خاک شناس خودتان باشید

انواع خاک

1- خاک اسیدی: شامل خاک برگ، خاک چای، کود دامى و سم ضدعفونی کننده بوده که pH پایین‌تر از 6 دارند.

2- خاک برگ: بقایای گیاهان مخصوصا از روی هم انباشتن و تجزیه برگ‌ها در شرایط بخصوص حاصل می‌شود. خاک برگ انواع مختلفی دارد که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی باهم اختلاف دارند و بستگی به نوع گیاهی دارد که از برگ آن جهت تهیه خاک برگ استفاده می‌شود. خاک برگ معمولی که از تجزیه برگها مختلف گیاهان حاصل می‌شود و برای اینکار در فصل پاییز که برگ درختان می‌ریزند آنها را جمع آوری کرده و در گودالی به عمق‌های مختلف ریخته و بعد از مدتی در اثر تخمیر، پوسیده شده و به خاک برگ تبدیل می‌شود.

برای اینکه تخمیر سریعتر انجام پذیرد، روی آنها را با خاک پوشانده و هر چند روز یکبار خاک را آبیاری می‌کنند و به هم می‌زنند و بعد از چندین ماه تا یکسال این برگ‌ها پوسیده می‌شوند. سپس آنها را سرند کرده و بصورت خاک نرم قهوه‌ای در می‌آید و با سایر خاکها مخلوط میکنند و مورد استفاده قرار میگیرد

برای مطالعه اطلاعات درباره روش‌های غلبه بر شوری خاک و آب کشاورزی، کلیک کنید

3- خاک جنگلی: نوعی خاک برگ است که در اثر انباشته شدن برگ‌ها در پای درختان تشکیل می‌شود. چون برگهای گوناگونی در این خاک است، از نظر تغذیه خاک بسیار غنی بوده بگونه‌ای که می‌توان به جای خاک پیت نیز استفاده کرد.

4- خاک قلیایی: خاکی است که از نظر pH بالای 7 می‌باشد. در بیشتر خاک‌های ایران به دلیل عناصر معدنی و شیمیایی موجود، pH بالای 7 است.

5- خاک معمولی (باغچه): شامل خاک رس و مقداری ماسه و کود دامی می‌باشد که برای کشت اکثر گیاهان باغچه‌ای مناسب است. خاک باغچه نیاز دارد که هر ساله با کود‌های آلی و شیمیایی تقویت شود.

6- خاک آهکی: خاکی که دارای آهک (CaCO3) از نظر کلسیم غنی باشد. بیشتر خاک‌های رسی با مقدار آهک بیشتر از 15% خاک‌های آهکی گفته می‌شوند. حضور آهک برای تعدادی از گیاهان لازم و ضروری می‌باشد. در بعضی موارد خاکهایی که کمبود کلسیم دارند را می‌توان با خاک‌های آهکی اصلاح کرد.

7- خاک رسی: خاکی که از نظر رس قوی باشد. این نوع خاک‌ها از نظر کشاورزی مناسب نمی‌باشد زیرا به دلیل سنگینی این نوع خاک، گیاهان به خوبی نمی‌توانند در این خاک ریشه‌زایی کنند و جهت اصلاح این نوع خاک از موادی مانند: کود دامی، پرلیت یا ماسه، خاک برگ و کمپوست استفاده می‌شود.

نمای ظاهری از خاک رسی

8- خاک شنی یا ماسه‌ای: خاک‌هایی هستند که از نظر بافت دارای مقدار زیادی شن و ماسه هستند. نفوذ پذیری این خاکها زیاد است. این نوع خاک از نظر مواد تغذیه‌ای فقیر می‌باشد و برای اصلاح این نوع خاک، از خاک رس، کود آلی و خاک برگ می‌توان استفاده کرد.

9- خاک هوموسی: شبیه به خاک جنگلی هست که در اثر تجزیه کامل آثار و بقایای گیاهان مختلف مانده در سطح جنگل یا در زیر خاک تولید می‌شود. این خاک بسیار حائز اهمیت بوده و منبع بسیار غنی از مواد مورد نیاز گیاهان بوده که جهت کشت بسیاری از گیاهان مناسب است.

10- خاک پیت یا تورب: این خاک از تجزیه خزه‌ها و گیاهان باتلاقی و در شرایط صنعتی از تجزیه بقایای گیاهان بدست می‌آید. این خاک بیشتر بخاطر خواص فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیت معمولا در گلدان مخلوط با ماسه، خاک برگ و کمپوست استفاده می‌شود.

برای مطالعه اطلاعات درباره خاک و بستر کشت پیت (تورب)، کلیک کنید

11- خاک مخصوص کاشت بذر: خاک رس، خاک سبوس، ماسه یا پرلیت مخلوط شده، مناسب برای رشد اغلب بذور است. البته اگر قصد کشت بذر در بستر هیدروپونیک را دارید، بهترین بستر برای کشت بذر در تکنیک هیدروپونیک و انتقال نشا به سیستم، کوکوپیت خالص یا ترکیب پرلیت و کوکوپیت است. برای کشت بذرهای مختلف ممکن است از نظر تغییر مقدار اسیدیته (pH) بستر نیاز به تغییراتی باشد که باید بر اساس کیفیت خاک مورد نظر، بستر را برای رشد آن بذر، مهیا کرد. 

12- خاک کمپوست: از بقایای مختلف گیاهان (نه فقط برگ) بدست می‌آید. کمپوست انواع دارد که از منابع گوناگون بدست می‌آید. مانند: زباله شهری، کمپوست‌های حیوانی، کمپوست‌های گیاهی و… .

برای مطالعه اطلاعات درباره علل کمبود عناصر غذایی در گیاهان، کلیک کنید

13- خاک قلمه: ترکیب مساوی کوکوپیت، پرلیت دانه ریز و دانه متوسط با مقدار کمی پیت ماس بهترین بستر برای ریشه‌دار کردن قلمه‌ها است. البته باید حتما توجه داشته باشید که حتما باید قبل از انتقال قلمه‌ها به بستر با مواد قارچ‌ک