نقش حواس 5گانه در گوسفند


1- بينایی

گوسفندها به حس بيناييشان بسيار وابسته هستند. به اعتقاد دانشمندان، موقعيت چشم‌های گوسفند بعلت طبيعت صيد بودن آنهاست. گوسفندان، مردمک چشم بزرگی دارند كه مستطيلی شكل است.

موقعيت كرۀ چشم در دو طرف سر، وسعت ديد بيشتری به گوسفند می‌دهد. ميدان ديد گوسفند، بین 191 تا 306 درجه است كه به ميزان پشم صورت بستگی دارد.

حس بینایی گوسفند

2- شنوایی

گوسفندان قدرت شنوایی فوق العاده‌ای دارند. آن‌ها می‌توانند با گوش‌هايشان صداهای كوچک را تقويت كنند. گوسفندها از صداهای بلند می‌ترسند؛ مثل صدای نعره يا واق سگ. آن‌ها در مقابل صداهای بلند و غير طبيعی عصبی می‌شوند و مديريتشان مشكل می‌شود.

اين امر ناشی از ترشح هورمون‌های استرس‌زا است. همچنین ایجاد صداهای بلند، در صورت آبستن بودن دام، براحتی می‌تواند باعث سقط جنین شود. به همین دلیل درصورتیکه مسایل تعمیراتی در دامداری لازم الاجراست، پیشنهاد می‌شود حتما دام‌ها به محیط خارج منتقل شده و سپس عملیات تعمیری (مانند برش و…) انجام شود.

حس شنوایی گوسفند

 

آیار ارتباطی بین تعلیف دام با علوفه هیدروپونیک و سقط جنین در دام وجود دارد؟

 

3- بويایی

گوسفندها قدرت بويایی فوق العاده‌ای دارند. سيستم بويایی آنها پيشرفته‌تر از انسان است. آنها می‌توانند بوی شكارچی را تشخيص دهند. قوچ‌ها می‌توانند با حس بويایی خود، ميش‌های فحل را تشخيص دهند. همچنين ميش‌ها در شناسایی برۀ خود، از حس بويایی استفاده می‌كنند.

گوسفندها ترجيح می‌دهند برخلاف جهت جريان باد حركت كنند تا بتوانند از قوه بويایی خود بهتر بهره ببرند.

حس بویایی گوسفند

4- لامسه

بيشتر بدن گوسفند با پشم و موهای ضخيم پوشيده شده است و تنها لب‌ها، دهان و شايد گوش‌های گوسفند می‌توانند خوب لمس كنند. به همين خاطر در صورت استفاده از سيم الكتريكی در حصار، بايد ارتفاع آن با ارتفاع پوزۀ گوسفند، هماهنگ باشد.

روش تشخیص فحلی در گوسفند و بز

گروه حيواناتی كه با يكديگر ارتباط بدنی داشته باشند، آرام‌تر هستند.

حس لامسه گوسفند

5- چشایی

گوسفندان می‌توانند مزه‌ها را تشخيص دهند و حس چشایی می‌تواند در رفتار آنها نقش داشته باشد، اما ثابت نشده كه می‌توانند طبق ذائقه خود جيره‌شان را تنظيم كنند؛ هرچند در چراگاه، گياهانی را كه بهتر به نظر می‌رسند، می‌یابند.

حس چشای گوسفند

مطالب مرتبط:

1- علوفه هیدروپونیک چیست؟

2- فناوری‌های نوین کشاورزی -10- روش‌های افزایش سود در کشاورزی و دامپروری

3- بز یا گوسفند، کدام دام سبک را انتخاب کنم؟

1 دیدگاه در “نقش حواس 5گانه در گوسفند

  1. با سلام و احترام:
    بسیار مطالب خوب و مفید و با ارزشی است. می تواند در صورت درک درست و دقت در اجرا بسیار کارساز و موجب جلوگیری از خسران شود. به شما خسته نباشید عرض می کنم و برایتان آرزوی توفیق بیشتر دارم….سربلند بمانید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *