روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)

در دنیا 6 روش کشت هیدروپونیک بطور متداول وجود دارد که در این پست به معرفی دومین آنها می‌پردازم. امکان ایجاد روش‌های مختلف با ترکیب این 6 روش اصلی نیز امکان‌پذیر است.

2- روش کشت فیلم غذایی (Nutrient Film Technique-NFT)

نمای شماتیک ساده از یک سیستم NFT (فیلم غذایی)

NFT یک نوع سیستم كشت هیدروپونیک است كه به‌ دلیل هزینه نصب پایین و روش استفاده آسان، بین پرورش‌ دهندگان محصولات خانگی محبوبیت زیادی دارد.

در استرالیا و نیوزیلند از این روش برای كاشت كاهو استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا محصول به خاک آلوده نشود. ریحان، گوجه‌فرنگی و خیار (آمریكا)، داودی (انگلیس) و توت‌ فرنگی (بلژیک و هلند)، از جمله محصولاتی هستند كه به این روش كشت می‌شوند.

سیستم NFT کشت کاهو

در این روش بخشی از ریشه‌ها در هوا و بخشی دیگر درون یک لایه نازک از محلول غذایی در جریان قرار دارد، درنتیجه ریشه‌ها آزادانه با محلول غذایی در تماسند.

این روش باعث افزایش نسبت سطح به حجم محلول شده و همچنین از غوطه‌وری ریشه‌ها در بالای محلول جلوگیری می‌شود. محیط اطراف ریشه به دلیل جابجایی مداوم محلول، سرشار از اكسیژن است و در نتیجۀ بهبود تهویه، محصول مرغوبی تولید می‌شود.

سیستم NFT در اواسط دهۀ 1960 در انگلستان توسط دکتر آلن کوپر توسعه داده شد.

کشت کاهو بصورت گسترده در سیستم NFT

مزیت اصلی سیستم NFT:

علاوه بر هزینه پایین نصب و راه اندازی، ریشه‌های گیاه به منابع کافی آب، اکسیژن و مواد مغذی دسترسی کامل دارند.

معایب سیستم NFT:

1- توقف جریان محلول به هردلیل (بویژه قطعی برق) باعث بروز تنش و خشكی سریع می‌شود که می‌توان با تعبیۀ ژنراتور یا استفاده از پنل‌های خورشیدی بر این مشکل غلبه نمود.

2- در ابتدای كشت به‌ دلیل عدم وجود شاخ و برگ و تابش مستقیم خورشید، دما در ناحیه ریشه به سرعت بالا می‌رود و در اثر رشد ریشه‌ها، ممكن است كانال‌ها مسدود شوند. برای رفع این مشکل هم می‌توان از مكعب‌های پشم ‌‌‌‌‌سنگ در مسیر محلول غذایی استفاده می‌شود، درنتیجه از تنش رطوبتی و تغییرات سریع دما جلوگیری شده و باعث استحكام بیشترگیاه می‌شود.

بهترین طول تونل‌های سیستم NFT از نظر انتقال آب و مواد غذایی باید 10 متر بوده و سرعت جریان آب در هر تونل بین 2-1 لیتر در دقیقه باشد.

شیب مورد نیاز هم حداکثر 1% جهت عدم تجمع آب در یک نقطه پیشنهاد می‌شود. در صورتیکه تونل باید بیش از این دارای طول باشد، می‌توان یک ورودی دیگر آب به آن اضافه کرد تا در انتهای تونل، گیاهان دچار کمبود و تنش آب و محلول غذایی نشوند.

برای مطالعه نحوه ساخت یک سیستم کشت هیدروپونیک خانگی با حداقل هزینه، بر روی عکس زیر کلیک کنید

مطالعه روش ساخت سیستم کشت هیدروپونیک خانگی و تهیه کودهای تخصصی هیدروپونیک

عمق محلول غذایی در حال انتقال، باید حداکثر 5 میلیمتر باشد. مخزن قرارگیری محلول غذایی و آب حتما باید دارای سیستم تزریق هوا باشد تا کمبود اکسیژن آب را تامین نماید.

شکل زیر نمایش ترکیب دو سیستم کشت گلدانی (Pot) و فیلم غذایی (NFT) در کشت هیدروپونیک جعفری را به خوبی نشان می‌دهد.

ترکیب سیستم کشت گلدانی (Pot) و فیلم غذایی (NFT) در کشت هیدروپونیک جعفری

تذکر:

مانند سایر روش‌های کشت هیدروپونیک، استفاده از سنسورهای خاص جهت تعیین میزان pH, EC, TDS, Co2 و رطوبت محیطی لازم و ضروری است. توجه به میزان تجمع نمک و شوری محیط کشت (EC) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که آبشویی بستر را ضروری می‌سازد.

روش سوم متداول کشت هیدروپونیک در پست بعدی…

مطالب مرتبط:

1- سیستم کشت هیدروپونیک گلدانی

2- بستر کشت هیدروپونیک، پشم سنگ

3- سیستم کشت باز، بسته و نیمه باز هیدروپونیک

9 دیدگاه در “روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)

 1. با سلام و خداقوت
  این سیستم برای کشت گیاهان زینتی و گیاهان دارویی چطوره؟ توجیهی داره!

 2. باسلام
  بدنبال بازاریابی در کشور عمان، درخواست ساخت پایلوت کشت هیدرو پونیک به مساحت حدود ۲۰۰ مترمربع بر روی بام قطعی شده…در این خصوص به راهنمایی وارائه بهترین روش ودستورالعملهای شما نیاز است.لطفا راهنمایی فرمایید

 3. با سلام و عرض ارادت ، گلخانه ای احداث کردم به مساحت ۱۸۰ مترمربع ۱۰ در ۱۸ ، با خاک بستر را مهیا نمودن ، به دلیل بارندگی با وجود کانال کشی بتونی دور گلخانه ، باز نمدارشدن بستر و حتی خیسی خاک از ناحیه اطراف ، کف و روبرو دارم ، قصد کردم بستر کشت را به هیدروپونیک تغییر بدهم ، البته هدف کشت گوجه فرنگی است ، به نظر شما ممکنه ، هزینه این بستر گلدان و NFT چقدر تمام میشه ، مترمربعی چقدر هزینه باید بکنم ، ایل صرفه داره یا برو ، دنبال کشت گلدانی برای گوجه ، تا نم و خیسی مزاحم نباشه. خیلی ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام
   بله. منتها برای هیدروپونیک کردن باید کف گلخانه کامل بتن بشه – برای جلوگیری از ورود آلودگی به سیستم هیدرو
   برای اون مساحت رو نمیدونم. باید محاسبه بشه و همینجوری نمیشه قیمت داد
   در ضمن تکنیک NFT به درد محصولات صیفی مثل گوجه نمیخوره چون حجم ریشه زیادی دارن و لوله ها رو دچار گرفتگی میکنه
   برای صیفیجات بهتره از تکنیک pot یا همان گلدانی استفاده کنید

 4. سلام
  شما چه گلخانه خاکی داشته باشید چه هیدروپونیک، در هر صورت به آب و برق و گاز یا گازوئیل نیاز خواهید داشت حتما
  ثانیا تولید خوب و با کیفیت (چه خاکی چه هیدروپونیک) بستگی کامل به مدیریت خودتون بستگی داره
  هر روشی هم برای محصول مناسب هست. بله سیستم کشت NFT برای صیفیجات کاربرد نداره دقیقا به همون دلیل افزایش حجم ریشه
  کشت NFT برای کاهو و سبزیجات کاربرد داره
  برای صیفیجات سیستم کشت معمولا گلدانی هست
  در کل مقدار برداشت محصول در کشت هیدروپونیک بالاتر از خاکی هست ولی نیازمند مدیریت بالاتری هم هست
  مقدار آب مصرفی در کشت هیدروپونیک به مراتب کمتر از خاکیه
  یسری از مشکلات کشت خاکی رو در هیدروپونیک نداریم مثل نماتد یا علف هرز
  پایدار باشید

 5. باسلام ضمن تشکربابت آموزش رایگانی که مرحمت فرمودید .متاسفانه دراین حوزه خیلی کم کارهستیم انشااله نفتمون که تموم بشه اونوقت لزوم فراگیری این قبیل تکنیک ها قابل لمس خواهدشد.به جرات میتوان گفت جنابعالی جزواولین مدرسان دراین بخش هستیدکه دانشتون روانسان دوستانه دراختیارهموطنانتون قراردادید.ببخشید سوالی ازحضورتان داشتم اینکه در روش nft درطی 24 ساعت چندساعت باید پمپ آبمون روشن باشه وچندساعت میتونه خاموش بمونه ممنون ازتوجهتان.خداوندعمرباعزت وسلامتی به شمابدهد.باتشکر.محمدی

  1. سلام
   دقیقا… انشاله…!
   در سیستم کشت فیلم غذایی – NFT، بسته به نوع طراحی سیستم، اقلیم، نوع گیاه و سن گیاه متفاوت هست ولی در کل میتونید هر یکساعت روشن و نیم ساعت خاموش کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *