فناوری‌های نوین کشاورزی -7- (Autoprobe)

در این سری پست‌ها، به معرفی تکنولوژی‌های نوین کشاورزی که ممکن است هم اکنون در حال استفاده بوده و یا در آینده بکار گرفته شوند، خواهیم پرداخت تا مجالی باشد برای آغاز پیشرفت کشاورزی ایران.

7- ماشین نمونه بردار خاک (Autoprobe)

این ماشین که اتوپروب (Autoprobe) نام دارد به کشاورز امکان می‌دهد تا در عرض چند ثانیه ده‌ها بار از خاک مورد نظر خود نمونه برداری کند.

این ماشین که توسط یک تراکتور کشیده می‌شود، به طور معمول زمین را به عمق 15 سانتیمتر (6 اینچ) سوراخ می‌کند و از خاک نمونه برمی‌دارد. بنابراین دیگر نیازی به وسیله‌ای که زمین را جستجو کرده و به شیوه نوک زدن در خاک سوراخ ایجاد کنند، نیست. 

ماشین نمونه بردار خاک (Autoprobe)

در حالت سنتی یا دستی معمولا 6-4 نقطه از زمین بطور نامنظم، نمونه برداری شده و با این روش دقت عمل در نمونه برداری از نقاط مختلف و عمق‌های یکسان کاهش پیدا میکند. با کاهش دقت، تصمیم گیری درباره مدیریت مزرعه افت پیدا کرده و در نهایت هزینه‌های تولید افزایش پیدا می‌کنند.

در صورتیکه با اتوپروب بطور منظم 40 نقطه با عمق یکسان بدون خطای انسانی و با تکرار منظم، نمونه برداری می‌گردد. آرش ساعدی

مقایسۀ نمونه بردای خاک با دست و اتوپروب

تلفیق اتوپروب با فن‌آوری‌های دیگر مانند GPS و تله ماتیک، به کاربردی‌تر شدن این اطلاعات و آنالیز نمونه‌های خاک، کمک شایانی می‌کند.

 

میلۀ نمونه بردار اتوپروب

 

نحوه کار ماشین اتوپروب

کاربرد اتوپروب در مدیریت کشت:

با دانستن اطلاعات نمونه برداری خاک از کل مزرعه در عمق یکسان و تعداد بالا، کشاورز براحتی می‌تواند تغییرات بافت و ساختار فیزیکی خاک به همراه آنالیز شیمیایی خاک خود را داشته باشد. این اطلاعات در شناخت عمق کشت بذور و کمبود یا بیش بود عناصر در عمق خاک، به کشاورز کمک بسزایی میکند. در نهایت با دانستن این اطلاعات، هزینه کشت کاهش یافته و عملکرد افزایش می‌یابد. آرش ساعدی

نمونه خاک برداشت شده با میله اتوپروب با عمق 15 سانتیمتر (6 اینچ)
نمونه‌های برداشت شده با اتوپروب

با آنالیز نمونه‌های خاک و آرشیو آنها، پس از مدتی شناسنامه خاک بدست آمده و با داشتن این شناسنامه، می‌توان بهترین مدیریت کشت بر روی زمین با کمترین هزینه و بالاترین کارایی را ارایه کرد. مضاف بر اینکه داشتن شناسنامۀ خاک، به رفع مشکلاتی که به مرور برای نقاط مختلف خاک پیش خواهند آمد نیز، کمک بسزایی کرده و قبل از تبدیل شدن آن به فاجعه (شور یا قلیایی شدن عمق خاک)، می‌توان به رفع نقطه‌ای (لکه گیری) آنها پرداخت.

نقشۀ دقت و شیب نظم نمونه برداری در حالت دستی و اتوپروب

جدول زیر، گسترۀ کمی و کیفی اطلاعات دریافتی از اتوپروب را در حالت سنتی، مکانیزه و اتوپروب نشان می‌دهد. اتوپروب در حال تبدیل شدن به استانداردی جدید در اطلاعات کشت خاکی است. آرش ساعدی

جدول گسترۀ داده‌های حاصل از اتوپروب در مقایسه با حالت دستی

 

ماشین نمونه بردار خاک اتوپروب (Autoprobe) در حال کار

مطالب مرتبط:

1- فناوری‌های نوین کشاورزی -5- تله‌ماتیک

2- فناوری‌های نوین کشاورزی -2- GPS

3- فناوری‌های نوین کشاورزی -1- حسگرها

2 دیدگاه در “فناوری‌های نوین کشاورزی -7- (Autoprobe)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *