دامداری نوین 1 – بز سانن (قسمت اول)

با توجه به کمبود آب و خشکسالی و ظرفیت بالای ایران در تولید محصولات دامی (مصرف داخل یا خارج از کشور)، به مرور مطالبی در رابطه با دامداری نوین و معرفی نژادهای پُر تولید یا تکنیک‌های جدید در رابطه با دامداری که در دنیا آزمون‌های خود را پس داده‌اند، قرار خواهم داد.

قسمت اول – بزن سانن (Saanen Goat) – بخش اول

اهم ویژگی‌های بز سانن در یک نگاه: www.arashsaedi.com

1- منشاء: سویس
2- وزن بز نر بالغ: 120-80 كيلوگرم
3- وزن بز ماده بالغ: 90-50 كيلوگرم
4- میانگین تولید شیر: 950 کیلوگرم در یک دورۀ شیرواری 300 روزه
5- حداکثر تولید شیر: 1500 کیلوگرم در یک دورۀ شیرواری 300 روزه
6- مقدار تولید شیر: 8-3 لیتر در روز
7- درصد پروتین شیر: 3.18 درصد
8- درصد چربی شیر: 3.58 درصد
9- مواد جامد شیر: 12.8 درصد
10- بازده تبدیل خوراک: 95 درصد
11- مقدار علوفۀ مورد نیاز برای تولید یک لیتر شیر: 1.04 کیلوگرم
12- مقدار علوفۀ مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم چربی: 34.76 کیلوگرم
13- ارتفاع جدوگاه تا سطح زمین: 76 سانتیمتر
14- دوره آبستنی: 5 ماه
15- دوره استراحت تا آبستنی بعدی: 3 ماه
16- دوقلو زایی: عادی (بیش از 200 درصد)
17- چندقلو زایی: درصورت تغذیه مناسب، 80 درصد

چندقلو زایی بز سانن

خواستگاه نژاد سانن، روستای سانن کشور سویس (و سایر کشورهای حاشیه کوه‌های آلپ) است اما کشور فرانسه بصورت بسیار قوی و پیشرفته در رابطه با خالص سازی و تقویت خصوصیات مثبت بز سانن اقدامات جدی انجام داده است. به همین دلیل گاهی منشا بز سانن را کشور فرانسه می‌گویند!

ولی در میان تمام نژادهای شیری بز در دنیا، نژاد سانن بیشترین پراکنش را دارا است. این نژاد در فرانسه به طور غالب در جنوب غرب، مرکز و غرب پراکنش دارد و پرورش آن نتایج عالی در پی داشته است. www.arashsaedi.com

از ویژگی‌های برجستۀ این نژاد، سازگاری بالا با رژیم‌های خوراکی گوناگون و پاسخ بسیار عالی در برابر خوراک‌های مقوی (انرژی و ویتامین بالا مانند علوفه هیدروپونیک) و اقلیم‌های متفاوت از جمله مناطق کوهستانی و دشت می‌باشد.

نحوه شناسایی تقلبات شیر

بز سانن از نظر بدنی اصطلاحا توپُر و مستحکم هستند که قابلیت بالایی در تولید شیر دارند. این حیوانات با روش‌های گوناگون پرورش از جمله سیستم بسته صنعتی، براحتی سازگار می شوند.

سطح بدن این بزها پوشیده از موهای کوتاه ابریشم مانند است و بدن به طور یکنواخت سفید است. سینۀ عمیق، پهن و کشیده، به این نژاد “ظرفیت سینه‌ای” عظیمی بخشیده است. شانه های پهن و با اتصالات خوب همراه با جدوگاهِ (سرکتف، برآمدگی میان استخوان‌های کتف چهارپایان) بسته و گوشتی از دیگر برتری‌های آناتومیک بزهای سانن است.

برای مطالعه اطلاعات انواع آخور ویژۀ بز، کلیک کنید

رنگ بدن کرم تا سفید است و عموما فاقد شاخ هستند اما بزهای نر شاخدار هم وجود دارند. www.arashsaedi.com

پاهای قدرتمند و در عین حال ظریف، شیوه راه رفتن این حیوان را دلپذیر کرده است. اتصالات پستانی بسیار مناسب است و در بخش بالای پستان پهن شده است.

بز سانن بعنوان یک حیوان زال (albino) شناخته می‌شود که بدلیل سفیدی و روشنی پوست و مو، نسبت به تابش مستقیم نور آفتاب و گرما بشدت آسیب پذیر است. از این رو ایجاد سایه‌بان و سرپناه برای پرورش مناسب حیوان بویژه برای بزغاله‌ها لازم و ضروری است.

بز سانن حیوانی بسیار باهوش، بچه دوست و پرتوان است. www.arashsaedi.com

بزغاله‌ها در فصل زمستان به يک ساختمان نسبتا گرمتر و در تابستان به يک سايۀ خنک‌تر از جایگاه دام‌های بالغ نیاز دارند و در غیر اینصورت معمولا به دليل سرما و يا گرمای شدید در روزهای اول پس از تولد تلف می‌شوند.

برای مطالعه نحوۀ مبارزه با مگس در دامداری، کلیک کنید

همینطور برای رسیدن به حداکثر میزان تولید شیر و توان باروری و چندقلوزایی این حیوان باید یونجه، علوفه تازه با کیفیت عالی، کنسانتره مطلوب و آب تمیز و خنک بطور تمام وقت در اختیار حیوان قرار داشته باشد. علوفه هیدروپونیک، بعنوان یکی از خوراک‌هایی با کیفیت بالا، ارزان قیمت، خوش خوراک و دایمی می‌تواند یک نقش کلیدی و مهم در کاهش هزینۀ تمام شدۀ خوراک دامی محسوب شود.

تعلیف بز سانن با علوفه هیدروپونیک

براحتی سرمای تا منفی 10 درجه را تحمل می‌کنند. رعایت اصول تغذیه و مدیریت صحیح این نژاد برای دستیابی به حداکثر تولید بسیار با اهمیت است.در صورت مدیریت ضعیف دستیابی به حداکثر تولید نه تنها در این نژاد بلکه در هیچ نژاد دیگری امکان پذیر نیست.

علوفه هیدروپونیک چیست؟

از دهۀ 70 میلادی، این نژاد به شدت توسعه پیدا کرد و متخصصان فرانسوی با هدف صفات تیپ و تولید شیر (مقدار شیر تولیدی و درصد چربی و پروتین) برنامه های اصلاح نژادی را آغاز کردند. پروژۀ مذکور با 110 هزار راس بز تحت رکورد و تلقیح مصنوعی 24300 راس از آنها منجر به این شد که امروزه سانن، کاراترین نژاد بز شیری در دنیا محسوب می شود.

بهترین میزان ترکیب گله بصورت 30 ماده و یک نر می‌باشد. بهترین روش پرورش این نژاد در آغل (صنعتی) بوده و در پرورش مرتعی حتما نیاز به خوراک مکمل دارد.

با توجه به اینکه این دام‌ها توان تولید بالای شیر دارند، امکان نگهداری آنها به صورت بسته و در شرایط صنعتی وجود دارد که با توجه به وضیعت بد مراتع کشور، تولید کنندگان در این بخش حتما باید به این سمت حرکت کنند.

روش تشخیص فحلی در گوسفند و بز

این نژاد به صورت میانگین در یک دوره 305-290 روزۀ شیرواری، توان تولید بیش از 950 کیلوگرم شیر را دارند. این درحالیست که میانگین دورۀ شیردهی بزهای بومی، 150 روز شیرواری بود که حداکثر توان 40 کیلوگرم را دارند.

بز شیری انتخاب کنم یا گاو شیری؟

نه تنها بز سانن در تولید شیر یکه تازی خواهد کرد بلکه دام‌های بومی حاصل از تلاقی با بز سانن می‌توانند افزایش شیر چشمگیری داشته باشند.

حتی این افزایش بر کاهش میزان ماده خشک شیر نیز تاثیر منفی ندارد. این بزها با مقاومت نسبتا بالا به شرایط غذایی و توقع کم از میزان پروتئین و کنسانتره در خوراک، پتانسیل بالایی برای ایجاد واحدهای کوچک صنعتی تولید شیر بز دارند. میزان بالایی از کاپاکازئین در شیر بز سبب جذابیت بالای این محصول در تولید پنیر برای صنعت لبنیات می شود.

گله بز سانن در روش صنعتی

هر بز شیرده، هر روز 5‌ درصد وزنش، نیازمند خوراک است که بطور متوسط 3‌ کیلوگرم خوراک در روز خواهد شد. هر بز برای تولید یک لیتر شیر، نیازمند 10 لیتر آب تازه و خنک است. توانایی سازگاری نژادی این بز بسیار قابل‌ توجه است. آنها بدون هیچ مشکلی با نژاد‌های بومی ترکیب می‌شوند و نژاد‌های دورگۀ پایدار به‌ وجود می‌آورند. شیر، گوشت، کرک، پشم، شاخ و حتی رودۀ این بز‌ها قابل استفاده است. همچنین مقاوم بودن این بز نسبت به بیماری‌ها، مثال زدنی است. www.arashsaedi.com

بز سانن، قسمت دوم

در بخش بعدی این پست، مطالب زیر را مرور خواهیم کرد:

1- سه روش تشکیل و ایجاد یک گلۀ بز شیری اصلاح شده به همراه مزایا و معایب

2- شرایط مکانی و آب و هوایی مناسب

3- مجوزها

مطالب مرتبط:

1- بز سانن (قسمت دوم)

2- بز آلپاین

3- خواص شیر بز

124 دیدگاه در “دامداری نوین 1 – بز سانن (قسمت اول)

 1. درود بر شما .
  جناب مهندس ساعدی هزینه دستگاه برای تولید علوفه هیدروپونیک چقدر می باشد؟
  با تشکر.

  1. سلام
   بستگی به نوع دام، تعداد دام و مقدار تولید علوفه روزانه دارد. از 100 کیلوگرم روزانه به بالا بدون محدودیت تولیدی
   برای اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با من ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات دقیق تر بر اساس نیاز شما ارایه گردند.
   با تشکر

 2. سلام با توجه به اينكه نژاد بز اصلاح شده هست وباتوجه به اينكه در مملكت در مورد محصولات تراريخته خيلي تبليغ بدي ميكنند آيا چشم انداز اين كار در مورد سرمايه گذاري آيا منطقي هست يا نه ؟

  1. سلام آقا محمد
   دوست عزیز بز نژاد سانن، اصلاح شده نیست و نژاد اصلی این بز با همین ویژگی‌های اعلام شده به این صورت است و ارتباطی با محصولات تراریخته ندارد.

   چشم انداز پرورش بز سانن برای سرمایه گذاری منطقی و بسیار عالی هست.

   لطفا به سخنان افراد ناآشنا و غیرحرفه‌ای در زمینه‌های مختلف گوش نکنید وگرنه نمیتونید هیچ خوراکی بخورید 😉

   موفق باشید

 3. با سلام خدمت دوست عزيز زحمتكش اقا ارش گل
  اقا با توجه به اينكه اين نوع بز مختص مناطق سردسيري ميباشد ايا امكان پرورش ان در جنوب ايران
  البته با فراهم كردن محيط بسته خوب و وسايل سرمايشي امكان دارد يا نه با تشكر

  1. سلام آقا کوروش عزیز
   بله امکان پذیر هست. اما باید بسنجید ببینید که براتون چقدر توجیه پذیره. چون سرد کردن یک محیط ، هزینه بر از گرم کردن اون هست.
   هزینه برق، استهلاک و… رو محاسبه کنید و به هزینه تولید اضافه کنید؛ ببینید به نسبت قیمت فروش به صرفه هست یا خیر
   ممنون

 4. خيلي عزيزي ارش جان

  من شنيدم كه رطوبت و دماي جنوب باعث ايجاد استرس در بز سانن ميشود البته اگه بشه دما رو كنترل كرد ولي رطوبت را چكار بايد كرد يا اصن رطوبت تاثير زيادي داره يا نه با تشكر

  1. پایدار باشی عزیز
   بطور کلی کوران هوا و رطوبت بویژه خیسی بستر برای دام سبک مشکل زا هست.
   برای تنظیم دما هم باید بگونه‌ای باشه که کوران هوا پیش نیاد.
   برای کاهش رطوبت هم میشه از سیستم‌های رطوبت زدا استفاده کرد ولی بحث هزینه ابتدایی تجهیزات رو در نظر بگیرید بعلاوه هزینه برق جاری دستگاه و استهلاک و تعمیرات و نگهداری و…
   یه توصیه‌ای که به شما و سایر دوستان دارم اینه که هیچوقت با طبیعت نجنگید… خیلی هزینه بر هست و در آخر همیشه طبیعت برنده میشه!
   سازگار با طبیعت باشید، اون هم بهتون کمک میکنه
   برای مثال از نظر من بهتره که برای منطقه جنوب دام‌های بومی و سازگار با همون آب و هوا (دما و رطوبت و بیماری و…) رو استفاده کنید. چیزی مثل گاومیش که انشاله مطالبش رو در سایت قرار میدم حتما
   دام سودآوری هست.
   دامی مثل بز سانن، سازگار با مناطق سردسیر و خشک هست… دقیقا معکوس شرایط جنوب ایران!

   1. سلام خسته نباشی . میخاستم بدونم ایا بز سانن با اب و هوای زرند کرمان . سازگار است و اگه میشه یه ادرس و تلفن مطمئن برای خرید بز برام بفرستید ممنون از وقتی که میگذارید .

    1. سلام
     ممنون
     اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
     برای زرند کرمان هم اگر بتونید هوای خنکی رو با مثلا کولر براشون تامین کنید، مشکلی ندارن
     با تشکر

 5. سلام خسته نباشيد:
  سوالي که من داشتم در خصوص ژنتیک بز سانن میباشد، یعنی اگر ما با وارد کردن یک نر بز اصل سانن در بزهای بومی بتوانیم به شیوه ی صحیح بزغاله هایی با خلوص صد درصد پروش دهیم ، بزغاله های پرورش یافته با توجه به اینکه مادرشان بز بومی بوده است آیا تمام خصوصیات ژنتیکی یک بز اصیل سانن را دارند.
  یعنی این بزغاله ها بعدا که بز بشوند آیا ویژگی های بزسانن اصیل ( از جمله چندقلو زایی و میزان شیردهی) را دارند.
  چون هر طور که حساب کنیم این بزها مادرانشان در واقع بز بومی بوده اند.

  1. سلام
   بله امکان پذیر هست و مهم نیست که نژاد مادر بومی باشه. چون بعد از 6-5 نسل، خلوص به 100% میرسه. از همان زمان اولین جفتگیری، نژاد به خلوص 50% میرسه که مقدار تولید شیر و تولید مثلی مشابه نژاد خالص خواهد شد. اما برای خلوص 100% حداقل 6-5 نسل باید جفتگیری با نژاد 100% خالص انجام شود.

 6. سلام :
  به نظر شما ميشه از لحاظ ظاهري بزهاى سانن 100 درصد خالص رو از بزهاى ناخالص تشخيص داد؟ بطور واضح یعنی راه تشخیص بز اصل از بز ناخالص به چه روشی هست؟

  بعدم ، بعضي از نربزها بوى تَعَفُن خيلي بدي ميدهند، تا جايي که حتی یک نر بز حدود هزارمتر فضا را را با بويي بدتر از بوی فاضلاب آکنده میکند، بطوریکه نگهداریش حتی در فضای باز با همچین بویی مشکل است ، به نظر شما چرا بیشتر نربزها همچین نفس و بوی بدي دارند، آيا راهي وجود داره که از ایجاد همچین بویی جلوگیری شود؟

  1. سلام
   تا 70% رو در صورت حرفه ای بودن میشه تشخیص داد و بعد از اون رو حتما باید بره آزمایش خون

   نر ها بوی تعفن نمیدن. این بوی هورمون جنسی نرینگی یا همون تستوسترونشون هست و اتفاقا نرهایی که بوی بیشتری میدن، قابلیت بارورسازیشون بالاتره و هیچ جور هم نمیشه بو رو حذف کرد. مگر اینکه شما کلا نر رو از تو سیستمتون حذف کنید و فقط لقاح مصنوعی داشته باشید. که هممه ماده باشن و بدون بو

 7. سلام ،باتوجه به اینکه اخیرا بزهای ناخالص زیاد شده و حتی تا جایی که من اطلاع دارم عده ایی با سوء استفاده از بي اطلاعي ديگران در سایت شیپور و دیوار اقدام به فروش بزهای سفیدرنگ بومی بجای بزسانن میکنند، این موضوع واقعا خرید بزسانن را مشکل کرده ، مثلا یک نمونه که اطلاع دارم یه نفر چند بز سانن 75 درصد رو از طریق شیپور خریداری کرده بود و بعد یه مدت متوجه شده بود که این بزها اصلا سانن نیستند و کلا بز بومی سفید رنگ میباشند.
  به نظر شما علاوه بر گرفتن آزمایش خون مشخصات ظاهری بز سانن اصل چی هست؟
  یعنی یه بز سانن اصل از نظر ظاهری بیشتر چه مشخصاتی میتواند داشته باشد؟
  باتشکر از شما

  1. سلام
   تا حدود 60-50% رو میشه افراد مبتدی هم تشخیص بدن:
   پوزه کشیده، گوش دراز و نوک تیز، رنگ سفید خالص و…
   تا حدود 70% رو یه کارشناس خبره میتونه تشخیص بده
   بالاتر از 70% رو دیگه باید بره برای آزمایش خون
   خرید دام از سایتهای تبلیغاتی رو اصلا توصیه نمیکنم. حتما با کارشناس مورد اعتماد خودتون در محل خرید حاظر بشید و شناسنامه دام رو درخواست کنید.

 8. سلام اقای ساعدی عزیز
  ایا شما دامداری در مشهد که بشه بز اصیل سانن رو خریداری کرد میشناسید؟
  لطفا اگه میشناسید معرفی کنید
  0915****36
  ساعدی هستم
  با تشکر

   1. سلام لطفا به صورت دقیق اجزاء خوراک این بز ها و نحوه ترکیب و قیمت روز هر کیلوگرم یا 100کیلو گرم را بیان کنید با تشکر

    1. سلام
     ترکیب اجزای جیره غذایی دام کار متخصص جیره نویسی هست ولی بطور حدودی هر بز روزی 3000 تومان خوراکش هست
     با تشکر

 9. سلام این بز رو میشه در شهر خوی پرورش داد؟ و هر بز حدودا روزی چقدر شیر میده و راهنمایی برای خرید بز سانن ممنون

  1. سلام
   بله. در خوی امکانش هست
   هر بز روزی حدودا 4-3 کیلو شیر میده
   اطلاعات خرید براتون ارسال شد
   با تشکر

 10. سلام سپاس از شما,شرکت معتبر برا خرید بز سانن لطفا معرفی بفرمایید,
  ممنونم و بر این مدار برقرار ,بسیار کمک میکنه اطلاعاتتون

 11. باعرض سلام از راهنمایی تون ممنونم
  اگه میشه مرکز فروش بز سانن را اعلام بفرمایید
  قیمت یک بز با بزغاله کوچک دنبالش چنده
  قیمت یک بز آبستن چنده

 12. سلام
  ممنون از وقتی که میگذارین
  چند سئوال داشتم
  ۱- قیمت بز سانن ماده آماده باروری چند هست الان؟
  ۲- قیمت بزغاله ماده چطور؟
  ۳- مرکز معتبر واسه خرید که با اصفهان هم نزدیک باشه کجا هست؟
  ۴- رژیم غذایی این بزها جطور هست؟
  ۵- سیستم تهیه علوفه هیدرو پونیک برای ۱۰ راس و ۵۰ راس چقدر هزینه داره و چه مقدار فضا و امکانات نیاز داره؟
  ۶ بطور کلی برای استارت این کار با ۱۰ بز ماده و افزایش اونها به ۱۰۰ راس، چه مقدار سرمایه نیاز هست و طی ۳ سال آتی چه مقدار سرمایه و امکانات باید پیش بینی بشه؟

  1. سلام
   تا تاریخ درج این نظر:
   قیمت باز سانن ماده خالص آبستن یکساله 3.7
   ماده دوساله 4.5
   نر یکساله 2.8
   نر دوساله 3.5 میلیون

   بزغاله فعلا برای فروش نداریم
   شما برای هر دام سبک (فضای مسقف و غیرمسقف) حداکثر 10 مترمربع فضا در نظر بگیرید

   هر دام سبک میتونه 30% از علوفه هیدروپونیک در جیره اش استفاده کنه (بدون ایجاد مشکل در سیستم تغذیه ای دام) که در نهایت باعث کاهش هزینه تغذیه تا 30% میشه

   بنابراین شما میتونید از حداقل سیستم موجود (100 کیلوگرم در روز) استفاده کنید با هزینه تجهیزات 9 میلیون تحویل درب کارگاه در تهران. برای این سیستم هم نیاز به یک فضای 18 مترمربعی دارید با ارتفاع 3 متر و سرپوشیده و عایق. کف سنگ یا سرامیک (برای شستشوی راحت تر و رعایت بهتر بهداشت). ابعاد استاندارد هم 6*3 هست. اگر فضایی با این حدود ابعاد دارید، تصاویر و ابعادتون رو ارسال کنید تا دقیقا بر اساس مکان شما ایجاد بشه (شاید امکان افزایش ظرفیت تولید هم باشه)
   در غیراینصورت برای ساخت، ابتدا نقشه مکان رو براتون ارسال میکنم.

   مرکز فروش نزدیک اصفهان رو نمیشناسم. برای مرکز خرید در ایمیل براتون ارسال کردم.

   دوران آبستی 5 ماه و دوره استراحت 3 ماه هست. یعنی هر 8 ماه یکبار قابلیت آبستنی رو دارن.
   بزهای سال اول روزانه حدود 3 کیلو شیر میدن و معمولا تک قلو زا هستند.
   بزهای سال دوم روزانه حدود 4 کیلو شیر میدن و دوقلوزایشون تثبیت شده هست – تا 4 قلو و 8 کیلو شیر هم رکورد دارن.
   قیمت هر کیلو شیر بز سانن بین 4-3 هزار تومان هست – تا 10 هزار تومان هم من دیدم.
   برای تولید پنیر بز هم به ازای تقریبا هر 5 کیلو شیر، 1 کیلو پنیر تولید میشه که قیمت هر کیلو پنیر بین 30-25 هزار تومان هست.

   برای هر 15-10 راس ماده، یک نر لازم دارید.

   هر دام سبک تقریبا روزانه حدود 3 کیلو ماکزیمم خوراک نیاز داره که هزینه خوراک روزانه 3000 تومان میشه

   امیدوارم تونسته باشم به سوالاتتون پاسخ کاملی داده باشم.
   09137946461
   با تشکر
   آرش ساعدی

 13. با سلام و خسته نباشيد خدمت دوست گرامي با ارزوي موفقيت روزافزون
  من و همسرم قصد خريد تعدادي بز سانن در شهر ساري رو داريم تا با افزايش انها و فروش شير منبع درامد كسب كنيم ،مطالب سايت شما را مطالعه كردم ،هنوز تصميم درمورد نوع تشكيل گله و تعداد بز خريداري شده تصميم نهايي نگرفتيم ،در حال حاظر تا ٦٠مليون سرمايه داريم و در جاده دريا سري هم زمين پدري داريم
  خواستم پيشنهاد شما رو براي شروع و كسب درامد از اين طريق بدونم
  ممنون از لطف شما

  1. سلام
   مطالب تکمیلی رو براتون ایمیل کردم
   ولی بطور کلی اگر مشکلی از نظر کوران هو، خیسی بستر و دمای بالای 40 درجه نباشه، مشکلی نیست و میتونید پرورش بدید سانن و آلپاین رو

 14. سلام
  من می خواهم در شهر گرمسیر دامداری را ه بیاندازم .به نظر شما بهترین نوع گوسفند که درامد زایی بالایی دارند و سرمایه گذاری برای ان آینده دارد . چی هستن ؟

    1. سلام
     برای امتیازات این بز، مطالب سایت رو دقیق تر مطالعه بفرمایید.
     سایر موارد رو براتون ایمیل کردم
     با تشکر

 15. سلام، باتشكر از اطلاعاتتون.
  ميخواستم بدونم اگه بخايم علوفه هيدروپونيك رو از جايي بخريم و خودمون تهيه نكنيم كيلويي چنده قيمتش؟؟؟

  1. سلام
   معمولا قیمت تمام شده برای تولید کننده 2500-2000 ریال به ازای هر کیلو هست که معمولا قیمت فروشش روی کیلویی 500 تومان هست.

 16. درود
  ميخاستم بدونم واسه منطقه كوهپايه اي و هواي نسبتاً خنك منطقه چه گوسفندي مناسبه، البته واسه چراي آزاد، آيا رومانف جواب ميده؟؟؟

  1. سلام
   بطور کلی گوسفند میتواند سرما را براحتی تحمل کند. برای پروار نژاد افشار مناسبه
   درباره رومانف مطلبی در سایت قرار خواهم داد
   با تشکر

 17. جناب ساعدی جهت تولید گله نیاز به خرید بز بومی منطقه اصفهان دارم مکانی مطمئن جهت خرید سراع دارید راهنمایی فرمایید. با تشکر

  1. سلام
   سمت اصفهان رو نمیشناسم اما با دوستان در کرج کار میکنم
   در صورت تمایل در خدمتتون هستم
   اطلاعات تکمیلی رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 18. با سلام ، حدود ۲ ساعت طول کشید تا همه سوالات دوستان و جوابهای حضرتعالی رو خوندم ،و طی ۱ماه گذشته که در سایتهای مختلف به دنبال تحقیقاتم در مورد دام سبک بودم در اکثر جاها نوشته های شما وجود داشت ،خورسند شدم هنوز افراد تحصیلکرده و با انرژی در این دیار وجود دارند که حاضرند تجربیات خود را اینگونه و با حوصله در اختیار عموم قرار دهند .من نیز چون دوستان دیگر ضمن تشکر ۲ سوال از خدممتتون دارم ۱- در استان کرمان مناطقی که زمستان سرد و روزهای تابستان گرم ولی شبهای معتدل دارد برای نگهداری گوسفند پرواری در محیط بسته بین گوسفند رومانف و اصلاح شده افشار کدام را توصیه میکنید ۲- در صورت امکان مراکز یا افراد معتبر جهت خرید دامهای اصیل رومانف و سانن و آلپاین را معرفی کنید . پاینده باشید

  1. با سلام و احترام
   خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید و ممنون از لطفتون
   بطور کلی گوسفند پروار افشار رو بیشتر توصیه میکنم. چون اگر درست و مقوی تغذیه بشه، چیزی از رومانف هم کم مداره. مظاف اینکه مزه گوشت بهتری هم داره
   در زمینه رومانف و آلپاین فعلا جای معتبری رو نمیشناسم ولی در زمینه سانن با دوستان سمت کرج کار میکنم
   اطلاعات تکمیلی رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 19. ممنون از شما ، با توجه به رشته تحصیلی و ارتباط و تجربه ای که در زمینه دام دارید آیا برای نگهداری گوسفند پرواری و داشتی در استان کرمان گزینه مناسبتری از افشار اصلاح شده رو توصیه میکنید

 20. سلام عرض ادب
  ممنون از وقت و انرژی که برای همه میذارید مطالبتون عالی بود
  جسارتا برای سرمایه گذاری و پرورش دام سبک نیاز به مشاوره و راهنمایی دارم اگه ممکنه منابع معرفی کنید
  مچکرم

  1. سلام
   خیلی ممنون
   در خدمتتون هستم. کتابهای مرتبط رو میتونید مطالعه کنید. از افرادی که مستقیما در کار پرورش دام هستند هم میتونید مشورت بگیرید.
   با تشکر

 21. با سلام خدمت شما دوست عزیز جناب اقای ساعدی بنده ساکن تهران هستم وتصادفن در وبگردی باموضوعاتی مثل دامپروری گوسفند ،بز از نژاد های مختلف اشنا شدم و همچنین با سایت شما چیزی که برام مشهود بود جاذبه خیلی زیاد پرورش بز سانن یا الپاین وسود خیلی خوب این کار که همین موضوع سبب گرایش خیلی زیاد جوانان تشنه کار ودرامد نسبت به این موضوع شده مثل خیلی از کارهای دیگر که بدون کارشناسی دستگاههای مربوطه انجام شد وهجوم افراد به سمت یک حرفه خاص و مسلما عرضه بیش از تولید وسرخوردگی افراد چون بنده این موضوع را بارها در صنعت دیده وتجربه کردم با امید به اینکه این کار با هدایت سازمانها و دستگاههای ذی ربط در مسیر درستی هدایت شود.با تشکر صمیمانه از شما

  1. سلام آقای جعفری
   بله… واقعا مساعدت نهادهای دولتی مورد نیازه. البته مساعدت و همکاری اصولی و آینده نگرانه نه سنگ اندازی و راهنمایی اشتباه
   بسیار ممنون از نظرتون

 22. سلام جناب ساعدی عزیز
  از مراکز تهیه بز سانن اصیل کجا رو پیشنهاد میکنید ، همچنین برای تهیه علوفه هیدروپونیک و دستگاه تولید آن هم راهنمایی بفرمایید . میخوام ۲۰ راس بز شیری رو برای استارت بخرم ممنونم

  1. سلام
   پاسخ رو براتون ایمیل کردم
   برای علوفه هیدروپونیک متناسب تعداد دامتون، سیستم 100 کیلو در روز رو بهتون پیشنهاد میکنم. اطلاعات دقیق تر و جزئی تر رو براتون ارسال کردم.
   با تشکر

 23. ممنون وخسته نياشيد بيزحمت شماره تماسهاتون وبرام ا رسال كنيد متشكرم طييي

 24. سلام، مشکل اصلی تولید فروش محصوله،آیاشیر یابز پرواری نرراحت خریداری میکنند؟اگر تولیدتان۱۰۰کیلو شیرباشد راحت بفروش میرسد؟

  1. سلام
   اون هم مشکلی نیست. فروش داره. بله شما روزانه 600 لیتر هم داشته باشید شرکت هایی مثل کاله و… خرید دارن

 25. سلام
  از کجا میشه این بز رو خرید و قیمت هر بز تقریبا چنده ؟برای کرمان میخواستم .شهر سرجان که شهر تقریبا سرد سیریه .
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 26. سلام ، من یاسوج هستم ، نزاد سانن برای منطقه ما مناسبت یا نه ، به علاوه جایی برا فروش مثلا استان فارس یا بوشهر که نزدیک باشه سراغ دارید ، به علاوه یه نکته مهم ، با توجه به اینکه طبع غذایی مردم اینجا به طور کلی به گوشت و طعم شیر بز محلی عادت دارن ، خواستم بدونم طعم شیر و گوشت بز سانن تفاوتی با بز محلی داره یا نه ، ممنون میشم راهنمایی کنید 0917***816

  1. سلام
   اون سمت رو نمیشناسم
   اما سایر اطلاعات خرید رو براتون ایمیل کردم
   خیلی تفاوتی نداره مزه اش
   با تشکر

 27. سلام ممنون بابت باسخ هاتون
  من همدان هستم ميخوام برورش بز رآه بندازم ، توي همدان امكانش هست ?
  از كجا ميتونم 10تا خريداري كنم?

  1. سلام
   الان اصفهان فعلا برای فروش نیست اما سمت کرج هست
   اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 28. سلام
  مراکز فروش روغن و کشک بز سانن رو جایی سراغ دارید؟؟و اینکه برای تولید یک کیلوگرم روغن و کشک ان چه مقدار شیر لازم است؟؟ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام
   روغن و کشک رو اطلاعی ندارم
   ولی از هر 5-4.5 کیلو شیر، یک کیلو پنیر بدست میاد

 29. مطالبتون جالب بود.من به اطلاع جامع وکاملتری در زمینه پرورش بز سانن نیاز داشتم.
  اطلاعات تجربی در زمینه میزان شیردهی واقعی بز سانن واینکه چطوری امکان داره تا ۷ کیلو در روز شیر بدهند؟ایا کردستان برای پرورش این نوع بز مناسب هست؟
  ممنون میشم اگر یه راه ارتباطی مناسب رو به بنده معرفی بکنید.

  1. سلام
   ممنون
   مقدار شیردهی واقعی این بز هم در همون حدی هست که نوشتم. بین 4-3 کیلو در روز. مقادیر 8 و 10 کیلو معمولا رکورد محسوب میشن.
   کردستان هم مناسب پرورش هست
   راه ارتباطی هم در صفحه تماس با من در اختیارتون هست:
   http://arashsaedi.com/contact-me/

 30. سلام خسته نباشيد، جاى معتبر براى فروش بزغاله ماده سانن معرفى كنيد لطفا، و اين كه تلقيح مصنوعى رو جايگزين نر سانن و گله بومى كنيم بهتر است يا خير؟

  1. سلام
   اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   تلقیح طبیعی بهتره
   اون مورد هم دو نوع استراتژی هست. یکی هزینه اولیه اش بالاست و دیگری زمانش بالاست. بستگی به خودتون داره

 31. سلام وقت بخیر
  از اطلاعاتی و تجربیاتی ک به صورت رایگان در اختیار گذاشتید بسیار سپاس گزارم.
  ممنون می شم به سوالاتم پاسخ بدید.
  1. در بحث فروش مشکلی وجود ندارد یعنی واقعا شرکت ها و کارخانه هایی مثل پگاه و کاله و… شیر و محصولات بز سانن روخریداری می کنند.
  2. جیره غذایی بز سانن به چ صورتی است علوفه ساده مثل جو ، یونجه و… کفایت می کند ؟

  1. سلام
   خیلی ممنون
   در بحث فروش خیر مشکلی نیس. بشرطیکه تولید شما بالای روزانه 600 لیتر باشه که شرکت ها بتونن ازتون خرید کنن. برای این مقدار توالید شما نیاز به حداقل 200 راس ماده فعال دارید.
   در بحث جیره هم من در تیمم متخصص جیره نویس دارم که میتونه این موارد رو با هم بالانس کنه که مشکلی براتون پیش نیاد
   با تشکر

 32. سلام ممنون از راهنماییهاتون
  شما در آخرین سوال که ازتون پرسیدن در مورد فروش مشکلی نیست جواب دادید اگر ۶۰۰ لیتر تولید داشته باشید مشکلی نیست!
  پس با این حساب کسانی که میخوان با سرمایه کم این کار رو راه بندازن فایده ای نداره چونکه تولید شیرشون خیلی کمتر از این حرفهاست و در واقع تولیدشون رو دستشون میمونه؟
  لطفا توضیح بدید که به غیر از اون شرکتها کجا میشه حجم کم مثلا روزی۵۰ لیتر رو کجا فروخت؟و اینکه مراحل اخذ مجوزهای لازم برای راه اندازی چیه؟و آیا مجوز برای جای اجاره ای هم صادر میشه؟هزینه های اولیه مثل تجهیزات شیر دوشی یا دستگاههای دیگه هم داره؟چند نفر کارگر نیاز داره؟و اگر ملاک رو ۱۰ راس بز قرار بدیم چقدر مکان نیاز داریم و هزینه هایی که قبلا ازتون سوال کردم بر اساس ۱۰ راس چقدر هست.
  بازم از وقتی که میزارید ممنونم و با توجه به جوابهایی که به دوستان داده بودید و من خوندم کاملا میشه صداقت رو حس کرد.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   نظر لطفتونه. خیلی ممنون
   اگر توجه کرده باشید، دوستمون پرسیده بودن که اگر مقدار تولید بالا باشه چجوری میشه فروخت که خدمتشون عرض کردم ولی برای تولیدات مقدار کم هم مکان فروش هست. لبنیاتی های منطقه
   حداقل میدونم که در اصفهان و تهران هیچ مشکلی نیست. برای سایر مکان ها هم بعید میدونم مشکلی باشه
   اگرهم در منطقتون ندارید باید خودتون براش بازار سازی کنید. البته مطمنا دوست و فامیل و آشنا نمیذارن که تو دامداریتون چیز زیادی باقی یمونه ولی لبنیاتی های منطقه هم خرید دارن
   همچنین اگر فراوریش کنید و پنیرش رو بفروشید که سودآوری بیشتری خواهید داشت
   مراحل اخذ مجوزش رو باید از امور دام جهاد کشاورزی منطقتون پیگیری کنید.
   تجهیزات شیردوشی مخصوص بز هزینه چندانی نداره. شاید برای 100 راس حدود 4-3 میلیون تومان باشه. البته قیمت به روزش رو ندارم
   برای هر بز حدود 4-3 مترمربع مسقف و 7-6 مترمربع هم غیر مسقف لازمه یعنی هر دام حدود 10 مترمربع
   روزانه هر دام هم حدود 3000 تومان خوراک نیاز داره.
   دیگه ضرب و تقسیم ها رو خودتون انجام بدید.

 33. سلام ما خودمون گله داریم گله بومی بز نر میخواستیم لطفا قیمتهارو بفرمایید فقط اصل باشع لطفا قیمت بز و بزغاله هاتون روهم بگید

 34. سلام اقای ساعدی وقت بخیر
  از این سایت مفید که دارید ممنونم
  چند سوال خدمت تون داشتم.
  پرورش بز سانن در منطقه سوادکوه استان مازندارن مقرون به صرفه هستش؟
  هزینه برای پرورش ۱۰ ال ۱۵ راس بز چقدر می باشد؟
  از کجا میشه نژاد اصل خریداری کرد؟
  با تشکر از زحمات شما

  1. سلام
   خیلی ممنون
   بدلیل دمای مناسب بله. مشکلی نداره. فقط نباید زیر پای دام خیس باقی بمونه
   بز سانن به چند مورد حساس هست:
   1- دمای بالای 35 درجه
   2- خیسی بستر
   3- کوران هوا
   این موارد نباشن، مشکلی نداره برای تولید
   برای هزینه ها به این پست مراجعه کنید:
   http://arashsaedi.com/goat-or-sheep/
   برای خرید هم اطلاعات رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 35. سلام.ببخشید من در یکی از شهر های خنک و سردسیر خوزستان هستم که دما برای نگهداری بز سانن وجود داره.به جز دو ماه از تابستون که دما فقط در ظهر به40هم میرسه و بررسی که کردم متوجه شدم تقریبا همه شهر های ایران در ظهر تابستون دمای بالایی دارند.به نظرتون مشکل ساز نیست؟مثلا با ایجاد سایه بان درست میشه؟

  1. سلام
   نه مشکلی نیست. اون رو هم میتونید نهایتا با یه کولر آبی برای مواقع اضطراری برطرف کنید.

  2. هیچ مشکلی پیدا نخواهید کرد.
   تهویه مناسب و جایی که درخت باشه و محیط خنکتر بشه بهتره
   ساختمونتون هم سعی کنید گل گچ و سقف چوبی یا کارتن پلاست پشم شیشه با تهویه مناسب.نیاز به کولی فک نکنم باشه.

 36. سلام اقای ساعدی.واقعاااا مچکرم بابت پاسخ های خونسردانه و با انرژی تون و اگاه کردن دوستان.میخواستم بپرسم شما میتونید مکانی یا کسی که بز مورسیا عرضه کنه به ما معرفی کنید؟ایمیل من باز نمیشه به صورت عمومی اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید؟

  1. سلام
   خیلی ممنون
   نظر لطفتونه
   بز مورسیا رو فقط سازمان مستضعفین وارد کرده و پرورش دادند در قلعه گنج کرمان. فروشنده اش هم خودشون هستند. البته شاید خرده فروشی هم تک و توک هم کسی باشه ولی من نمیشناسم

 37. با سلام
  میشه بابت مراکز خرید و قیمت این بز اطلاعاتی برام بفرستید-ممنون میشم

 38. با سلام و تشکر از روحیه سخاوتمندانه حضرتعالی در ارائه اطلاعات
  لطفا در خصوص تهیه بز ماده و نر سانن تازه بالغ از مراکز معتبر و حدود قیمت آن راهنمائی فرمائید.
  با تشکر و سپاس

 39. سلام اقای ساعدی.خدا قوت.عذر میخوام اگه میشه بفرمایید هزینه ی خوراک بز بومی (نجدی)در حال حاضر چقدره؟و این که کلن چی باید بخورن با احتساب هیدروپونیک.اصلا بز نجدی با استراتژی زاد اوری مناسبه؟

  1. سلام
   هزینه خوراک بزها اگر بصورت خیلی تاپ و عالی در نظر گرفته بشه، روزی بیشتر از 3000 تومان نمیشه معمولا – اغلب هم کمتره
   نوع جیره بستگی داره به جنس دام، سن دام، جیره قبلیش و… که این کار جیره نویس هست و من تخصصی در اینباره ندارم

 40. سلام خسته نباشید لطفا محل مورداطمینان برای خرید سانن رو دراستان کرمان یا یزد معرفی کنید باتشکر

  1. سلام
   برای این استان ها رو نمیشناسم اما اطلاعات کلی رو براتون ایمیل کردم
   با تشکر

 41. با سلام و احترام
  بنده درصدد راه اندازی یک واحد بز سانن داشتی با ظرفیت اولیه 200 میش و قابلیت توسعه تا 1000 میش هستم. زمین خریداری شده و می خواهم برای مجوز ها اقدام کنم. مستدعی است در موارد ذیل راهنمایی فرمایید:
  1. مرجع مطمئنی برای خرید مولد ها از نظر خلوص نژاد و سلامت.
  2. ظرفیت پکیج تولید علوفه هیدروپونیک مورد نیاز این واحد( پکیج ثابت) و هزینه مربوط به آن
  3. در مورد طراحی اصولی واحد و جیره نویسی جهت تکمیل جیره در کنار علوفه هیدروپونیک برای به حداکثر رساندن راندمان. لطفا” هزینه این خدمات را هم مرقوم فرمایید.
  4. بفرمایید که اگر در سیستم هیروپونیک از بذور مختلفی استفاده گردد، مانند جو و ذرت و یونجه و … باز هم به جیره مکمل نیاز است؟
  سپاس از بذل توجه شما

  1. سلام
   پاسخ سوالات شما:
   1- محل خرید و قیمت حدودی روز، براتون ایمیل شد.

   2- برای 1000 راس نهایتا به یک سیستم با ظرفیت روزانه یک تن نیاز دارید که نیاز به مساحت 110 مترمربع با ارتفاع 3 متر سرپوشیده و عایق حرارتی نیاز دارید که با قیمت حدودی امروز تا تاریخ درج این پست، حدود 80 میلیون تومان هزینه تجهیزات هست (بدون احتساب سازه و مکان)

   3- طراحی اصولی مکان هم مشکلی نیست. تو تیمم متخصص طراحی برای این منظور هست. در زمینه جیره نویسی هم همینطور. پشتیبان هست برای بالانس کردن جیره با علوفه هیدروپونیک برای دام که مشکلی از نظر تغذیه یا مشکلات گوارشی پیش نیاد تا با کمترین هزینه خوراک، بالاترین راندمان رو بتونید بگیرید.

   4- بله نیاز به جیره خشک هم هست و دام حتما باید جیره خشک هم استفاده کنه
   پایدار باشید عزیز

 42. وقت بخیر
  لطفا در مورد نگهداری از بز در شرایط گیلان راهنمایی بفرمایید
  و قیمت دستگاه شیرخوران اتوماتیک،جانشین شیر بفرمایید مارک خوب و از کجا میشه تهیه کرد؟
  با تشکر

  1. بطور کلی مشکلی از نظر نگهداری بز در گیلان نیست. فقط بسترش نباید خیس بمونه و بعد از شیردوشی هم تا حدود 30 دقیقه نباید بشیه تا سر (نوک) نیدل پستانهاش بشته بشن و آلودگی نفوذ نکنه. برای این کار هم بهترین روش استفاده از یه خوراک خوش طعم و خوش خوراک مثل کنسانتره یا علوفه هیدروپونیک بعد از شیردوشی هست که تا زمانیکه سر پستان های دام بسته بشن، اون هم ایستاده باشه.
   قیمت رو اطلاعی ندارم. میتونید در اینترنت سرچ کنید
   پایدار باشید

 43. با سلام و خسته نباشید
  از کجا می تونم بز سانن شیرده نژاد اصل بگیرم من ساکن زنجانم و اینکه سرمایه لازم برای خرید این تعداد بز در حال حاضر چقدره و کل خوراک مورد نیاز دام رو جایی هست که بشه تهیه کرد با قیمتی که تو نظرات فرمودین؟

 44. سلام اقاى ساعدى. من حدود ٤٠ ميليون ميخوام هزينه كنم و از كم شروع كنم. جوونم و پول زيادى ندارم. رفتم اداره كشاورزى براى سوال و مجوز. گفتن اصلأ توى ايران اين بز نيست نيست و يكى قبل شما ميخواست انجام بده و كل كشورو گشت گيرش نيومد. البته فكر كنم از سر نااگاهى اين حرفو زدن. گفتم من اگه پيدا كنم مجوز ميديد گفتن بايد بالاى 50 تا باشه.
  كلأ نااميدمون كردن. من از شهر ياسوج هستم.
  شرايط سردسيرى داره و بسيار مناسب اين كاره. از خودمم باغ روستايى دارم با تمام امكانات مثل اب و برق و گاز.
  حالا ميخوام راهنماييم كنيد كه كلأ با ٤٠ تومن ميتونم راه بندازم يا نه. اگه اره بزهارو از كجا تهيه كنم. البته نمونه اصل. و اينكه بخوام كل سرمايمو كه اين ٤٠ تومنه بزارم توى اين كار واقعأ برام ميصرفه يا نه. ممنون ميشم مفصل برام توضيح بديد.

 45. سلام جناب آقای ساعدی عزیز
  الان قیمت هربزسانن ماده چنده وآدرس خرید هم لطف کنید ممنون میشم.

 46. با عرض سلام و خسته نباشی
  جناب آقای ساعدی میشه لطف کنید بین بز سانن و میش افشاری با ژن چند قلو زا که در دانشگاه زنجان ترویج داده میشه یه مقایسه انجام بدید.
  آیا در استان فارس جایی برای خرید بز سانن سراغ دارید، اگه نه محلی که بشه بز سانن اسیل و تهیه کرد کجاست

  1. سلام
   چشم. ممنون بابت پیشنهادتون. انشاله قرار خواهم داد
   اطلاعات رو براتون در ایمیل ارسال کردم
   با تشکر

 47. سلام جناب آقای ساعدی با عرض ادب و احترام و تشکر از سایت و مطالب پربارتون من از شهرستان ممسنی استان فارس مزاحمتون میشم میخواستم راهنمایی کنید واسه شروع این کار باید چیکار کنم!
  مرکز خرید
  تعداد راس از نظر صرفه اقتصادی
  نوع خوراک
  مکان نگهداری
  بیماری ها
  روش های پیشگیری
  و هر چیز دیگه که نیاز داره راهنمایی بفرمایید!
  با تشکر

  1. سلام
   اطلاعات مکان خرید رو براتون ایمیل کردم
   حداقل تعداد راس از نظر صرفه اقتصادی 30 راس ماه با 3-2 راس نر هست
   جیره باید طبق نظر جیره نویس نوشته بشه که در تیمم متخصص جیره نویس دارم که میتونه کمکتون کنه ولی حدودا هزینه خوراک هر بز روزانه 3000 تومان هست تقریبی
   مکان نگهداری هم نیاز به مکان سرپوشیده داره هم باز. هر دام متوسط 4-3 مترمربع فضای مسقف و 7-6 مترمربع بهاربند نیاز داره (مجموعا 10 مترمربع) برای طراحی جایگاه هم میتونم در خدمتتون باشم
   برای شروع بهتره که یک دوره در فنی حرفه‌ای بگذرونید که تمام این سوالاتتون رو بطور کامل و جامع پاسخ میدن
   با تشکر

 48. سلام اقای ساعدی
  تشکر می کنم از مطالب بسیار خوب و مفید شما
  من می خواستم به ارزش 40 میلیون تومان بز ساننن نژاد اصل تهیه کنم می خواستم بدونم از کجا می تونم تهیه کنم و برای این مبلغ حدود چند راس میشه تهیه کرد
  با تشکر

 49. سلام اقای ساعدی میخواستم چند سوال بپرسم در مرود بز سانن اگ ی وقت بدین ممنونتون میشم

  1. سلام
   اگر پاسختون رو در پست‌های مرتبط با بز سانن در سایت پیدا نکردید، بفرمایید در خدمتتون هستم.

 50. سلام اقای ساعدی عزیز
  واسه شروع این کار باید چیکار کنم!
  مرکز خرید
  تعداد راس از نظر صرفه اقتصادی
  نوع خوراک
  مکان نگهداری
  بیماری ها
  روش های پیشگیری
  و هر چیز دیگه که نیاز داره راهنمایی بفرمایید!
  با تشکر

  1. سلام
   اکثر این سوالات در متن توضیح داده شده. کامل مطالعه بفرمایید
   پاسخ به ایمیل شما ارسال شد
   با تشکر

 51. سلام بز سانن ابستن یا ماده خالص وارداتی یا اصلاح نژاد شده رو از کجا میشه وارد کرد

  با تشکر از مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =