دامداری نوین 1 – بز سانن (1)

با توجه به کمبود آب و خشکسالی و ظرفیت بالای ایران در تولید محصولات دامی (مصرف داخل یا خارج از کشور)، به مرور مطالبی در رابطه با دامداری نوین و معرفی نژادهای پُر تولید یا تکنیک‌های جدید در رابطه با دامداری که در دنیا آزمون‌های خود را پس داده‌اند، قرار خواهم داد.

قسمت اول – بزن سانن (Saanen Goat) – بخش اول

اهم ویژگی‌های بز سانن در یک نگاه: www.arashsaedi.com

1- منشاء: سویس
2- وزن بز نر بالغ: 120-80 کیلوگرم
3- وزن بز ماده بالغ: 90-50 کیلوگرم
4- میانگین تولید شیر: 950 کیلوگرم در یک دورۀ شیرواری 300 روزه
5- حداکثر تولید شیر: 1500 کیلوگرم در یک دورۀ شیرواری 300 روزه
6- مقدار تولید شیر: 8-3 لیتر در روز
7- درصد پروتین شیر: 3.18 درصد
8- درصد چربی شیر: 3.58 درصد
9- مواد جامد شیر: 12.8 درصد
10- بازده تبدیل خوراک: 95 درصد
11- مقدار علوفۀ مورد نیاز برای تولید یک لیتر شیر: 1.04 کیلوگرم
12- مقدار علوفۀ مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم چربی: 34.76 کیلوگرم
13- ارتفاع جدوگاه تا سطح زمین: 76 سانتیمتر
14- دوره آبستنی: 5 ماه
15- دوره استراحت تا آبستنی بعدی: 3 ماه
16- دوقلو زایی: عادی (بیش از 200 درصد)
17- چندقلو زایی: درصورت تغذیه مناسب، 80 درصد

چندقلو زایی بز سانن

خواستگاه نژاد سانن، روستای سانن کشور سویس (و سایر کشورهای حاشیه کوه‌های آلپ) است اما کشور فرانسه بصورت بسیار قوی و پیشرفته در رابطه با خالص سازی و تقویت خصوصیات مثبت بز سانن اقدامات جدی انجام داده است. به همین دلیل گاهی منشا بز سانن را کشور فرانسه می‌گویند!

ولی در میان تمام نژادهای شیری بز در دنیا، نژاد سانن بیشترین پراکنش را دارا است. این نژاد در فرانسه به طور غالب در جنوب غرب، مرکز و غرب پراکنش دارد و پرورش آن نتایج عالی در پی داشته است. www.arashsaedi.com

از ویژگی‌های برجستۀ این نژاد، سازگاری بالا با رژیم‌های خوراکی گوناگون و پاسخ بسیار عالی در برابر خوراک‌های مقوی (انرژی و ویتامین بالا مانند علوفه هیدروپونیک) و اقلیم‌های متفاوت از جمله مناطق کوهستانی و دشت می‌باشد.

نحوه شناسایی تقلبات شیر

بز سانن از نظر بدنی اصطلاحا توپُر و مستحکم هستند که قابلیت بالایی در تولید شیر دارند. این حیوانات با روش‌های گوناگون پرورش از جمله سیستم بسته صنعتی، براحتی سازگار می شوند.

سطح بدن این بزها پوشیده از موهای کوتاه ابریشم مانند است و بدن به طور یکنواخت سفید است. سینۀ عمیق، پهن و کشیده، به این نژاد “ظرفیت سینه‌ای” عظیمی بخشیده است. شانه های پهن و با اتصالات خوب همراه با جدوگاهِ (سرکتف، برآمدگی میان استخوان‌های کتف چهارپایان) بسته و گوشتی از دیگر برتری‌های آناتومیک بزهای سانن است.

برای مطالعه اطلاعات انواع آخور ویژۀ بز، کلیک کنید

رنگ بدن کرم تا سفید است و عموما فاقد شاخ هستند اما بزهای نر شاخدار هم وجود دارند. www.arashsaedi.com

پاهای قدرتمند و در عین حال ظریف، شیوه راه رفتن این حیوان را دلپذیر کرده است. اتصالات پستانی بسیار مناسب است و در بخش بالای پستان پهن شده است.

بز سانن بعنوان یک حیوان زال (albino) شناخته می‌شود که بدلیل سفیدی و روشنی پوست و مو، نسبت به تابش مستقیم نور آفتاب و گرما بشدت آسیب پذیر است. از این رو ایجاد سایه‌بان و سرپناه برای پرورش مناسب حیوان بویژه برای بزغاله‌ها لازم و ضروری است.

بز سانن حیوانی بسیار باهوش، بچه دوست و پرتوان است. www.arashsaedi.com

بزغاله‌ها در فصل زمستان به یک ساختمان نسبتا گرمتر و در تابستان به یک سایۀ خنک‌تر از جایگاه دام‌های بالغ نیاز دارند و در غیر اینصورت معمولا به دلیل سرما و یا گرمای شدید در روزهای اول پس از تولد تلف می‌شوند.

برای مطالعه نحوۀ مبارزه با مگس در دامداری، کلیک کنید

همینطور برای رسیدن به حداکثر میزان تولید شیر و توان باروری و چندقلوزایی این حیوان باید یونجه، علوفه تازه با کیفیت عالی، کنسانتره مطلوب و آب تمیز و خنک بطور تمام وقت در اختیار حیوان قرار داشته باشد. علوفه هیدروپونیک، بعنوان یکی از خوراک‌هایی با کیفیت بالا، ارزان قیمت، خوش خوراک و دایمی می‌تواند یک نقش کلیدی و مهم در کاهش هزینۀ تمام شدۀ خوراک دامی محسوب شود.

تعلیف بز سانن با علوفه هیدروپونیک

براحتی سرمای تا منفی 10 درجه را تحمل می‌کنند. رعایت اصول تغذیه و مدیریت صحیح این نژاد برای دستیابی به حداکثر تولید بسیار با اهمیت است.در صورت مدیریت ضعیف دستیابی به حداکثر تولید نه تنها در این نژاد بلکه در هیچ نژاد دیگری امکان پذیر نیست.

علوفه هیدروپونیک چیست؟

از دهۀ 70 میلادی، این نژاد به شدت توسعه پیدا کرد و متخصصان فرانسوی با هدف صفات تیپ و تولید شیر (مقدار شیر تولیدی و درصد چربی و پروتین) برنامه های اصلاح نژادی را آغاز کردند. پروژۀ مذکور با 110 هزار راس بز تحت رکورد و تلقیح مصنوعی 24300 راس از آنها منجر به این شد که امروزه سانن، کاراترین نژاد بز شیری در دنیا محسوب می شود.

بهترین میزان ترکیب گله بصورت 30 ماده و یک نر می‌باشد. بهترین روش پرورش این نژاد در آغل (صنعتی) بوده و در پرورش مرتعی حتما نیاز به خوراک مکمل دارد.

با توجه به اینکه این دام‌ها توان تولید بالای شیر دارند، امکان نگهداری آنها به صورت بسته و در شرایط صنعتی وجود دارد که با توجه به وضیعت بد مراتع کشور، تولید کنندگان در این بخش حتما باید به این سمت حرکت کنند.

این نژاد به صورت میانگین در یک دوره 305-290 روزۀ شیرواری، توان تولید بیش از 950 کیلوگرم شیر را دارند. این درحالیست که میانگین دورۀ شیردهی بزهای بومی، 150 روز شیرواری بود که حداکثر توان 40 کیلوگرم را دارند.

بز شیری انتخاب کنم یا گاو شیری؟

نه تنها بز سانن در تولید شیر یکه تازی خواهد کرد بلکه دام‌های بومی حاصل از تلاقی با بز سانن می‌توانند افزایش شیر چشمگیری داشته باشند.

حتی این افزایش بر کاهش میزان ماده خشک شیر نیز تاثیر منفی ندارد. این بزها با مقاومت نسبتا بالا به شرایط غذایی و توقع کم از میزان پروتئین و کنسانتره در خوراک، پتانسیل بالایی برای ایجاد واحدهای کوچک صنعتی تولید شیر بز دارند. میزان بالایی از کاپاکازئین در شیر بز سبب جذابیت بالای این محصول در تولید پنیر برای صنعت لبنیات می شود.

گله بز سانن در روش صنعتی

هر بز شیرده، هر روز 5‌ درصد وزنش، نیازمند خوراک است که بطور متوسط 3‌ کیلوگرم خوراک در روز خواهد شد. هر بز برای تولید یک لیتر شیر، نیازمند 10 لیتر آب تازه و خنک است. توانایی سازگاری نژادی این بز بسیار قابل‌ توجه است. آنها بدون هیچ مشکلی با نژاد‌های بومی ترکیب می‌شوند و نژاد‌های دورگۀ پایدار به‌ وجود می‌آورند. شیر، گوشت، کرک، پشم، شاخ و حتی رودۀ این بز‌ها قابل استفاده است. همچنین مقاوم بودن این بز نسبت به بیماری‌ها، مثال زدنی است. www.arashsaedi.com

بز سانن، قسمت دوم

در بخش بعدی این پست، مطالب زیر را مرور خواهیم کرد:

1- سه روش تشکیل و ایجاد یک گلۀ بز شیری اصلاح شده به همراه مزایا و معایب

2- شرایط مکانی و آب و هوایی مناسب

3- مجوزها

مطالب مرتبط:

1- بز سانن (قسمت دوم)

2- بز آلپاین

3- خواص شیر بز

46 دیدگاه در “دامداری نوین 1 – بز سانن (1)

  1. سلام
   بستگی به نوع دام، تعداد دام و مقدار تولید علوفه روزانه دارد. از 100 کیلوگرم روزانه به بالا بدون محدودیت تولیدی
   برای اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با من ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات دقیق تر بر اساس نیاز شما ارایه گردند.
   با تشکر

 1. سلام با توجه به اینکه نژاد بز اصلاح شده هست وباتوجه به اینکه در مملکت در مورد محصولات تراریخته خیلی تبلیغ بدی میکنند آیا چشم انداز این کار در مورد سرمایه گذاری آیا منطقی هست یا نه ؟

  1. سلام آقا محمد
   دوست عزیز بز نژاد سانن، اصلاح شده نیست و نژاد اصلی این بز با همین ویژگی‌های اعلام شده به این صورت است و ارتباطی با محصولات تراریخته ندارد.

   چشم انداز پرورش بز سانن برای سرمایه گذاری منطقی و بسیار عالی هست.

   لطفا به سخنان افراد ناآشنا و غیرحرفه‌ای در زمینه‌های مختلف گوش نکنید وگرنه نمیتونید هیچ خوراکی بخورید 😉

   موفق باشید

 2. با سلام خدمت دوست عزیز زحمتکش اقا ارش گل
  اقا با توجه به اینکه این نوع بز مختص مناطق سردسیری میباشد ایا امکان پرورش ان در جنوب ایران
  البته با فراهم کردن محیط بسته خوب و وسایل سرمایشی امکان دارد یا نه با تشکر

  1. سلام آقا کوروش عزیز
   بله امکان پذیر هست. اما باید بسنجید ببینید که براتون چقدر توجیه پذیره. چون سرد کردن یک محیط ، هزینه بر از گرم کردن اون هست.
   هزینه برق، استهلاک و… رو محاسبه کنید و به هزینه تولید اضافه کنید؛ ببینید به نسبت قیمت فروش به صرفه هست یا خیر
   ممنون

 3. خیلی عزیزی ارش جان

  من شنیدم که رطوبت و دمای جنوب باعث ایجاد استرس در بز سانن میشود البته اگه بشه دما رو کنترل کرد ولی رطوبت را چکار باید کرد یا اصن رطوبت تاثیر زیادی داره یا نه با تشکر

  1. پایدار باشی عزیز
   بطور کلی کوران هوا و رطوبت بویژه خیسی بستر برای دام سبک مشکل زا هست.
   برای تنظیم دما هم باید بگونه‌ای باشه که کوران هوا پیش نیاد.
   برای کاهش رطوبت هم میشه از سیستم‌های رطوبت زدا استفاده کرد ولی بحث هزینه ابتدایی تجهیزات رو در نظر بگیرید بعلاوه هزینه برق جاری دستگاه و استهلاک و تعمیرات و نگهداری و…
   یه توصیه‌ای که به شما و سایر دوستان دارم اینه که هیچوقت با طبیعت نجنگید… خیلی هزینه بر هست و در آخر همیشه طبیعت برنده میشه!
   سازگار با طبیعت باشید، اون هم بهتون کمک میکنه
   برای مثال از نظر من بهتره که برای منطقه جنوب دام‌های بومی و سازگار با همون آب و هوا (دما و رطوبت و بیماری و…) رو استفاده کنید. چیزی مثل گاومیش که انشاله مطالبش رو در سایت قرار میدم حتما
   دام سودآوری هست.
   دامی مثل بز سانن، سازگار با مناطق سردسیر و خشک هست… دقیقا معکوس شرایط جنوب ایران!

 4. سلام خسته نباشید:
  سوالی که من داشتم در خصوص ژنتیک بز سانن میباشد، یعنی اگر ما با وارد کردن یک نر بز اصل سانن در بزهای بومی بتوانیم به شیوه ی صحیح بزغاله هایی با خلوص صد درصد پروش دهیم ، بزغاله های پرورش یافته با توجه به اینکه مادرشان بز بومی بوده است آیا تمام خصوصیات ژنتیکی یک بز اصیل سانن را دارند.
  یعنی این بزغاله ها بعدا که بز بشوند آیا ویژگی های بزسانن اصیل ( از جمله چندقلو زایی و میزان شیردهی) را دارند.
  چون هر طور که حساب کنیم این بزها مادرانشان در واقع بز بومی بوده اند.

  1. سلام
   بله امکان پذیر هست و مهم نیست که نژاد مادر بومی باشه. چون بعد از 6-5 نسل، خلوص به 100% میرسه. از همان زمان اولین جفتگیری، نژاد به خلوص 50% میرسه که مقدار تولید شیر و تولید مثلی مشابه نژاد خالص خواهد شد. اما برای خلوص 100% حداقل 6-5 نسل باید جفتگیری با نژاد 100% خالص انجام شود.

 5. سلام :
  به نظر شما میشه از لحاظ ظاهری بزهاى سانن 100 درصد خالص رو از بزهاى ناخالص تشخیص داد؟ بطور واضح یعنی راه تشخیص بز اصل از بز ناخالص به چه روشی هست؟

  بعدم ، بعضی از نربزها بوى تَعَفُن خیلی بدی میدهند، تا جایی که حتی یک نر بز حدود هزارمتر فضا را را با بویی بدتر از بوی فاضلاب آکنده میکند، بطوریکه نگهداریش حتی در فضای باز با همچین بویی مشکل است ، به نظر شما چرا بیشتر نربزها همچین نفس و بوی بدی دارند، آیا راهی وجود داره که از ایجاد همچین بویی جلوگیری شود؟

  1. سلام
   تا 70% رو در صورت حرفه ای بودن میشه تشخیص داد و بعد از اون رو حتما باید بره آزمایش خون

   نر ها بوی تعفن نمیدن. این بوی هورمون جنسی نرینگی یا همون تستوسترونشون هست و اتفاقا نرهایی که بوی بیشتری میدن، قابلیت بارورسازیشون بالاتره و هیچ جور هم نمیشه بو رو حذف کرد. مگر اینکه شما کلا نر رو از تو سیستمتون حذف کنید و فقط لقاح مصنوعی داشته باشید. که هممه ماده باشن و بدون بو

 6. سلام ،باتوجه به اینکه اخیرا بزهای ناخالص زیاد شده و حتی تا جایی که من اطلاع دارم عده ایی با سوء استفاده از بی اطلاعی دیگران در سایت شیپور و دیوار اقدام به فروش بزهای سفیدرنگ بومی بجای بزسانن میکنند، این موضوع واقعا خرید بزسانن را مشکل کرده ، مثلا یک نمونه که اطلاع دارم یه نفر چند بز سانن 75 درصد رو از طریق شیپور خریداری کرده بود و بعد یه مدت متوجه شده بود که این بزها اصلا سانن نیستند و کلا بز بومی سفید رنگ میباشند.
  به نظر شما علاوه بر گرفتن آزمایش خون مشخصات ظاهری بز سانن اصل چی هست؟
  یعنی یه بز سانن اصل از نظر ظاهری بیشتر چه مشخصاتی میتواند داشته باشد؟
  باتشکر از شما

  1. سلام
   تا حدود 60-50% رو میشه افراد مبتدی هم تشخیص بدن:
   پوزه کشیده، گوش دراز و نوک تیز، رنگ سفید خالص و…
   تا حدود 70% رو یه کارشناس خبره میتونه تشخیص بده
   بالاتر از 70% رو دیگه باید بره برای آزمایش خون
   خرید دام از سایتهای تبلیغاتی رو اصلا توصیه نمیکنم. حتما با کارشناس مورد اعتماد خودتون در محل خرید حاظر بشید و شناسنامه دام رو درخواست کنید.

 7. سلام اقای ساعدی عزیز
  ایا شما دامداری در مشهد که بشه بز اصیل سانن رو خریداری کرد میشناسید؟
  لطفا اگه میشناسید معرفی کنید
  0915****36
  ساعدی هستم
  با تشکر

   1. سلام لطفا به صورت دقیق اجزاء خوراک این بز ها و نحوه ترکیب و قیمت روز هر کیلوگرم یا 100کیلو گرم را بیان کنید با تشکر

    1. سلام
     ترکیب اجزای جیره غذایی دام کار متخصص جیره نویسی هست ولی بطور حدودی هر بز روزی 3000 تومان خوراکش هست
     با تشکر

 8. سلام این بز رو میشه در شهر خوی پرورش داد؟ و هر بز حدودا روزی چقدر شیر میده و راهنمایی برای خرید بز سانن ممنون

 9. سلام سپاس از شما,شرکت معتبر برا خرید بز سانن لطفا معرفی بفرمایید,
  ممنونم و بر این مدار برقرار ,بسیار کمک میکنه اطلاعاتتون

 10. باعرض سلام از راهنمایی تون ممنونم
  اگه میشه مرکز فروش بز سانن را اعلام بفرمایید
  قیمت یک بز با بزغاله کوچک دنبالش چنده
  قیمت یک بز آبستن چنده

 11. سلام
  ممنون از وقتی که میگذارین
  چند سئوال داشتم
  ۱- قیمت بز سانن ماده آماده باروری چند هست الان؟
  ۲- قیمت بزغاله ماده چطور؟
  ۳- مرکز معتبر واسه خرید که با اصفهان هم نزدیک باشه کجا هست؟
  ۴- رژیم غذایی این بزها جطور هست؟
  ۵- سیستم تهیه علوفه هیدرو پونیک برای ۱۰ راس و ۵۰ راس چقدر هزینه داره و چه مقدار فضا و امکانات نیاز داره؟
  ۶ بطور کلی برای استارت این کار با ۱۰ بز ماده و افزایش اونها به ۱۰۰ راس، چه مقدار سرمایه نیاز هست و طی ۳ سال آتی چه مقدار سرمایه و امکانات باید پیش بینی بشه؟

  1. سلام
   تا تاریخ درج این نظر:
   قیمت باز سانن ماده خالص آبستن یکساله 3.7
   ماده دوساله 4.5
   نر یکساله 2.8
   نر دوساله 3.5 میلیون

   بزغاله فعلا برای فروش نداریم
   شما برای هر دام سبک (فضای مسقف و غیرمسقف) حداکثر 10 مترمربع فضا در نظر بگیرید

   هر دام سبک میتونه 30% از علوفه هیدروپونیک در جیره اش استفاده کنه (بدون ایجاد مشکل در سیستم تغذیه ای دام) که در نهایت باعث کاهش هزینه تغذیه تا 30% میشه

   بنابراین شما میتونید از حداقل سیستم موجود (100 کیلوگرم در روز) استفاده کنید با هزینه تجهیزات 9 میلیون تحویل درب کارگاه در تهران. برای این سیستم هم نیاز به یک فضای 18 مترمربعی دارید با ارتفاع 3 متر و سرپوشیده و عایق. کف سنگ یا سرامیک (برای شستشوی راحت تر و رعایت بهتر بهداشت). ابعاد استاندارد هم 6*3 هست. اگر فضایی با این حدود ابعاد دارید، تصاویر و ابعادتون رو ارسال کنید تا دقیقا بر اساس مکان شما ایجاد بشه (شاید امکان افزایش ظرفیت تولید هم باشه)
   در غیراینصورت برای ساخت، ابتدا نقشه مکان رو براتون ارسال میکنم.

   مرکز فروش نزدیک اصفهان رو نمیشناسم. برای مرکز خرید در ایمیل براتون ارسال کردم.

   دوران آبستی 5 ماه و دوره استراحت 3 ماه هست. یعنی هر 8 ماه یکبار قابلیت آبستنی رو دارن.
   بزهای سال اول روزانه حدود 3 کیلو شیر میدن و معمولا تک قلو زا هستند.
   بزهای سال دوم روزانه حدود 4 کیلو شیر میدن و دوقلوزایشون تثبیت شده هست – تا 4 قلو و 8 کیلو شیر هم رکورد دارن.
   قیمت هر کیلو شیر بز سانن بین 4-3 هزار تومان هست – تا 10 هزار تومان هم من دیدم.
   برای تولید پنیر بز هم به ازای تقریبا هر 5 کیلو شیر، 1 کیلو پنیر تولید میشه که قیمت هر کیلو پنیر بین 30-25 هزار تومان هست.

   برای هر 15-10 راس ماده، یک نر لازم دارید.

   هر دام سبک تقریبا روزانه حدود 3 کیلو ماکزیمم خوراک نیاز داره که هزینه خوراک روزانه 3000 تومان میشه

   امیدوارم تونسته باشم به سوالاتتون پاسخ کاملی داده باشم.
   09137946461
   با تشکر
   آرش ساعدی

 12. با سلام و خسته نباشید خدمت دوست گرامی با ارزوی موفقیت روزافزون
  من و همسرم قصد خرید تعدادی بز سانن در شهر ساری رو داریم تا با افزایش انها و فروش شیر منبع درامد کسب کنیم ،مطالب سایت شما را مطالعه کردم ،هنوز تصمیم درمورد نوع تشکیل گله و تعداد بز خریداری شده تصمیم نهایی نگرفتیم ،در حال حاظر تا ۶٠ملیون سرمایه داریم و در جاده دریا سری هم زمین پدری داریم
  خواستم پیشنهاد شما رو برای شروع و کسب درامد از این طریق بدونم
  ممنون از لطف شما

  1. سلام
   مطالب تکمیلی رو براتون ایمیل کردم
   ولی بطور کلی اگر مشکلی از نظر کوران هو، خیسی بستر و دمای بالای 40 درجه نباشه، مشکلی نیست و میتونید پرورش بدید سانن و آلپاین رو

 13. سلام
  من می خواهم در شهر گرمسیر دامداری را ه بیاندازم .به نظر شما بهترین نوع گوسفند که درامد زایی بالایی دارند و سرمایه گذاری برای ان آینده دارد . چی هستن ؟

    1. سلام
     برای امتیازات این بز، مطالب سایت رو دقیق تر مطالعه بفرمایید.
     سایر موارد رو براتون ایمیل کردم
     با تشکر

 14. سلام، باتشکر از اطلاعاتتون.
  میخواستم بدونم اگه بخایم علوفه هیدروپونیک رو از جایی بخریم و خودمون تهیه نکنیم کیلویی چنده قیمتش؟؟؟

  1. سلام
   معمولا قیمت تمام شده برای تولید کننده 2500-2000 ریال به ازای هر کیلو هست که معمولا قیمت فروشش روی کیلویی 500 تومان هست.

 15. درود
  میخاستم بدونم واسه منطقه کوهپایه ای و هوای نسبتاً خنک منطقه چه گوسفندی مناسبه، البته واسه چرای آزاد، آیا رومانف جواب میده؟؟؟

  1. سلام
   بطور کلی گوسفند میتواند سرما را براحتی تحمل کند. برای پروار نژاد افشار مناسبه
   درباره رومانف مطلبی در سایت قرار خواهم داد
   با تشکر

 16. جناب ساعدی جهت تولید گله نیاز به خرید بز بومی منطقه اصفهان دارم مکانی مطمئن جهت خرید سراع دارید راهنمایی فرمایید. با تشکر

  1. سلام
   سمت اصفهان رو نمیشناسم اما با دوستان در کرج کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   اطلاعات تکمیلی رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 17. با سلام ، حدود ۲ ساعت طول کشید تا همه سوالات دوستان و جوابهای حضرتعالی رو خوندم ،و طی ۱ماه گذشته که در سایتهای مختلف به دنبال تحقیقاتم در مورد دام سبک بودم در اکثر جاها نوشته های شما وجود داشت ،خورسند شدم هنوز افراد تحصیلکرده و با انرژی در این دیار وجود دارند که حاضرند تجربیات خود را اینگونه و با حوصله در اختیار عموم قرار دهند .من نیز چون دوستان دیگر ضمن تشکر ۲ سوال از خدممتتون دارم ۱- در استان کرمان مناطقی که زمستان سرد و روزهای تابستان گرم ولی شبهای معتدل دارد برای نگهداری گوسفند پرواری در محیط بسته بین گوسفند رومانف و اصلاح شده افشار کدام را توصیه میکنید ۲- در صورت امکان مراکز یا افراد معتبر جهت خرید دامهای اصیل رومانف و سانن و آلپاین را معرفی کنید . پاینده باشید

  1. با سلام و احترام
   خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید و ممنون از لطفتون
   بطور کلی گوسفند پروار افشار رو بیشتر توصیه میکنم. چون اگر درست و مقوی تغذیه بشه، چیزی از رومانف هم کم مداره. مظاف اینکه مزه گوشت بهتری هم داره
   در زمینه رومانف و آلپاین فعلا جای معتبری رو نمیشناسم ولی در زمینه سانن با دوستان سمت کرج کار میکنم
   اطلاعات تکمیلی رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *