آموزش ساخت هورمون ریشه‌زا با حداقل هزینه در منزل

قلمه زدن یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تکثیر گیاهان است اما گاهی اوقات بعضی گیاهان با قلمه زدن به سختی تکثیر می‌شوند و یا به دلیل کمبود وقت و سرعت بیشتر نیاز داریم تا فرآیند ریشه‌دهی گیاه را بهبود ببخشیم.

در این مواقع برای تقویت ریشه‌دهی قلمه، از هورمون ریشه‌زایی استفاده می‌شود. در این مطلب با عملکرد هورمون‌های ریشه‌زایی و نحوه استفاده از آن برای قلمه زدن آشنا خواهید شد.

هنگامیکه گیاه را با روش قلمه ساقه می‌خواهید تکثیر کنید، استفاده از هورمون تحریک کنندۀ ریشه‌زایی مفید بوده و گاهی لازم است. هورمون ریشه‌زایی احتمال موفقیت ریشه‌زنی در گیاه را افزایش می‌دهد. هنگامیکه از هورمون ریشه‌زایی استفاده می‌کنید، معمولا ریشه به سرعت رشد کرده و کیفیت بهتری نیز پیدا می‌کند.

آغشته نمودن انتهای قلمه به هورمون ریشه‌زا قبل از کاشت

اگر چه بسیاری از گیاهان خودشان به راحتی ریشه می‌دهند، اما استفاده از هورمون ریشه‌زایی کار تکثیر برخی از گیاهانی را که به سختی می‌توان آنها را با موفقیت قلمه زد، خیلی آسانتر می‌کند. برخی از گیاهان مانند پاپیتال حتی در آب هم به راحتی ریشه تولید می‌کنند اما این ریشه‌ها هرگز به قدرت ریشه‌هایی که با استفاده از هورمون ریشه‌زایی در خاک تولید شده‌اند، نمی‌رسند.

یکی از راههای زیاد کردن گیاه و ایجاد یک گیاه جدید مشابه گیاه مادر، این است که یک قطعه از گیاه اصلی را جدا کنیم و بکاریم. به این کار قلمه زدن یا قلمه گرفتن (Cutting) گفته می‌شود.

قلمه‌های ریشه‌دار شدۀ موفق که تولید برگ نموده‌اند

روشهای متداول تکثیر گیاهان به روش قلمه زدن شامل قلمه ریشه (root cutting)، قلمه ساقه (stem cutting) و قلمه برگ (leaf cutting) است و گاهی اوقات برای تقویت ریشه‌دهی قلمه، از هورمون ریشه‌زایی استفاده می‌شود. در اینجا با عملکرد هورمون ریشه‌زایی و نحوه استفاده از آن برای قلمه‌ها، آشنا می‌شوید.

 

نحوه استفاده از هورمون‌های ریشه‌زایی:

برای این کار نیاز به یک قلمه سالم و تازه داریم پیش از شروع فرایند ریشه‌زنی، برگهای قلمه را جدا کنید. مقدار بسیار کمی هورمون ریشه‌زایی در یک ظرف تمیز بریزید.

هرگز قلمه را در ظرف خود هورمون ریشه‌زایی غوطه ور نکنید، بلکه همیشه باید مقداری از هورمون را در ظرف دیگری بریزید. این کار باعث می‌شود بخشی از هورمون ریشه‌زایی که استفاده نشده است، دست نخورده و تمیز باقی بماند.

حدود 2.5 سانتیمتر از قلمه ساقه را در هورمون ریشه‌زایی قرار دهید. ریشه‌های جدید از این ناحیه شروع به رشد خواهند کرد.

گلدانی با خاک گلدانی مرطوب آماده کنید و ساقه قلمه را در خاک گلدان قرار دهید. روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید. این گلدان را باید در مکانی پر نور قرار دهید که نور فیلتر شده دریافت می‌کند.

در مدت زمانی که منتظر ریشه دادن قلمه و رشد گیاه جدیدتان هستید، حتما خاک قلمه را مرطوب نگه دارید (به جز برخی گیاهان مانند آلوئه ورا که دستور العمل دیگری در مورد آن داده شده است) و به آن نظارت داشته باشید تا زمانیکه برگهای جدید در آن رشد کنند. هنگامیکه برگهای جدید پدیدار می‌شوند، می‌توانید مطمئن باشید که گیاه، ریشه تولید کرده است. در این زمان کیسه پلاستیکی را از روی گلدان خارج کنید.

هنگامیکه جوانه بزرگ شد، می‌توانید مراقبت از آن به عنوان یک گیاه جدید را شروع کنید.

یکی از هورمون‌های اصلی، IBA است که می‌توانید با دز (مقدار مصرف) 1300ppm به مدت 6 ثانیه برای تحریک رشد و ریشه‌زایی قلمه، استفاده کنید.

برای مطالعه اطلاعات درباره پزشک گیاه خودتان، کلیک کنید

روش مصرف:

 1. مقداری از هورمون را که احتمال میدهیم مصرف شود در یک ظرف موقت میریزیم. (زیرا بهتر است باقیمانده هورمون استفاده شده را به ظرف اصلی برنگردانیم).
 2. قلمه را با وسیله تیز (مانند کاتر یا چاقوی تیز) که تمیز و ضدعفونی شده‌ باشد (با حرارت مستقیم آتش و خنک شده)، برش داده و انتهای قلمه را در هورمون ریشه‌زایی فرو می‌کنیم.
 3. قشر نازکی از هورمون اطراف قلمه را می‌پوشاند.
 4. با وسیله‌ای مانند مداد، بستر مورد نظر را سوراخ میکنیم و قلمه را در آن قرار می‌دهیم. (تا هنگام فرو کردن قلمه در بستر هورمونهای اطراف ساقه از آن جدا نشود).
 5. گلدان را در محل مناسب و شرایط مناسب قرار می‌دهیم تا به زودی ریشه‌دار شود. (در مورد گیاهان سخت‌ریشه‌زا 20 روز دیگر مجددا روی قلمه‌ها هورمون ریشه‌زایی اسپری می‌کنند).
برای مطالعه نحوه ساخت یک سیستم هیدروپونیک کم خرج خانگی، کلیک کنید

 

شرایط نگهداری هورمون:

این پودر باید در قوطی دربسته بدور از رطوبت و در جای تاریک، دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

باقیماندۀ پودر، قابل استفاده به مدت نامحدود است. برای اینکه قلمه زنی موفقیت آمیز باشد باید نکاتی را رعایت نمایید:

 1. از ماسه بادی رودخانه یا پرلیت یا مخلوط این‌ها با خاک برگ (بستگی به نوع گیاه دارد – ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ یا پیت موس) و یا کمپوست قلمه بعنوان بستر استفاده نمایید.
 2. همیشه بستر مرطوب باشد و زهکش داشته باشد (خروج اب اضافی)
 3. قلمه زنی در فصل مناسب انجام شود (با توجه به نوع گیاه)
 4. قلمه در محیطی با دما و رطوبت مناسب و نور غیر مستقیم نگه‌داری شوند.
 5. قلمه به صورت اریب زده شود.
 6. در صورت برگدار بودن، برگهای پایینی حذف و فقط 3-2 برگ باقی بگذارید.
 7. از هورمون ریشه‌زایی زمانی استفاده گردد که قلمه داری 5-4 بند بوده و حداقل یک سوم قلمه در بستر فرو رود. تا زمان ریشه‌دار شدن، بستر قلمه‌ها همیشه باید مرطوب باشد، می‌توانید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه، شرایط گلخانه‌ای ایجاد نمائید.
 8. دقت کنید هر چند وقت یکبار برای تبادل هوا پلاستک را بردارید و یا اینکه چند سوراخ در پلاستیک ایجاد نمایید. پس از ریشه‌دار شدن باید از دفعات آبیاری بتدریج کاسته شود. در مورد قلمه، مهمترین مسئله، ریشه‌زایی است و باید با قطع گل و جوانه، سعی شود انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود.
 9. اجازه بدهید تا ریشه‌دهی کامل شود (حداقل 5-4 سانتیمتر) و سپس آنرا با دقت و بدون جدا شدن خاک اطراف ریشه، در خاک مناسب بکارید. کاشت قلمه‌های تازه ریشه‌دار شده را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن، تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کنید. از قرار دادن قلمه و گیاهچۀ جوان در مقابل نور مستقیم و شدید خودداری شود.
آغشته سازی انتهای قلمه برگ بنفشه آفریقایی به هورمون ریشه‌زا

طریقه ساختن هورمون‌های ریشه‌زایی با حداقل هزینه در منزل:

اگر خرید هورمون‌های استاندارد برایتان میسر نیست، می‌تونید از مواد زیر به جای هورمون‌های ریشه‌زا استفاده کنید. ترکیباتی که داخل مواد زیر است می‌تواند کار همان هورمون‌های ریشه‌زایی را برای شما انجام دهد:

1) پودر تالک:

همان پودر بچه! انتهای قلمه رو داخل پودر بچه فرو کرده در بستر مناسب بکارید.

2) بید مجنون:

در داخل ساقه‌ها و شیره درخت بید مجنون ماده اسید سالیسیلیک وجود دارد. می‌توانید مقداری از ساقه‌ها را خرد کرده و داخل ظرف آب بیندازید و آب رو بجوشانید تا کم کم آب تیره رنگ شود و مدتی بعد که آب سرد شد، از اون آب بعنوان هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید. به این ترتیب که آب تیره رو در ظرف جداگانه بریزید، برای یک شب تا صبح (overnight) قلمه را در محلول قرار بدید و بعد بکارید.

قرارگیری قلمه‌ها در آب جوشیده شده سرد شده درخت بید مجنون

فقط دقت کنید که نمی‌توانید از این آب تیره برای مدت طولانی استفاده کنید چون خواصش را از دست خواهد داد. یا اینکه مقداری از ساقه‌های بید را بشکنید و داخل ظرف آب کنار قلمه بگذارید، آرام آرام، شهد ساقه‌ها خارج شده و قلمۀ شما را وادار به ریشه‌دهی خواهد کرد.

شیره درخت بید مجنون، موثر در ریشه‌زایی قلمه‌ها

3) قرص آسپرین:

حل کردن 200 میلی‌گرم قرص آسپرین در یک گالن آب (معادل 3.7 لیتر) و قرار دادن گیاه به مدت یک شب تا صبح در این محلول، می‌تواند به ریشه‌زایی کمک کند.

4) عسل:

انتهای قلمه را داخل عسل طبیعی فرو کرده در بستر مناسب بکارید.

5) شیرۀ نارگیل:

انتهای قلمه را داخل شیره (آب) نارگیل فرو کرده در بستر مناسب بکارید.

6) شیره درخت توت:

مشابه اونچه که در مورد درخت بید گفتیم، توت هم می‌تواند گیاه را وادار به ریشه‌زایی کند.

7) دارچین:

این ماده شگفت انگیز بعنوان عامل ریشه‌زایی به اندازۀ آب برگ بید و پودر هورمون ریشه‌زایی تاثیر گذار است. یک بار آن را به ساقۀ قلمه‌ای که می‌خواهید بکارید، بزنید تا ریشه‌دهی گیاه تحریک و تقویت شود. از این روش تقریبا در همه انواع گیاهان می‌توانید استفاده کنید. با کمک دارچین قلمه خیلی زود گرفته و ریشه می‌دهد.

استفاده از دارچین برای تسریع در ریشه‌زایی قلمه

برای این کار ابتدا یک قاشق پر دارچین را در دستمالی بریزید، انتهای ساقه بریده شده را مرطوب کنید و سپس انتهای ساقه را در پودری که روی دستمال ریخته‌اید و بغلتانید. سپس قلمه را در خاک گلدانی تازه قرار دهید.

با این روش ساقه به تولید ساقه‌های بیشتر نیز ترغیب می‌شود و این خاصیت کمک می‌کند جلوی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off) که توسط قارچهای مضر اتفاق می افتد، گرفته شود.

بیماری قارچی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off)

بیماری دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه یک بیماری قارچی است که طی آن جوانه‌های کوچکی که تازه می‌خواهند رشد کنند، ناگهان توسط قارچهای فرصت طلب، نابود شده و می‌میرند.

نمایی نزدیک از بیماری قارچی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off)

دارچین با از بین بردن قارچهای خاک از این اتفاق پیشگیری می‌کند. همچنین مشکلات قارچی دیگری که در گیاهان بزرگتر و قدیمی‌تر دیده می‌شود مانند کپک لجن یا مخاطی (Slime Mold) و رشد قارچ (mushroom) بر روی گیاه نیز با آن برطرف می‌شود.

نمایی از خسارت بیماری قارچی دامپینگ آف یا مرگ ناگهانی گیاهچه (damping off) در مرحله نشا کاری

برای مقابله با بیماری قارچی با دارچین، باید آن را به صورت اسپری استفاده کنید. برای این کار مقداری از آن را در آب گرم بریزید و هم بزنید و بگذارید یک شب بماند. سپس محلول آماده شده را از صافی ریزی عبور دهید تا ذرات درشت آن گرفته شده تا مانع بسته شدن روزنه‌های اسپری نشود.

سپس این محلول را در بطری اسپری بریزید و آن را به برگ و ساقه‌های گیاهان بیمار بپاشید و بر روی خاک گلدان (یا باغچه) که مشکل قارچی دارد نیز غبارپاشی کنید.

استفاده از دارچین بعنوان تحریک کننده ریشه‌زایی و ضد قارچ برای قلمه و بذرکاری برای تولید نشا

8) آلوئه‌ورا

ابتدا قلمه مورد نظر را با زاویه 45 درجه برش بزنید. پوست انتهای قلمه را با چاقو خراش بدهید ولی به صورتیکه پوست قلمه، کنده نشود. سپس یک تکه از آلوئه‌ورا را بصورت عرضی (حدود 3 سانتیمتر) برش زده و قلمه را داخل آلوئه‌ورا فرو کنید. قلمه و آلوئه‌ورا را با یکدیگر کاشته و آبیاری نمایید. پس از حدود یکماه، قلمه ریشه‌دار شده را تحویل بگیرید (البته بشرط رعایت شرایط اقلیمی مناسب تولید قلمه).

تصاویر زیر، کلیه مراحل را به ترتیب نشان می‌دهد:

1- برش قلمه با زاویه 45 درجه

 

2- خراش پوست انتهای قلمه با چاقو

 

3- پوست خراش خورده قلمه

 

4- قرار دادن انتهای قلمه در تکه برش خورده آلوئه‌ورا

 

5- کاشت قلمه با تکه آلوئه‌ورا

 

6- قلمه ریشه‌دار شده پس از یکماه

مطالب مرتبط:

1- روش تشخیص قابلیت اختلاط دو یا چند آفت‌کش با یکدیگر

2- پزشک گیاهان خانگی خود باشید

3- راهنمای کشت هیدروپونیک در منزل

63 دیدگاه در “آموزش ساخت هورمون ریشه‌زا با حداقل هزینه در منزل

 1. روش ساخت پودر ریشه زایی
  مواد لازم:
  پودر تالک که آبگریز نباشد (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  محاسبه غلظت مناسب هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای مختلف مانند:
  0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
  حل کردن iba در حلال آن و مخلوط کردن با تالک
  خشک کردن مخلوط بدست آمده
  هاونگ زدن

  1. سلام، اگه در ظرف آب دارای قلمه دارچین بریزیم به ریشه دار کردن قلمه ها در آب کمک میکند؟

  2. سلام میشه قلمه رو همون طور که داخل آلوراء
   قرار دادیم داخل سیب زمینی قرار بدیم
   یا میشه از مخلوط دویا چند نمونه از این مواد استفاده کردمثلا عسل با دارچین یابا پودر بچه

 2. جناب مهندس ساعدی سالم
  خواستم از مطالب ، تصاویر و کلیپ های مفیدی که در کانال یا سایت خود قرار می دهید تشکر کرده باشم.
  سلامت،موفق و شاد باشید.
  زمانی

 3. جناب مهندس ساعدی عزیز سلام
  سپاسگزارم از مطالب مفیدی که در کانال تلگرام و یا سایت خود ارائه می کنید.
  زمانی

    1. اطلاع ندارم. میتونید تست کنید و اگر موفق بود، پاسختون رو هم میتونید برام ارسال کنید تا با نام خودتون در همین پست قرار بدم

  1. سلام
   iba چیست
   چطور میشه تهیش کرد

   ایا نوعی قرص یا دارو هست که میشه از داروخانه ها تهیه کرد

  1. جواب 100% ای خیر. تجیحا باید ترکیبی کار کنید.
   شرایط هم در ریشه دار شدن بسیار تاثیر داره

  2. هورمون ریشه زایی اسمش اینه: iba مه مخفف ایندول تری بوتریک اسید هست.
   این ترکیب را در پودر بچه با نسبت های مختلف مخلوط کنید برای گیاهان مختلف استفاده کنید. یکی از دوستان در بالا گفته بودند که درصد این پودر چقدر باشه : 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
   بیخود پولتون را هدر ندهید. شرکت های ایرانی فقط کلاهبرداری میکنند. من برای قلمه گل رز iba را خریدم و خودم درست کردم خیلی عالی جواب داده. فقط یک ترازو دقیق میخوا که دقتش زیاد باشه. قبلا از یک شرکت در شهرکرد خریدیم که میگفت خودشون تکنولوژی را دارند!!!! ما مصرف کردیم اما کل محصولمون خراب شد بعد هم جواب تلفن را ندادند. اصلا این کار تکنولوژی نمیخواد!!!!!!!! فقط iba و پودر بچه.

  3. پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
   این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
   مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب 0.2 و 0.4 و 0.6 و 0.8 و 1 و 1.2 گرم پودر ریشه زایی را داخل 100 گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی 0.2 و 0.4 برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات 0.6 و 0.8 برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب 1 و 1.2 بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

  4. پودر بچه به تنهایی باعث ریشه زایی نمیشه.
   بهترین راه اینه که پودر بچه را با ایندول بوتریک اسید iba با درصدهای ۰.۲ و ۰.۴ و ۰.۶ و ۰.۸ و ۱ و ۱.۲ درصد کاملا مخلوط کنید برای قلمه ها استفاده کنید.
   غلظت های ۰.۲ و ۰.۴ برای قلمه های علفی
   غلظتهای ۰.۶ و ۰.۸ برای قلمه های نیمه چوبی
   غلظتهای ۱ و ۱.۲ برای قلمه های چوبی
   استفاده کنید.
   میتوانید کمی دارچین هم پودر کنید و در مخلوط پودر ریشه زایی استفاده کنید چون دارچین بسیار برای اینکار توصیه شده است.
   پس ۳ تا ترکیب مهم داریم:
   پودر بچه + ایندول بوتریک اسید + پودر دارچین
   حتی میتوانید این ترکیب را به گلخانه داران بفروشید. افرادی که با قلمه کار میکنند به این پودر ریشه زا بسیار نیاز دارند. مثلا تکثیرکنندگان گل رز یا قلمه انگور یا قلمه انواع گیاهان مختلف
   حتی میتوانید این ترکیب را به شرکتها معرفی کنید و در کارشان شریک شوید.

 4. سلام .
  من یک دو گل کاغذی و یک شفلر بزرگ تو آپارتمانم دارم که هر سه آفت زده بودند . گل کاغذی شته زده بود و برگهای شفلر قارچ زده شده بود .
  تو آپارتمان با وجود بچه کوچک نباید سم‌پاشی شود .
  از مخلوط نیم لیتر آب با یک قاشق شامپو زرد و یک قاشق روغن مایع با جوشانده صاف شده تنباکو استفاده کردم . موثر بود .
  سم پاشی در محل نگهداری گیاهان در آپارتمان خیلی خطرناک است و بوی سم تا روزها باقی می ماند .

 5. بهترین راه اینه کسی که گلخونه داره خودش محلول ریشه زایی درست کنه. IBA را از بازار بخره و با دوزهای مختلف محلول درست کنه. یک بار روی هر محصولی تست کنه دستش میاد کدام دوز از اکسین برای ریشه زایی اون گیاه موثره. بیخود پولتون را خرج محلول های ریشه زایی آماده و پودرهای ریشه زایی ایرانی نکنید. یک نمونه اش را ما خریدیم ۱۳۰۰۰۰ تومان اصلا موثر نبود. الان برای گلخانه خودم درست میکنم تازه متوجه شدم اون شرکت اشتباه میکرده. فکر جنس ایرانی را توی این زمینه از سرتون بیرون کنید. همین شرکت یک نمونه برامون ارسال کرده بود که تست کنیم. اون نمونه از حق نگذریم یکم موثر بود اما وقتی ازشون خرید کردیم کلاه گشادی سرمون گذاشتن. ما ۳۱ قوطی خریدیم که ۳۰۰۰۰ تومان هم تخفیف داد خیر سرش! تقریبا ۴۰۰۰۰۰۰ ملیون تومان خرید کردیم که به هیچ وجه موثر نبود همش کلاه برداری است. یا جنس خارجی بخرید یا خودتون درست کنید. آشغال خری نکنید.

 6. روش ساخت پودر ریشه زایی
  پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر: 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
  مخلوط کردن iba با تالک
  شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
  میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید. همه کسانی که قلمه گیری انجام میدهند و با قلمه تکثیر انجام میدهند به این پودر نیاز شدید دارند.

 7. پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
  این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
  مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ گرم پودر ریشه زایی را داخل ۱۰۰ گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی ۰٫۲ و ۰٫۴ برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات ۰٫۶ و ۰٫۸ برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب ۱ و ۱٫۲ برای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

 8. سلام
  لطفا قلمه زدن از کاج تویا آمریکایی با عکس از قلمه توضیح بدین،و اینکه واسه ریشه زایی میتونیم فقط از پودر دارچین استفاده کنیم یا مخلوط دارچین و عسل؟
  ممنون میشم جواب و بهم ایمیل کنین،تشکر

 9. سلام جناب مهندس ساعدی
  وقتتون بخیر
  ببخشین یه سوال داشتم، با پودر دارچین میشه قلمه ساقه انگور رو هم ریشه دار کرد؟
  اگه میشه، چقد زمان میبره که ریشه بزنه؟

 10. سلام و خدا قوت

  سایت بسیار مفید و پر باری دارید. مخصوصا در پاسخگویی به سوالات.

  خداوند حافظ شما باشد و پایدار و سربلند و سلامت باشید.

  صفری از بجنورد

 11. سلام وقت بخیر من تو یه کلیپ دیدم برگای سر اناناس رو گذاشتن داخل اب ریشه دار شد من الان یه ماهه گذاشتم یکم ریشه زده ایا این پودرایی که دوستان گفتن روی ریشه زایی اناناس هم اثر داره ممنون

 12. ممنون از راهنماییهای مفید. سوالی داشتم. من می‌خواهم که از یک درخت گلابی محلی کمیاب پیوند بزنم. سه سال است که این کار را میکنم و در سال قبل حتی به جوانه هم ختم شد. اما بعد از اینکه طول جوانه ها به حدود 20 سانت می‌رسد ناگهان می‌سوزند و سیاه می‌شوند. دلیل آن چیست

 13. سلام مهندس ساعدی آیا برای ریشه زایی جوشاندن ساقه بید به جای ساقه بید منجون می تواند به ریشه زایی کمک کند

 14. سلام
  مهندس جان من امروز یعنی در تاریخ15/3/1399یک قلمه چوبی توت سیاه را با دارچین اغشته کردم و کاشتم ایا الان موقع ریشه زدن قلمه به وسیله این کار است یا خیر
  با تشکر

  1. سلام
   یه مقدار دیر اقدام کردید. بهتره که تو اردیبهشت باشه – البته بستگی به اقلیم منطقتون هم داره
   بهتره از تکنیک قلمه هوایی استفاده کنید

 15. سلام ، من یک دیفن باخیا دارم که خیلی بلند شده میخوام قلمه بزنم به نظرتان از کدام روش برای ریشه زنی استفاده کنم ؟ ، چطوری قلمه بزنم بهتره ؟

  1. سلام
   بهترین و ساده ترین راه، استفاده از لیکا یا قلمه زدن در آب هست و بعد کشت گیاه بصورت هیدروپونیک. دیفن باخیا خیلی سریع و راحت تو لیکا ریشه میده.
   اول یک چاقوی تیز و تمیز و ضدعفونی شده بردارید
   از ساقه اصلی، قلمه های 15 تا 20 سانتیمتری رو جدا کنید
   روی قسمت های بریده شده مقداری پودر زغال چوب بمالید برای ضدعفونی
   بذارید یکی دو روز در محیط بیرون بمونن تا اون بخش بریده شده خشک بشه
   تو یه ظرف پلاستیکی (سطل ماست) لیکا بریزید و قلمه دیفن رو داخلش بذارید منتها قلمه نباید تا انتهای ظرف پایین بره. نهایتا تا نصف ظرف و بعد آب جوشیده سرد شده رو بریزید داخل سطل ماست که تا حدود یک سوم از ظرف رو پر کنه. نه بیشتر
   بذارید همینجوری بمونه. هر وقت مقدار آب کم شد، یه مقدار آب جوشیده سرد شده اضافه کنید
   منتظر باشید تا ریشه بزنه
   بعد از ریشه دار شدن، میتونید تو همون ظرف نگهداری کنید یا منتقلش کنید به ظرف دیگه و با همون بستر لیکا و اضافه کردن کودهای هیدروپونیک، رشد عالی این گیاه زیبا رو ببینید
   برای تهیه کودهای تخصصی هیدروپونیک میتونید از طریق صفحه تماس با من تهیه کنید
   با تشکر

 16. سلام
  من فیلودندرون دارم برای تکثیرش باید قلمه بزنم یا منتظر پاجوش باشم
  الان دو ساله هیچ پاجوشی نزده دلمم نمیاد قلمه برنم
  اگر چوب دارچین رو کنار ریشه قرار بدم آیا امکان زدن پاجوش وجود داره؟
  و یا با یک برگ و دارچین این گیاه ریشه میده؟

  1. سلام
   گیاه زمانی پاجوش میزنه که بنیه اش قوی باشه
   بهش کود بدید تا قوی بشه تا بعد بتونه پاجوش بزنه
   برای تهیه کود تخصصی گیاهان زینتی آپارتمانی هم میتونید از طریق تماس با من در ارتباط باشید

 17. دوست عزیز علت سوخت افتاب هست ،پیوندک رو از افتاب مخافظت کنید و بعه هیچ عنوان نباید افتاب بهش بخوره حداقل شش ماه اول ،باید پیوندک رو سایه دهی کنید ،بهترین گذینه فویل المینیومی میباشد ،زمستان هم پیوندک رو بپوشونید که سرما نسوزونه .موفق باشید

 18. با سلام. من دارچین رو به منظور ریشه زایی برای گیاهان مختلفی از جمله انواع رز امتحان کردم ولی متاسفانه نتیجه نگرفتم. دلیلش چی میتونه باشه؟

 19. سلام مجدد. من توی یه مقاله روش ریشه دار و پیازدار کردن گیاه لیلیوم رو با استفاده از برگ هاش توسط هورمون ریشه زایی مطالعه کردم. میخواستم بپرسم آیا میشه گلایل رو هم به همین روش با برگ هاش پیازدار و تکثیر کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *