حشرات مفید 6 – سن شکارگر

در این سری از پستها، به معرفی حشراتی میپردازم که تحت عنوان حشرات مفید (Useful Insects) نامیده می‌شوند.

این حشرات، در عرصۀ طبیعت نقش مهمی را در جلوگیری از تکثیر آفات و برقراری تعادل حیاتی (Equilibrium biology) ایفا می‌کنند و پرورش آنها می‌تواند علاوه بر سودآوری مناسب برای تولید کننده، باعث ایجاد تعادل زیستی در کشاورزی و باغبانی گردیده و بصورت مستقیم بر روی سالم سازی محصولات کشاورزی، تاثیر مثبت گذارد.

6- سن شكارگر: True bugs

این راسته بین 80-50 هزار گونه را شامل می‌شود مانند ساس، سن، شپشک، زنجره و… . این حشرات طولی از 1 میلیمتر تا 15 سانتیمتر دارند.

سن شکارگر (گونۀ Orius insidiosus) حشره کوچکی است که معمولا اندازه آن بین 3-0.5 میلیمتر است. این سن را ممکن است به رنگهای سیاه تا بفنش تیره با علائم سفید رنگ در نوک بالها ببینید بصورتیکه در هنگام بسته بودن بالها اشکال سفید رنگ دیده میشوند. (شفیره‌) نیمف‌های سن شکارگر معمولا رنگی بین زرد نارنجی و قهوه ای داشته و شکل آن شبیه به قطره آب است.

سن شکارگر

با این که این سن بسیار کوچک است اما سریع حرکت میکند و شکارچی بسیار ماهری است. از جمله آفت‌هایی که به کمک این حشره می‌توانید از بین ببرید عبارتند از شته، کنه تار عنکبوتی و تریپس. هر سن شکارگر بالغ میتواند 20 لارو تریپس را در هر روز از بین ببرد.

شفیره یا نیمف سن شکارگر در حال تغذیه از شفیرۀ شته

گاهی اوقات این حشره با مکیدن شیره برگها از گیاهان حساس نیز تغذیه میکند اما صدمه‌ای که بر جای میگذارد ناچیز است. گهگاهی ممکن است این سن انسان را گاز بگیرد اما گزیدگی سن شکارگر تنها تحریک موقتی در پوست ایجاد میکند.

سن شکارگر با فعالیت حشره خواری خود، بصورت شكارچی بر روی تعداد كثیری از آفات نباتی دیده میشود، مخصوصا: شته، شپشک‌های نباتی و بال ریشكداران، سخت بالپوشان، پروانه‌ها، كنه‌ها و… . این حشرۀ مفید در مبارزات بیولوژیكی از اهمیت زیادی برخوردار است، به مراحل مختلف رشدی آفت صدمه زده و با تزریق آنزیمهایی، محتویات بدن میزبان را ابتدا تخریب وسپس سونداژ میكند (میمکد).

ارزش این حشرات مفید در تقلیل جمعیت آفات نباتی بعلت تغذیه توام پوره و حشره كامل از یک میزبان، غالبا زیاد و در مقایسه با سایر حشرات بیولوژیک قابل توجه می‌باشد.

سن شکارگر بالغ در حال تغذیه از شته

چرخه زندگی این موجود کوتاه است و طول عمر آن از تخم تا بلوغ 3 هفته طول میکشد. سنهای بالغ در طول زمستان در مواد آلی باغ مانند خرده برگها پنهان می مانند و در اوایل بهار بیرون می آیند. در این زمان ماده‌ها داخل بافتهای برگ تخم گذاری می‌کنند. شما نمی‌توانید تخمهای آنها را ببینید چرا که در داخل برگها ریخته شده است. لاروهای نارنجی رنگ که از تخم سر بیرون می آورند، چند مرحله را پشت سر میگذارند تا در نهایت بالغ میشوند.

سن شکارگر بالغ در حال تغذیه از شته

همچنین باید برای تغذیه سن شکارگر غذا وجود داشته باشد. این حشره عاشق خوردن حشرات مضر باغچه است. از جمله موجوداتی که شفیره و بالغ سن شکارگر از آنها تغذیه میکنند، عبارتند از:

 1. تریپس
 2. کنه
 3. تخم حشرات
 4. حشرات زره‌دار
 5. تخم کرم ذرت
 6. شته
 7. کرم ساقه خوار ذرت
 8. شفیره‌های زنجرۀ سیب زمینی
 9. کرم صد پای کوچک (کرم پیله ساز)
 10. مگس سفید
 11. پسیل

هنگامیکه هیچ یک از این طعمه‌ها پیرامون سن شکارگر قرار نداشته باشد، این حشره، گرده و شیره گیاهان را میخورد. با این حال اگر غذای کافی نداشته باشد که سیر بماند احتمالا از آن ناحیه نقل مکان کرده و دور میشود. بنابراین اگر میخواهید باغچه یا باغتان از این سن نگهبان بهره ببرد، نباید از حشره‌ کش‌های خطرناک استفاده کنید.

مقایس اندازه سن شکارگر

 

مقایس اندازه سن شکارگر

به دليل كوتاه بودن چرخه زندگی، امكان پرورش مداوم اين سن شكارگر در شرايط آزمايشگاهی، زادآوری نسبتاً بالا، پايين بودن ميزان تلفات پوره‌ها طی دوره پرورش، امكان پرورش شكارگر روی ميزبانهای واسط و همچنين غذای مصنوعی و اشتهای بسيار بالا در طول دوره رشد، از اين شكارگر می‌توان در برنامه‌های كنترل بيولوژيک آفات جنگلها استفاده نمود.

سن شکارگر

 

فسیل سن، 116 میلیون سال پیش، برزیل

مطالب مرتبط:

1- حشرات مفید 5 – زنبور تریکوگراما

2- حشرات مفید 3 – سنجاقک

3- حشرات مفید 1 – کفشدوزک

 

 

3 دیدگاه در “حشرات مفید 6 – سن شکارگر

 1. سلام، این حشره رو از کجاها میشه پیدا کرد و روی درخت آفت زده منتقل کرد؟ یک درخت نارون توی روستامون هست که پر شده از شپشک خونی. میخواستم این سن شکارگر رو بفرستم سروقتشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *