فناوری‌های نوین کشاورزی -11- پیناتکس (چرم آناناس)


پیناتکس نوعی از چرم گیاهی است که از ضایعات آناناس تولید می‌شود.

چرم گیاهی تنها نوعی از چرم است که به حیوانات آسیب نمی‌رساند و حافظ محیط زیست است. بعلت اینکه ضایعات برگ آناناس بسیار زیاد است، تهیۀ چرم از ضایعات برگ آنها بسیار برای کشاورزان به صرفه و اقتصادی است. وقتی کشاورزان اولین مرحلۀ فرایند تولید چرم را شروع می‌کنند، در آخر به ضایعاتی ختم می‌شود که به لحاظ بیوشیمیایی قادر است برای کود استفاده شود. https://arashsaedi.com/pinatex/

برگ‌های آناناس پس از برداشت

برگ و ضایعات میوه آناناس که به طور معمول سوزانده و یا رها می‌شوند، دارای رشته‌های سلولزی است که می‌توان پارچه‌ای شبیه به چرم با نام پیناتکس (Piñatex) تولید کرد. آنطور که تخمین زده شده هر ساله حدود 40,000 تن از این ضایعات در جهان تولید می‌شود.

محصولات اضافی مزارع آناناس در کارخانه‌های محلی کشور فیلیپین پس از جداسازی و فراوری مانند نمد به هم فشرده می‌شوند و پارچه‌ای یک تکه را تشکیل می‌دهند که می‌توان از آنها برای تولید لباس، کفش یا مبلمان استفاده کرد. https://arashsaedi.com/pinatex/

آماده سازی برگ آناناس برای الیاف سازی

 

الیاف سازی از برگ آناناس

 

الیاف برگ آناناس از نمای نزدیک

 

الیاف آناناس پس از آماده سازی قبل از خشک شدن

 

الیاف آناناس پس از خشک شدن

برای تولید 1 مترمربع پیناتکس با ضخامت متوسط، به 480 برگ آناناس احتیاج است که شاید زیاد به نظر برسد اما از تنها 16 بوتۀ آناناس می‌توان به این رقم رسید، همان برگ‌هایی که بعد از چیده شدن آناناس‌ها بلا استفاده روی زمین می‌افتند. https://arashsaedi.com/pinatex/

قیمت و وزن این محصول بسیار کمتر از همین مقدار از چرم گاوی است. پیناتکس علاوه بر سبک و منعطف بودن، قابلیت دوخت و چاپ دارد، ضمن این که بر خلاف چرم می‌توان آن را به صورت رول در آورد.

قسمت‌های زیادی از چرم گاوی به دلیل شکل طبیعی آن که حالت نامنظمی دارد، هدر می‌رود اما در چرم تولید شده از آناناس، بدلیل یکنواختی تولید، هیچگونه دور ریز و هدر رویی وجود ندارد.

الیاف آناناس بهم تنیده شده و نمد مانند، آماده برای تولید منسوجات

پیناتکس ابداع طراحی به نام خانم دکتر کارمن هیجوسا (Carmen Hijosa) و شرکت نوآور او، آناناس آنام (Ananas Anam) است که طی 15 سال گذشته در صنعت چرم و محصولاتی چرمی مشغول فعالیت بوده است.

حین تحقیقات در مورد مواد جایگزین چرم، هیجوسا به قابلیت‌ رشته‌های برگ آناناس پی برد و با استفاده از تجربیات بافنده‌های محلی آن را به شبکه‌های تور مانند تبدیل کرد.

سپس در سال 2014 این ماده را در نمایشگاه رویال کالج هنر، به دو برند مطرح معرفی کرد. در سال 2016 هیجوسا موفق شد برای این ابداع جایزه بنیادهای هنری را دریافت کند.

خانم دکتر کارمن هیجوسا (Carmen Hijosa) و دریافت جایزه بنیاد هنری

مخترع تولید چرم الیاف گیاهی، توانست با کارخانجات محلی فیلیپین برای تولید این نوع چرم از برگ آناناس به تعامل برسد. او کارش را با نام آناناس آنام از سال 2013 شروع کرد و با تولید 500 مترمربع در ابتدا به 2000 مترمربع امروزه رسانده است. https://arashsaedi.com/pinatex/

اما از آنجایی که ظرفیت رشد شرکت محدود است، نیاز به تغییراتی در اجرای کار پیش آمده است. امروزه شرکت‌هایی مانند پوما و کامپر خواهان استفاده از چرم الیاف گیاهی هستند و البته دیگران نیز در صف قرار گرفته‌اند.

نمونه کیف چرم تولید شده از برگ آناناس

 

نمونه محصولات چرمی تولید شده با برگ آناناس

 

نمونه کیف چرم تولید شده از برگ آناناس

او در حال حاضر در تلاش است تا اعتبار بیشتری را برای شرکتش که مالک اصلی آن است تأمین کند و می‌خواهد به کاربردهای احتمالی دیگر پیناتکس هم فکر کند، مثل باند زخم‌های آنتی باکتریال، چراکه این ماده این امکان را می‌دهد که هوا روی زخم جریان داشته باشد و البته عایق خوبی برای خانه‌ها است.

چرخۀ تولید پیناتکس

مطالب مرتبط:

1- فناوری‌های نوین کشاورزی -10- (روش‌های افزایش سود در کشاورزی و دامپروری)

 

2 دیدگاه در “فناوری‌های نوین کشاورزی -11- پیناتکس (چرم آناناس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *