز دمایی بز سانن، منطقه خودتون رو مشخص کنید. بز سانن تمایل چندانی به گرمای هوا (دمای بالای 30 درجه ندارد و باعث افت کمیت و کیفیت تولیداتش خواهد شد) اما در عوض دمای خنک هوا رو ترجیح میده.

   2- امکان وارد کردن بز سانن وجود دارد. مراحل رو باید از طریق جهاد کشاورزی بخش امور دام، جویا بشید.

   3- کتاب آموزشی بز سانن رو در کانال تلگرامیم، قبلا قرار دادم. میتونید با جستجوی ( جهاد کشاورزی #قم ) در کانال این کتاب رو به رایگان دریافت و مطالعه کنید. همچنین با جستجوی ( #بز ) و ( بز ) در کانال، به سایر موارد مورد نیاز از جمله محل نگهداری، تصاویر، سایر کتب، فیلم‌ها و… برای این دام عالی، به رایگان دست پیدا کنید.

   4- برای دامداری موفق شما باید عملا همیشه برای دام‌هاتون در دسترس باشید و نمیشه بعنوان یک کار نیمه وقت یا شغل دوم بهش نگاه کرد.

   موفق باشید.

 130. سلام من دنبال مرکز خرید بز اصیل سانن میگردم میشه لطفا راهنمایی کنیید ممنون

 131. با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
  چند سوال پیرامون تهیه و پرورش بز سانن دارم:
  1.بز سانن اصل بهتر است یا بزهایی که با بز بومی لقاح یافتند؟
  2.کدام بز های بومی مناسب تلقیح با سانن هستند؟
  3.برای تلقیح استفاده از بز نر اصیل رو پیشنهاد میدهید یا تلقیح مصنوعی؟؟
  4.حداکثر هزینه ی علوفه برای یک راس در روز چه میزان است؟
  5.با توجه به اینکه در یک گله از یک بز نر استفاده میشود و بقیه بزغاله های نر مازاد هستند و بیشتر سود دهی سانن از بز ماده هست آیا فروش بزغاله های نر بازار خرید مناسبی دارد؟؟
  6.چگونه میتوانم با شما در تماس باشم.
  صمیمانه از زحمات شما سپاسگزارم.

  1. سلام آقا کیوان
   پاسخ به پرسش های شما:
   1- بزهای بومی لقاح یافته با نژاد خالص، باید حداقل 5-4 نسل از آنها گذشته باشند تا از نظر ژنتیکی تقریبا خالص بشمار آیند. این گذشت نسل اگر به حدود 7 نسل برسد، 100% خالص میشود.

   2- تقریبا تمام نژادهای بز بومی قابلیت تلقیح با بز سانن رو دارند.

   3- استفاده از بز نر برای تلقیح با اینکه هزینه کمی برای شما دارد اما باید هر 3-2 سال یکبار نر خودتان را عوض کنید (برای عدم ایجاد مشکلات خونی در گله). همچنین در صورت بیمار شدن نر شما به بیماری هایی بخصوص برفک، این نر با هر ماده ای که آمیزش داشته باشد باید آن ماده بلااستثنا از گله حذف شود به همراه نر. اما در صورتیکه شما لقاح مصنوعی داشته باشید، اول از همه اینکه شما ترکیبی از نژادهای نر مختلف خالص سانن رو در گله دارید و مکشل خونی در گله به وجود نمی آید. ثانیا تمام اسپرم ها کاملا ضدعفونی شده هستند و این کار توسط دامپزشک انجام میشه. تلقیح مصنوعی باید حتما توسط دامپزشک انجام بشه و به ازای هر راس تا تاریخ این پست حدود 40.000 تومان هزینه تلقیح دریافت میکنه. اسپرم معمولا زیر 5000 تومان قیمت دارد.

   4- حداکثر هزینه علوفه (با احتساب علوفه هیدروپونیک) برای هر راس بز حدود 1500 تومان در روز خواهد بود.

   5- فروش بزهای نر هم سودآوری خوبی داره و خیلی ها دنبال خرید بز نر برای ایجاد گله خودشون هستند.

   6- از طریق صفحه تماس با من در خدمتتون هستم
   http://arashsaedi.com/contact-me/

   پایدار باشید

 132. سلام مهندس خوب هستید . بنده گوسفند رومانف پرورش میدم . یکماه پیش 10 عدد بز سانن خالص خریدم . الان چون جای مناسبی ندارم میخام بزها رو بفروشم . ممنون میشم اگه کسی خریدار باشه راهنماییش کنید
  خدا قوت

 133. با سلام خدمت شما
  ایا در روش لقاح مصنوعی نسل اول بزغاله ها دارای کمیتهای بز سانن از لحاظ شیر دهی میباشند یا باید چند نسل لقاح را ادامه داد . و ایا رژیم غذایی خاصی را میتوانید پیشنهاد کنید .
  با سپاس فراوان از شما

  1. سلام
   انتقال ژنوم چه در روش لقاح مصنوعی و چه طبیعی یکسان هست و در صورتیکه بز ماده ناخالص باشه، باید حداقل 6-5 نسل طی بشه تا بز به نژاد خالص برسه

   درباره رژیم غذایی، ترکیب علوفه هیدروپونیک (50%) با کاه و یونجه خشک و سبوس (50%) میتونه احتیاجات دام رو برطرف کنه

   پایدار باشید

 134. با سلام خدمت اقای ساعدی
  ی سوال داشتم.چرا این قدر راحت جواب همه رو میدید؟مگه بیکارید؟دلیل داره میپرسم.تا اونجایی ک من شنیدم و تحقیق کردم پرورش بز سانن ب دلیل قیمت پایین شیر هیچگونه توجیه اقتصادی نداره.و مشتریش هم خیلی کمه.پس تو فروش شیر ب مشکل بر میخوری.چون شیرگاو رو ملت ترجیح میدن
  آیا از جواب دادن این دوستان چیزی گیرتون میاد؟یا مرکز فروش بز سانن دارین ک اینقد تعریف میکنین ک بیان ازتون بخرن.لطفا صادق باشید.تو این دوره کسی دلش واسه کسی نمیسوزه.ب نظر من این ره پول دروردن نیست.با تشکر

  1. سلام بر شما دوست عزیز

   چرا نباید پاسخگو باشم؟!
   من اطلاعاتی رو در سایت قرار دادم که خیلی ها تو این بازار، از بی اطلاعی افراد سوء استفاده میکنن و قیمتهای نجومی با اطلاعاتی نادرست برای چیزی که واقعا ارزشش رو نداره میدن. و همین راهنمایی اشتباه باعث میشه که کسی که علاقه داره و وارد کار شده، زمین بخوره و این یعنی حذف عامل تولید کننده.
   وقتی تولید کننده حذف بشه، دست وارد کننده باز میشه و وقتی کشوری به واردات مواد غذایی رو بیاره، یعنی وابستگی در استراتژی‌ترین موضوع یک کشور.

   خیر دوست عزیز. بیکار نیستم. اما نمیتونم ببینم که بخاطر عدم اطلاع خریدار، کسی بیاد و ازش سوء استفاده کنه. به همین دلیل با اطلاعاتی که قرار دادم و خواهم داد که حتما مناسب حال خیلی از واسطه‌ها هم نخواهد بود! سعی خواهم کرد که حتما حداقل یک گام در پیشبرد کشاورزی نوین کشورم خدمت کرده باشم.

   از پاسخگویی به دوستان هیچ چیزی جز انرژی و لذت نصیب من نمیشه. همانطور که میبینید، شما خیلی راحت میتونید تمام مطالب سایت رو کپی برداری کنید، مطالب سایت و کانال آزاد و در دسترس هست. حتی نیاز به ثبت نام برای دیدن مطالب هم ندارید.

   تحقیق شما و شنیده های شما مسلما از منابع نادرست بوده چون شیر بز در تهران حتی تا مرز کیلویی 10.000 تومان هم فروخته میشه که از شیر گاو گرونتر هست و ذائقه مردم هم چون چیزی به غیر از شیر گاو نبوده، مجبور شدن که بهش عادت کنن اما این تمام ماجرا نیست. شیر بز بسیار پر خاصیت تر از شیر گاوه و مردم هم خیلی بیشتر گزینه انتخاب برای گذران زندگی، لذت بردن از خوراکی‌های مختلف و… دارند.

   من مرکز فروش بز سانن ندارم چون اگر داشتم مطمنا هم تو سایت و هم تو کانال تلگرامم بارها اون رو معرفی میکردم. پس هیچ سودی و عایدی از فروش دام به من نمیرسه. اما همینکه میبینم عده‌ای علاقه‌مند با پشتکار میان و دوست دارن که این کار رو شروع کنن، چرا من تا جاییکه اطلاعات دارم، نباید کمکشون کنم؟

   دوست عزیز، تا وقتی که ما، دلمون برای همنوع خودمون نسوره و برای پیشرفتش کاری نکنیم، خودمون هم پیشرفت نخواهیم کرد. این رسم دنیا است.

   محل درآمد زایی من هم مشخصه و تو همین سایت از همون موقع ساخت سایت اعلام کردم و الان هم در صفحه “خدمات من” موجوده. میتونه مطالعه بفرمایید.
   http://arashsaedi.com/my-services/

   موفق باشید.

 135. سلام عزیز از نجف آباد میفرستم .لطف کنید نزدیک ترین و مطمئن ترین آ درس خرید بزسانن رو به من معرفی کنید.سپاس.

 136. سلام آقای ساعدی .ممنون از مطالبتون .اینکه در شمال شهرستان ساری .امکان پرورش سانن رو داریم .از کجا میتونم ماده اصیل پیدا کنم . و اینکه 50 تومن سرمایه برای خرید دام دارم به نظر شما پرورش سانن رو شروع کنم بهتره یا پرورش چیز دیگه رو .ممنونم از شما .

  1. سلام
   شهرستان ساری بدلیل قرار گیری در اقلیم مازدران، دارای آب و هوای مرطوب و معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان است. بز سانن با سرما میانه خوبی دارد اما با رطوبت موجود در هوا بدلیل خیس شدن بستر مشکل خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد میکنم که برای خشک شدن بستر، تهویه را هم برای آن لحاظ کنید.
   در کانال فیلیمی در این باره قرار دادم که میتوانید با (( #آغل )) آنرا پیدا کنید.
   همه چیز بر اساس استراتژی شما برای سرمایه گذاری هست. کار کشاورزی و دامپروری در صورتیکه درست میدیریت بشوند، سودآوری خوبی خواهند داشت.
   گوسفند و بز سانن هر دو مناسب هستند.
   برای تهیه بز سانن هم میتوانید با آقای مهندس خدابنده در ابهر تماس بگیرید: 09212447046

 137. سلام آقای مهندس. من پرورش بز سانن را در شیراز می‌خوام شروع کنم. میخواستم ببینم برای تهیه غذا و علوفه چه کمکی میتونم از شما بگیرم؟
  خود بز را هم اگر مراکز معتبری سراغ دارین بفرماببد برای تهیه.
  CD راهنمای تولید علوفه و دستگاهش را از کجا و با چند قیمتی تهیه کنم با تشکر.

  1. سلام
   برای تهیه علوفه و خوراک دام میتوانید هم با سفارش سیستم و یا ساخت آن اقدام به تهیه خوراک کنید و هم اینکه با تهیه CD آموزشی، بصورت سنتی و با امکانات محلی خودتان، اقدام به تولید علوفه دام نمایید که نحوه خرید را برایتان ایمیل کردم.
   برای تهیه بز سانن هم میتوانید با آقای مهندس خدابنده در ابهر تماس بگیرید: 09212447046

 138. درود بر شما .
  جناب ساعدی بازار فروش بز و بزغاله هست؟ راحت میشه فروخت؟
  ممنون

 139. ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم؟
  هر بز ماده بالغ روزانه چقدر علوفه هیدروپونیک باید مصرف کنه؟
  چون واقعا علاقمند پرورش بز هستم و حتما هم میخوام کشت هیدروپونیک داشته باشم.فقط بازم تاکیید میکنم ایمیلم مشکل داره همینجا جوابو برام بنویسید.
  یک دنیا سپاس….

  1. هر بز بالغ روزانه حداکثر 3 کیلوگرم مصرف خوراکش هست که میشه حداقل نیمی از این رو از علوفه هیدروپونیک داد. بنابراین برای 100 راس بز سانن، به مقدار حداقل 150 کیلوگرم علوفه هیدروپونیک در روز نیاز خواهید داشت.

 140. با سلام وتشکر از اطلاعات کاملتون راجع به علم دامپروری نوین.
  چند تا سوال دارم از خدمتتون؟
  اول اینکه بز نر سانن به هیچ عنوان ارزش کشتار نداره ،یعنی گوشتش خیلی بده؟
  دوم هم اینکه سود 200 راس بز سانن در هر دوره زایش چقدره؟میدونم که دقیق نمیشه گفت.اما حدودش چقدره؟خواهشا همینجا جواب بدین.چون دسترسی به ایمیلم ندارم.
  بازم متشکرم…

  1. سلام
   خیلی ممنون
   بز نر ارزش اقتصادی برای پروار نداره نه اینکه کیفیت گوشت مناسبی نداشته باشه. وزن گیری در دوران پرورشش حدود نصف مقدار وزن گیری گوسفند پروار هست و چون هم خودش قیمت بالایی داره و هم اینکه همون مقدار خوراک گوسفند رو مصرف میکنه، در نتیجه پروار بز نر توجیه اقتصادی نداره
   بز سانن بصورت زایمان در سال اول همونطور که در پست توضیح دادم بصورت تک قلو زا هست و در سالهای بعدی 2،3 و حتی 4 قلو هم به دنیا می آرند که میتونه سودآوری مناسبی داشته باشه.
   در صورتیکه شما بزغاله رو نگهداری کنید تا سال اول یعنی تبدیل بشه به بز ماده بالغ یکساله و بعد به فروش برسونید و هر بز رو با حدود قیمت 3 میلیون تومان، برای 200 راس چیزی در حدود 600 میلیون تومان درآمد زایی خواهد بود. تمام خرج خورد و خوراک و… رو هم که حذف کنید حداقل 500-450 میلیون تومان سود خالص خواهید داشت.

 141. سلام وقت بخیر مهندس
  ببخشید این همه سوال میکنم . تو کانال مشاهده کردیم تو شهر ابهر زنجان بز سانن پرورش میدند . بنده ساکن حومه تبریز هستم . اگه از ابهر بز بی شاخ نر سانن تهیه کنیم با بز شاخدار سانن جفت گیری کنه. بزغاله متولد شده بی شاخ میشه یا باید نسل اونا عوض بشه کلا

  1. سلام
   خواهش میکنم
   بر اساس علم ژنتیک، صفات مورد نظر برای حذف یا اضافه شدن، بصورت 50% منتقل میشن و برای حذف یا اضافه شدن کامل و 100% اون ژن منتخب، حداقل باید 6-5 نسل بگذره

 142. ممنون از راهنمایی تون. در ضمن بز سانن شاخدار با بز سانن بی شاخ چه تفاوت‌هایی داره یا کدوم بهتر شیر دهی خوبی دارند

  1. خواهش میکنم
   شاخدار یا بی شاخ بودن بز ارتباطی به مقدار شیردهی نداره و برای زیبایی یا عدم آسیب زایی به همنوعان خود، شاخ بز رو کوتاه یا قطع یا شاخ سوزی میکنند.

 143. ن بیست روز پیش 7 بز ساننماده یکساله اصل خریدم و یک آلپاین نر اصل یک و نیم ساله . هفته پیش یکی از بزها زاییده. برخلاف اون چی که تو اینترنت سرچ کردیم و دیدیم که شیردونی بز سانن مثل گاو بزرگ هست . اما این بز شیر دونی کوچیک مثل بزهای بومی داره و شیرش هم به زور بچه اش رو کفاف میکنه . میخاستم راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام آقای امین زاده
   احتمالا مشکل از نوع و سبک علوفه هست یا اینکه استرس زیادی به دام وارد شده بخصوص از نظر دما و محیط و…
   خیلی عوامل میتونه دخیل باشه تو کاهش مقدار شیردهی
   بیماری، استرس، خوراک و…
   پیشرو باشید

 144. سلام. شاد و پیروز باشید.
  جناب ساعدی من با حدود ۳ ماده و ۱ نر می خواهم شروع به پرورش کنم در اصفهان. از کجا می تونم تهیه کنم (سانن) و چه مدت طول می کشه که به سود دهی برسه؟ آیا برای کشتار مناسب هستند؟
  ممنون

  1. سلام
   مکان خرید رو براتون ایمیل کردم
   یک نر و 3 ماده مدت زمان زیادی طول میکشه تا به سودآوری برسه و در حقیقت دست گرمی هست
   حداقل تعداد سود آوری 30 ماده + 1 نر هست
   بز سانن و آلپاین مناسب کشتار نیستند
   با تشکر

 145. سلام خسته نباشید در صورت امکان ادرس و یا شماره تماس مرکزی که بز سانن می فروشد و نیز نزدیک تهران باشد متشکرم

 146. با سلام خدمت اقای ساعدی
  بنده ساکن جنوب استان فارس منطقه لارستان هستم میخواستم بدونم با دورگ گیری و اصلاح نژاد یعنی بز نر سانن و بز تالی میشه این نژاد سانن اصیل رو بوجود اورد و تو این منطقه پرورش داد چون این منطقه دمای تابستان تا 45یا 50درجه گرم میشه ولی دمای زمستان خوبه. از راهنماییتون ممنون میشم اگه امکانش هست جوابو به ایمیلم بفرستین خدا قوت

  1. سلام
   پاسخ رو براتون ایمیل کردم اما برای اطلاع سایر دوستان…
   بله امکان به نژادی با دو رگ گیری وجود داره منتها از سال 6-5 ام به بعد میتونید نژاد خالص رو داشته باشید
   در منطقه شما با این دما و اقلیم باید حتما از سیستم سرمایشی استفاده کنید چون بز سانن سرما دوسته و به گرما حساسه
   با تشکر

 147. سلام قربان
  واقعا ممنون بابت مطالب مفیدتون و همچنین توضیحات کاملی که در پاسخ به سوالات دوستان دادید.

  1. سلام علیرضا
   خیلی ممنون
   از شما هم بابت پیگیری سایت و وقتی که برای مطالعه و ارسال نظر گذاشتید هم ممنونم
   پیشرو باشید

 148. سلام.ممنون از مطالب اموزنده تون. میشه بنده رو در خرید بز سانن راهنمایی کنین.ممنون

 149. با عرض سلام و درود محضر شما دوست عزیز
  جناب مهندس ساعدی من قصد دارم با یک نر سانن و سه ماده سانن خالص شروع کنم،اول اینکه با بیشینه دمایی 55و کمینه دمایی 15درجه در شهرستان شوشتر استان خوزستان امکان پرورش وجود داره؟دوم اینکه در چه سطحی میشه با کارخانه لبنیاتی کار کرد؟و اصطلاحا بشه بعنوان شغل نگاه به قضیه کرد؟با توجه به قیمت علوفه و هزینه های معمول توجیح اقتصادی دارد پرورش این نوع بز در خوزستان یا خبر؟
  واسه مشاوره بیشتر چطور میتونم باهاتون ارتباط بگیرم؟ممنون میشم از توجهتون.
  حسن بهادری کیا از شوشتر

  1. سلام آقای بهادری کیا
   بز سانن کلا دام خنک دوست هست. یعنی دماهای بالای 30 درجه سانتیگراد باعث افت کیفیت و کمیت محصول تولیدی این دام میشه و برای کاهش این افت، می‌بایست از سیستم‌های سرمایشی مانند فن و پد گلخانه استفاده کرد که خود مستلزم هزینۀ سخت افزاری (تجهیزات) و هزینۀ دوره‌ای (آب و برق) است.
   بنابراین با توجه به شرایط منطقه‌ای شما، پیشنهاد پرورش این دام رو برای منطقه شما ندارم.
   بهتره از دام‌های مقاوم‌تر مثل آلپاین یا بورسیا (مورسیا) استفاده کنید که نسبت به گرما، مقاومت بیشتری دارند.

   برای کار با کارخانجات لبنیاتی (مثل کاله) شما باید توانایی تولید روزانه حداقل 600 لیتر شیر رو داشته باشید. برای این مقدار باید حداقل 200 راس بز ماده بالغ یکساله یا بالاتر داشته باشید.

   پرورش دام سبک (گوسفند یا بز) می‌تواند بعنوان یک شغل پردرآمد (البته با انتخاب و مدیریت صحیح) انتخاب شود.
   به پست مقایسه اقتصادی بز یا گوسفند مراجعه کنید => http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/

   راه ارتباطی با من در صفحه تماس با من موجود هست => http://arashsaedi.com/contact-me/

   با تشکر

   1. سپاس فراوان از توضیحات جامع و کاملی که با حوصله کامل دادید

 150. سلام
  نژاد خالص سانن یا اسپرم آنها برای تلقیع مصنوعی رو از کجا باید تهیه کنم

  1. سلام
   جهت دریافت اسپرم برای تلقیح مصنوعی با جهاد کشاورزی صحبت کنید.
   معمولا اسپرم قیمت چندانی نداره (5-3 هزار تومان). اما برای تلقیح که کار تخصصی دامپزشک هست، برای هر تلقیح حدود 40-35 هزار تومان دستمزد دریافت میکنند.
   سایر اطلاعات برای شما ایمیل شدند.
   با تشکر

 151. با عرض سلام و خداقوت خدمت استاد مهندس دکتر بزرگوار.
  ممنون میشم محل خرید بز سانن را اطلاع بدهید.
  ارزوی موفقیت روز افزون برای شما دارم.

 152. سلام جناب مهندس آیا من که در جنوب کرمان در هوای 45درجه سانتیگراد زندگی میکنم میتوانم یک بز نر برای گله خود در شهرستان قلعه گنج برآورم. با تشکر راهنماییم کنید

  1. سلام آقای کمالی
   بز سانن در دمای بالاتر از 30 درجه سانتیگراد به مشکل بر میخوره و حتما باید از سیستم خنک کننده مثل فن و پد گلخانه ای استفاده بشه (علاوه بر سایه بان)
   این مورد رو هم در نظر داشته باشید که درسته که پرورش بز سانن اقتصادی هست ولی نه در همه شرایط آب و هوایی
   دمای بالا باعث مصرف انرژی بیشتر برای دام جهت خنک کردن بدن میشه. در نتیجه از کمیت و کیفیت تولید (شیر و تولید مثل) بطور حتم کاسته خواهد شد و ممکن است مشکلات خاصی رو هم برای دام ایجاد کنه.
   لطفا این موارد رو قبل از انتخاب و شروع، در نظر بگیرید.
   با تشکر

 153. سلام آقای سعیدی با تشکر از اطلاعات مفیدتون
  سوالی داشتم
  آیا دوران حاملگی این بز هم مثل بزهای بومی هست؟
  و اینکه یه بزغاله سانن چقدر طول میکشه تا شیرده بشه؟
  و اینکه اطلاعات دیگری هم در این رابطه اگه دارید بهم ایمیل کنید
  ممنون

  1. سلام آقای صالحی
   بله دوران حاملگی هم مانند سایر بزها هست.
   زمان شیرده شدن و زایمان بزغاله، حدود 8-7 ماه پس از به دنیا اومدن طول میکشه
   اطلاعات جامع در مطالب سایت موجود هست.
   با تشکر
   ساعدی

 154. سلام آقای ساعدی. ممنونم که سوال هامو جواب دادین. میخواستم بینم که آیا این بز ها رو میشه بیمه دزدی و مرگ و میر کرد. و این که بز سانن اصل از کجا می توانم گیر ییاورم؟ میشه راهنمایی کنید. و شما فرمودید که بز سانن 3 میلیون ولی من شنیدم که تا پنج .شش میلیون هم وجود داره. و بزغاله سانن 3 میلیون و بز بالغ 5 یا 6 میلیون قیمت دارن. آیا واقعیت داره. یعنی بر اساس خلوص شان قیمت شان بیشتر میشه؟. از کجا باید فهمید که بز که میخریم نژاد خالص هست؟؟ من شنیدم جهاد کشاورزی وام میده برا پرورش بز آیا وام جوری هست که کمک بشه برای تولید سرمایه بیشتر؟ و سوال آخرم این که آیا علوفه هیدروپونیک با همان آب اشامیدنی میشه تولید کرد و این دستگاه های تولید علوفه هیدروپونیک که در بازار هستن به عنوان مثال ظرفیت تولید 35 تن علوفه هیدروپونیک در روز رو دارن. چطوری میشه یک روز علوغه سبز میشه ولی داخل دستگاه در حالی به روش سنتی یک هفته طول میکشه..بی نهایت ممنونم از راهنمایی تان.

  1. سلام
   خواهش میکنم. وظیفه است.

   شما درصورتیکه پروانه بهره برداری از جهاد برای مبحث دامداری داشته باشید، میتونید برای بیمه دام از طریق بانک کشاورزی اقدام کنید.

   قیمت های بالاتر از 3 میلیون تومان، بازار سیاه هست و امیدوارم در این بازار سیاه نیفتید. خالص ترین نژاد بز سانن بالغ یکساله، حداکثر 3 میلیون تومان قیمت دارد و نه بیشتر.
   بزغاله های خالص هم بین 2.5-2 میلیون تومان بسته به سنشون قیمت دارند.

   ترجیحا برای خرید بز نژاد خالص، گواهی معتبر خالص بودن بز را از فروشنده بخواهید. این گواهی باید مورد تایید مرکز اصلاح نژاد دام کشور باشد. حتما قبل از خرید با مرکز اصلاح نژاد دام جهت صحت گواهی، صحبت کنید.

   بله جهاد کشاورزی برای این قضیه هم وام میده. اما پیشنهادی که دارم اینه که تا جاییکه ممکن هست، با سرمایه خودتون (هرچند اندک) شروع کنید و گرفتن وام پرهیز کنید. اما اگر هم میخواهید که وام بگیرید، شما مجاز هستید که حداکثر 20% آورده خودتون وام بگیرید و نه بیشتر (توصیه دوستانه).

   کیفیت آب مورد نیاز برای تولید علوفه هیدروپونیک میتونه کمتر از آب آشامیدنی باشه ولی باید حتما بررسی بشه.

   سیستم تولید علوفه هیدروپونیک در ظرفیت های بالاتر از 1 تن در روز بصورت کانکسی توجیه اقتصادی ندارند و باید بصورت ثابت در محل ایجاد بشن.
   سیستم کشت علوفه هیدروپونیک، توانایی تولید از 100 کیلوگرم در روز به بالا و بدون محدودیت (حتی 90 تن در روز و بیشتر) رو دارند.

   پروسۀ زمانی رشد علوفه هیدروپونیک 6 روزه هست اما چون سیستم بصورت طبقاتی طراحی شده (جهت کاهش سطح زیر کشت) شما بعد از 6 روز، روزانه تولید علوفه خواهید داشت (هر روز یک طبقه رو بذر ریزی میکنیم).

   جهت خرید نژاد خالص، در ایمیل به شما پاسخ دادم.

   با تشکر از تماستون
   ساعدی

 155. با سلام و عرض ادب
  ممنون از مطالب خوب و ارزنده شما
  بنده از کجا میتونم با اطمینان کامل نژاد خالص بز سانن رو تهیه کنم؟
  و قیمت این روزهای بز سانن (نر و ماده) 100% خالص چقدره؟

  1. سلام
   پاسخ به ایمیل شما ارسال شد
   حدود قیمت تا این تاریخ برای بزهای ماده بالغ یکساله حدود 3 میلیون تومان و برای بزهای نر بالغ یکساله حدود 2.5-2 میلیون تومان است.

 156. سلام خسته نباشید. ببخشید چن تاسوال داشتم. سوالی مدت ها دهن منو مشغول کرده این که با توجه این که قیمت شیر گاو 2500 میباشد. فروش شیر گاو با قیمت 4500 تومن به دلیل قدرت خرید کم مردم خیلی مشکل و دشوار است. لطفا بفرمایید شیر بز سانن رو به کجا باید فروخت و چه جوری. چون که اگه شما 200 راس بز سانن داشته باشید بین 600تا 800 لیتر روزانه شیر تولید میشه چطوری میتوان این حجم شیر زیاد را با قیمت بالاتر از شیر گاو فروخت؟؟ سوال بعدی. آیا این بز ها مریضی مشترک و واگیر دار. دارن؟ و سوال آخراین که آیا واقعا راست میگن که سالی چهار تا بزغاله به دنیا میاره.؟ خیلی ممنونم از راهنمایی تون

  1. سلام
   والا تا جاییکه من از دوستان پرورش دهنده پرسیدم، قیمت خرید شیر گاو از دامدار 1100-1050 تومان است و قیمت خرید شیر بز حدود 3000 تومان.
   شیر بز بدلیل خواص خاصی که داره بیشتر از شیر گاو طرفدار داره و مورد پذیرش هست اما اگر شما روزانه 600 لیتر یا بیشتر تولید داشته باشید (حداقل 200 راس بز ماده بالغ یکساله به بالا)، شرکت هایی مثل کاله، بر اساس مقدار چربی و پروتئین شیر بین کیلویی 2600-2400 تومان از شما خرید رو انجام میدهند.

   بیماری های مشترک دامی بین تمام دام ها وجود داره و شما باید حتما واکسیناسیون دامی رو انجام بدید.

   تعداد زایمان در سال اول معمولا تک قلو هستند اما در سالهای آتی بنا بر کیفیت خوراک، تا 4 قلو هم ممکن است برسند اما معمولا 2 قلو زا هستند (با نسبت ترکیب 50/50 نر و ماده).

   پیشرو باشید.

 157. با سلام کل هزینه تلقیح مصنوعی وخرید اسپرم خالص نژاد سانن برای هر بزمحلی چقدر میشود ایا توصیه میکنید یا نژاد خالص بز نر را خریداری کنیم

  1. سلام
   معمولا اسپرم برای بز نژاد شیری با توجه به گفته جهاد کشاورزی مبلغ چندانی نمیشه (شاید حدود 5 هزار تومان بابت هر ژن) اما تزریق اون باید توسط دامپزشک باشه و حدود 40-35 هزار تومان دستمزد دارد.

   1- در صورت خرید بز نر شما فقط یک ژن نر در گله خواهید داشت که باید عملا حداقل هر 2 سال یکبار، نر خود را تعویض کنید تا مشکل خونی در گله بروز پیدا نکند.
   اما در صورت تلقیح، انواع ژنهای نر وارد گله شده و عملا مشکل خونی در طولانی مدت نخواهید داشت.

   2- در صورت بیمار بودن بز نر بویژه تب مالت، کلیه دام های ماده آبستن شده با بز نر هم آلوده شده و هیچ راهی برای درمان آنها وجود ندارد و الزاما باید از گله خارج و معدوم شوند که در روش تلقیح مصنوعی این خطر وجود ندارد چون کلیه ژنها از نظر بیماری تست شده و سالم هستند.

   تصمیم گیری بستگی کامل به مقدار سرمایه گذاری شما، قبول ریسک و استراتژی شما دارد.

 158. سلام آیا در شرایط اقلیمی شهر خلخال از استان اردبیل می توان پرورش بز سانن داشت؟ در آن صورت روش تهیه و مقدمات آن را بفرمایید. ممنون

  1. سلام
   بله. بویژه اینکه خلخال از لحاظ آب و هوا و اقلیم دارای تابستانهای معتدل (با میانگین دمای 25+ درجه سانتیگراد) و زمستانهای سرد (با میانگین دمای 7- درجه سانتیگراد) است، یکی از بهترین مناطق برای پرورش بز سانن که سرما دوست است، می‌باشد.

   اقدامات مورد نیاز:
   1- با توجه به قیمت هر راس بز سانن و مقدار سرمایه گذاری، تعداد راس را با توجه به پشتیبانی هر راس بز نر برای 30 راس بز ماده را مشخص کنید.
   2- سپس به ازای هر راس حداقل 2 مترمربع فضا در نظر بگیرید. (این فضا بدون احتساب مکان برای کارگر، انبار علوفه، انبار بذر، سیستم تولید علوفه هیدروپونیک و…) است.
   3- جهت توسعه گله بز خود، حداقل تا 4 برابر بیشتر فضا برای هر بز و سایر مکانهای مورد نیاز در نظر بگیرید.
   4- اقدام جهت خرید یا اجاره مکان دامداری (دیوار کشی شده) نمایید.
   5- تجهیزات ویژه دام سبک را تهیه کنید (بویژه شیردوش مخصوص بز).
   6- سیستم تولید علوفه هیدروپونیک را با توجه به تعداد دام مد نظر ایجاد کنید (جهت کاهش هزینه خوراک و در دسترس بودن علوفۀ تازۀ بهاری حتی در زمستان)
   7- سپس اقدام به خرید نژاد اصیل کنید (در صورت تمایل میتوانم شما را راهنمایی کنم).
   8- انجام واکسیناسیون، حمام کنه، سم شوری و… باید در اولویت‌های برنامه شما باشد.
   9- اقدام به تهیه پروانه دامداری نمایید (این پروانه بیشتر برای بیمۀ دام در برابر بیماری ها کاربرد دارد).

   محاسبات اقتصادی و مقایسۀ گله بز شیری سانن و گوسفند پروار را در این لینک بخوانید:
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/

   اطلاعات در زمینه سیستم تولید علوفه هیدروپونیک را در این لینک بخوانید:
   http://arashsaedi.com/hydroponic-fodder/hgf/

   موفق باشید.

     1. سلام آقای ساعدی می توان با ده راس بز ماده خلخال و نر سالن یا آلپاین نتیجه گرفت بز خلخال روزی 2 کیلو شیر می ده

     2. سلام
      بله. به مرور اصلاح نژاد میتونید بکنید

 159. سلام و روز بخیر
  ممنون میشم مشخصات جایی رو که بشه از اونجا ده راس بز سانن ماده خریداری کرد رو مرحمت کنید.
  با تشکر

 160. سلام. ممنون از مطالب خوبی که گذاشتین. من از کجا میتونم نژاد خالص بز سانن رو تهیه کنم؟
  همچنین چطور میتونم بذر هیدروپونیک تهیه کنم؟
  ممنون

  1. سلام
   اطلاعات برای شما ایمیل شد.
   بذر هیدروپونیک ندارم. هیدروپونیک تکنیک کشت گیاه هست. بذرهای گلخانه ای توانایی کشت بصورت خاکی و هیدروپونیک رو دارند.

 161. با سلام.
  من ساکن کرمانشاه هستم.قصد ایجاد یک مزرعه و پرورش بز سانن را دارم.اطلاعات زیادی راجع به این بز و نحوه ی پرورش آن و خدید و فروش ندارم.اطلاعات من محدود به اینترنت و توضیحات شماست.با چه سرمایه ای میتونم یک کار با صرفه ی اقتصادی انجام بدم؟با توجه به اینکه در منطقه ی ما کارشناس حرفه ای در این حوزه نداریم آیا پرورش این بز تفاوت خیلی خاصی با دام های دیگه داره و نمیشه از تجربه ی کارشناسای حوزه ی دام های معمولی استفاده کرد؟بیمه کردن بزها رو توصیه میکنید؟چقد طول میکشه که به سود دهی برسیم؟به چند نفر برای اداره ی همچین مزرعه ای نیاز دارم؟

  1. سلام
   یک گله با حداقل توجیه اقتصادی 30 ماده + 1 نر هست. حدود سرمایه گذاری برای این تعداد هم روی 100 میلیون تومان حساب کنید. اما با هر تعداد دیگه ای هم میتونید شروع کنید.

   پرورش بز سانن تفاوت چندانی با پرورش سایر دام های سبک و بخصوص بزهای بومی نداره ولی مدیریت تغذیه و جیره بندی و نظافت و بهداشت محیط خیلی روی تولید اثر خواهد داشت.

   میتونید بزها رو هم بیمه کنید بخصوص در برابر دزدی

   در صورتیکه با حداقل اقتصادی که خدمتتون گفتم شروع کنید، حدود یکساله بازگشت سرمایه خواهید داشت.

   شما به تنهایی هم میتونید برای این مزرعه اقدام کنید منتها بشرطی که شب هم در دامداری مستقر باشید. در غیراینصورت حتما یک نفر بعنوان نگهبان رو نیاز خواهید داشت.

   پیشنهاد من ایجاد گله خالص هست که سریع تر بتونه سرمایه شما رو برگردونه ولی اگر سرمایه کمتری دارید میتونید با 3 نر و 100 ماده بومی شروع کنید. گرچه امکان شروع با کمتر از این مقدار هم هست.

  2. سلام دوست عزیز و ارجمند
   من هم استانی (کرمانشاه) و ساکن شهرستان پاوه هستم، چند ماهی است که دنبال پروار بز سانن و الپاین هستم، خوشحال هستم که هم استانیم قبل از من این کار را انجام داده اگه بزرگواری بفرمایید و به عنوان برادر کوچکتر خودتان لایق تجریات گرانبهایتان بدانید و در زمینه چگونگی و شرایط نگهداری(علوفه، مکان یا ساختمان)، معرفی محل یا مراکز قابل اعتماد خرید بز سانن و …. راهنمایی بفرمایید
   با نهایت تشکر از لطف بی پایانتان

   1. سلام آقای عظیمی
    خیلی خوشحالم از آشناییتون
    اطلاعات تکمیلی در سایت موجود هست
    پاسخ تکمیلی برای شما ایمیل شد
    با تشکر

 162. سلام بسیار خوب و اموزنده است میشه راهنمایی در زمینه خرید این بز بفرمایید که کجا می توان ان را تهیه کرد .

  1. سلام
   معمولا برج 5-3 برای خرید بز هست و دیگه الان کسی برای فروش نداره. اطلاعات خرید برای شما ایمیل شدند.

 163. با سلام
  بز سانن برای 40 کیلومتری اطراف شیراز میخوام نگه داری کنم ایا اب هوا برای شیراز برای نگهداری مناسب هست ؟

  1. سلام
   کاش کمی دقیق تر منطقتون رو گفته بودید اما بطور کلی محدوده دمایی تحمل بز سانن بین 17- تا 25+ درجه هست و از این محدوده به بعد نیاز به حمایت داره

 164. سلام و عرض ادب ممنون از مطالب مفید لطفا راهنمایی بفرمایید من در روستاهای شهرستان کرمان البته شهرهای شمالی استان که هوا نسبتا سرد تر هستش زندگی میکنم میخواستم بدونم با 5راس یک نر و 4ماده جوان میتونم این کار رو شروع کنم توجیه داره نسل کشی کنم و درامد ماهیانه در شرایط بد تولید چقدر هستش ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   شروع با هر تعداد دام امکان پذیر هست اما معمولا حداقل صرفه اقتصادی که توجیه داشته باشه با یک گله خالص 30 راسی ماده و 1 نر خالص خواهد بود
   مقادیر کمتر بیشتر برای یادگیری (دست گرمی) است و تولید در حدی نیست که بتونید روی درآمد زایش حساب کنید
   با تشکر

 165. سلام میخواستم بدونم ذرت علوفه ای برای بز مناسبه یا نه و در در مقایسه با علوفه هیدوفونیک کدوم بهتره.همچنین اگه با سرمایه کم و به روش دستی بخام علوفه هیدروفونیک تولید کنم چقدر هزینه داره تقریباو اصلا امکانش هست.سالن سرپوشیده دارم منطقه نیشابور .
  ممنون میشم راهنمایم کنید.

  1. سلام
   مشکلی در علوفه هیدروپونیک ذرت نیست ولی از نظر قیمتی بالاتر درمیاد چون بذرش گرونتره
   بله بصورت دستی و با حداقل امکانات هم میشه تولید کرد.
   شما با تهیه CD تولید علوفه هیدروپونیک با امکانات محلی هم میتوانید با حداقل هزینه و امکانات موجود خودتون، تولید علوفه هیدروپونیک رو البته در مقایس کم و محدود داشته باشید
   برای اطلاعات بیشتر با ایمیل یا شماره من در تماس باشید
   با تشکر

 166. سلام بزرگوار

  برای خرید بز یا بزغاله سانن نیاز به مرکز خرید معتبر دارم..فعلا در حال جستجو و بقولی سبک سنگینی کارم

  1. سلام آقا وحید
   در خدمتتون هستم. فعلا تا این تاریخ، هیچ بزی موجود نیست به جز نر بالغ آلپاین
   با تشکر

 167. باسلام ازتکاب استان آذربایجان غربی مزاحم میشم یه قطعه باغ دوهکتاری فنس کشی شده داریم که یک انباربزرگ 100مترمربعی باسقف شیروانی وداخل باغ هم یونجه کاشتیم سوالم اینه ایابه درد پرورش بزسانن میخوره وظرفیت چندعدد رو داره هوای تکاب زمستان سرد وتابستان خنک است ایاتحمل این هوارو داره ممنون میشم پاسخ رو به آدرس ایمیلم

  1. سلام
   پاسخ به ایمیل شما هم ارسال شد اما بطور کلی برای سایر دوستان:

   1- بطور کلی هر دام سبک (گوسفند یا بز) به فضایی در حدود 2-1.5 مترمربع نیاز داره. به این ترتیب خودتون میتونید تعداد دامی که مد نظر دارید رو بر اساس مساحت باغ یا مکان نگهداریشون، محاسبه کنید.

   2- بز سانن تحمل دمای 30+ تا 17- درجه سانتیگراد رو براحتی دارد اما در خارج از این محدودل دمایی حتما نیاز به سیستم خنک کننده یا گرمایشی داره بویژه برای بلزغاله ها که نسبت به دما حساس تر هستند.

 168. با سلام
  آیا در استان گیلان شهرهایی مثل لاهیجان امكان پرورش بز سانن وجود دارد ؟

  1. سلام
   بله. مشکلی از نظر پرورش بز سانن و آلپاین در اقلیم های شمالی کشور (بویژه با توجه به رطوبت بالای منطقه) نیست و با رعایت محدودۀ دمایی مورد نیاز بزها، براحتی می‌توان به پرورش انها اقدام نمود.
   با تشکر

 169. با سلام من دامدار سنتی هستم ودر منطقه ی کوهستانی مثل فیروز کوه که زمستان سرد وبرفی داره گله خودمو نگهداری می کنم ضمنا در 3 فصل بهار ، تابستان و پائیز داری چراگاه مرتعی برای گله ی خود می باشم وفقط در زمستان از علوفه استفاده میکنم حتی در زمستان در شرایط هوایی خوب برای ساعاتی گله را وارد مرتع می کنم سوالم اینه با توجه به این شرایط آب وهوایی در زمستان آیا می تونم با خرید یک نر سانن و 5 ماده سانن ، در این شرایط آی و هوایی و در چراگاه مرتعی گله ی سانن رو نگهداری کنم ؟ واینکه با داشتن مرتع بازم باید برای گله سانن از علوفه استفاده کنم ؟ با سپاس از پاسختون

  1. سلام
   اگر مرتع شما از نظر کیفیت مواد علوفه ای ، غنی باشه، نه مشکلی نخواهید داشت. مضاف بر اینکه بز سانن محدوده دمایی 30+ تا 17- رو به خوبی و بدون مشکل تحمل میکنه. در خارج از این محدودۀ دمایی نیاز به حمایت داره.
   با تشکر

  1. سلام
   جهت خرید بز لطفا با ایمیل یا شماره من تماس بگیرید تا اطلاعات لازم به شما ارایه شوند
   با تشکر

 170. با سلام خدا قوت ممنون از مطالب بسیار مفید شما
  برای خریداری چند راس بز سانن چه کار باید کرد؟
  ایا میتوانید بندرو راهنمایی بفرمایید که از چه مرکز معتبری میتوان بز سانن اصیل خریداری کرد؟ و آیا مشاوره های لازم را هم میشود از آنها گرفت؟
  ممنون از راهنماییتون

 171. سلام برادر بزرگوار
  با توجه به ارزان تر بودن قیمت شیر گاه آیا برای شیر سانن مشتری هست

  1. با سلام

   بله. هم مشتریان شخصی برای این شیر و فراورده های اون هست و هم برخی شرکت های لبنیاتی، معمولا درخواست کننده برای شیر بز سانن هستند.

   با تشکر از پیامتون

  2. سلام خسته نباشید
   من میخوام 30راس بز سانن بخرم اطلاع کافی از جای خرید وفروش بز سانن ندارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 172. باسلام
  میخواستم بدونم
  برای شروع از چند تا شروع کنم ؟
  قیمت چنده ؟
  برای هوای شاهرود سازگاری داره یا نه ؟
  آیا الان موجود دارید ؟
  چندقلوزا ؟
  خیلی متشکرم

  1. با سلام

   برای شروع پرورش بز بصورت اقتصادی میبایست از حداقل 50 راس شروع کنید.
   میتوانید نژادها را بصورت خالص یا آمیخته تهیه کنید.
   حدود قیمت ها در سایت ذکر شده اند (هر راس حدود 3 میلیون تومان)
   اگر در قسمت گرم شاهرود قرار دارید، علاوه بر سایبان، ترجیحا نیاز به یک سیستم خنک کننده هم خواهد داشت.
   در زمینه خرید و فروش نیستم.
   تعداد زایش ها در سایت ذکر شده اند.

   با تشکر

 173. باسلام برای خرید بز سانن چکار باید بکنم از کجا باید خرید کنم

  1. سلام
   جهت خرید، در اینترنت لغت روبرو را جستجو کنید: ” خرید بز سانن ”

 174. با سلام وخسته نباشید،چندسوال داشتم ازتون ممنون میشم جواب بدین 1)قیمت هربزسانن چندتموم میشه وازکجا میشه خرید2)برای اب وهوایی شهرتبریزایا مناسب هستن برای پرورش صنعتی؟3)برای شروع کاربا 50 راس بزبه چه مقدارسرمایه نیازهستش ایا سوددهی داره ازنظراقتصادی؟

  1. سلام و ممنون از پیامتون

   پاسخ سوالات شما:
   1) حدود قیمت در متن بالا ذکر شده. جهت خرید، در اینترنت لغت روبرو را جستجو کنید: ” خرید بز سانن ”

   2) اقلیم رشدی مناسب بز سانن مناطق خنک است بنابراین برای منطقه آذربایجان شرقی مشکلی نخواهید داشت. بیشتر مناطق جنوبی کشور بدلیل گرمای بالا برای پرورش بز سانن مناسب نیست ولی با این حال امکان پرورش آن با استفاده از سیستم های خنک کننده وجود دارد.

   3) تعداد 50 راس بز حداقل تعدادی است که توجیه اقتصادی دارد. مقدار سرمایۀ حدودی مورد نیاز برای پرورش بز به غیر از خرید بز:
   الف) اخذ مجوزهای لازم از نظام مهندسی کشاورزی، نظام دامپزشکی، موافقت اصولی، پروانه تاسیس، پروانه بهره‌برداری و طرح توجیهی. حدود 1 میلیون تومان
   ب) شیردوش متحرک صنعتی. حدود 2 میلیون تومان
   ج) واکسیناسیون. 5-3 هزار تومان به ازای هر بز برای هر سال
   د) خرید یا اجاره زمین و احداث بهاربند و فضای مسقف بسته به منطقه میتواند متفاوت باشد.

   هر رأس بز، حدود 4 متر مساحت اعم از مسقف و غیرمسقف می‌خواهد. از طرفی باید به فکر اسکان کارگران، دفتر مدیریت، راهرو بین بهاربندها و غیره هم بود.

 175. سلام ! خسته نباشید
  آیا برای شروع خرید10یا 12 راس بز سانن خالص مقرون به صرفه است یا نه ؟
  متشکرم

  1. سلام
   شما میتوانید از ترکیب 1 بز نر و 5 بز ماده برای تشکیل گلۀ اولیه خود استفاده کنید و با جفت زدن بز نر با سایر بزهای بومی منطقه خودتان، به آرامی و در طول زمان گله خودتان را ایجاد کنید.
   برای کاهش هزینه هم میتوانید از تکنیک تلقیح مصنوعی یا تزریق اسپرم هم استفاده کنید.
   با تشکر

 176. سلام در باره مراکز معتبرفروش نژادسانن برای تهیه راهنمایی می خواستم

  1. سلام
   شما میتوانید با جستجوی “مراکز خرید بز سانن” در گوگل، لیست آنها را پیدا کنید.
   با تشکر

 177. با سلام و خسته نباشید . لطفا برای خرید تعدادی بز نر و ماده سانن تلفن و آدرس معرفی کنید. با تشکر

  1. سلام
   شما میتوانید با جستجوی “مراکز خرید بز سانن” در گوگل، لیست آنها را پیدا کنید.
   با تشکر

 178. درود خدمت شما .باسپاس برای زحماتتون برای جوانان وطن.لطفا جهت خرید بز سانن یا آلپاین بنده را راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام و درود بر شما
   متاسفانه من در زمینه خرید فروش بز سانن فعالیت ندارم و این مطلب صرفا جهت آشنایی دوستان و علاقمندان به دامپروری بوده
   جهت خرید، در اینترنت لغت زیر را جستجو کنید:
   ” خرید بز سانن ”
   با تشکر از شما

 179. سلام وقت بخیر
  من با توجه به امکاناتی که دارم وعلاقه زیادی هم به نگهداری گاو وگوسفند دارم مایل هستم حدود 30 راس از بزهای سانن بخرم لطفا راهنمایی کنید .ممنونم

     1. سلام لطفا برای خرید بز اصیل راهنمایی کنین.
      منظورم مرکز خریدو فروشه

   1. لطفاً واسه منم همین آدرس رو بفرستید من اهل تاجیکستان هستم میخواهم از همین بزها بخرم

    1. سلام
     ارسال از ایران (صادرات) مقررات دست و پاگیری داره. کشور شما خیلی ارتباطات بهتری داره و وارد کردن این دام از اروپا راحت تر هست. پیشنهاد میکنم از اون طریق اقدام کنید
     آدرس وزارت کشاورزی تاجیکستان:
     http://www.minfin.tj/
     با تشکر

     1. سلام اگه میشه واسه منم آدرس یا تلفن واسه خریدن این نوع بز رو بفرستید

 180. سلام،درموردعلوفه هیدروپونیک،ومزایای آن،ورپش تهیه،یاخریدآن راهنمائی بفرمائید،درصورت امکان شماره تلفنتان راارسال نمائید

   1. سلام
    پیگیر کانال تلگرام باشید
    زمان فروش رو در اونجا اطلاع رسانی خواهم کرد
    با تشکر

     1. سلام
      برای تهیه دام نژاد خالص، مستقیم با من تماس بگیرید

   2. سلام جناب مهندس
    وقتتون بخیر
    بز سانن خالص تا تأییدیه مرکز اصلاح نژاد رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *